صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

هفتمين نشست «سبك زندگی ايمانی» فردا برگزار می‌شود

هفتمين نشست «سبك زندگی ايمانی» فردا برگزار می‌شود


 
هفتمين نشست از سلسله نشست‌های سبك زندگی ايمانی ساعت 9:30 فردا سه‌شنبه سوم بهمن ماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر محمد تقی فعالی، استاد حوزه و دانشگاه در سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشگاهيان كشور برگزار می‌شود.

محور صحبت‌های نشست هفتم بيان سوژه‌های سبك زندگی است.

يادآوری می‌شود، در اولين نشست از اين سلسله نشست‌ها حجت‌الاسلام فعالی با تأكيد بر اينكه بخشی از مشكلات مربوط به ناتوانی در حل مسائل فرهنگی به اين مسئله باز می‌گردد كه ما نگرش درستی در مورد آنها نداريم، به تشريح چيستی «سبك زندگی» و معرفی ريشه‌های مربوط به اين مبحث و واژه‌شناسی آن پرداخت و تصريح كرد: پس از پيدا كردن تصور درست درباره سبك زندگی است كه می‌توان متناسب با شرايط بومی به رفع مشكلات مربوط به آن پرداخت.

وی پس از ارائه تاريخچه‌ای اجمالی از مطرح شدن واژه سبك زندگی در غرب، در دومين نشست از اين سلسله نشست‌ها به معرفی انديشه‌های آلفرد آدلر به عنوان اولين نظريه‌پرداز روانشناس در اين خصوص پرداخت و عنوان كرد: مهم‌ترين حقيقت زندگی از ديدگاه آدلر، توجه به ارزش‌ها است، آدلر معتقد است كه هر كس ارزش‌هايی دارد و بی‌شك سازنده رفتار ما، باورهای ما است. اين نظر آدلر از ديدگاه سبك زندگی اسلامی نيز مورد تأييد است.

سومين نشست از سلسله نشست‌های سبك زندگی ايمانی نيز به تشريح مهمترين مبحث مطرح شده از سوی آدلر در خصوص سبك زندگی يعنی «درخت سبك زندگی» اختصاص داشت و تشريح شد كه از ديدگاه آدلر سبك زندگی مانند درخت دارای ريشه‌ها، تنه و ساقه‌های است كه عوامل مختلف موثر بر اين ريشه‌ها، تنه و ساقه‌ها بر نوع انتخاب سبك زندگی از سوی افراد تأثير می‌گذارد.

حجت‌الاسلام فعالی در چهارمين نشست از سلسله نشست‌های سبك زندگی با اشاره به اينكه در حوزه سبك زندگی از ديدگاه جامعه‌شناختی بيش از 10 ديدگاه وجود دارد، نخستين ديدگاه در خصوص سبك زندگی از ديدگاه جامعه‌شناختی را ديدگاه «ويلن» عنوان كرد و پس از تشريح اين ديدگاه نظريات «زيمل» ديگر نظريه پرداز جامعه شناس در اين خصوص را تشريح و به معرفی كتاب «فلسفه پول» وی پرداخت.

تشريح نظريات «ماكس وبر» در خصوص سبك زندگی پايان بخش چهارمين نشست از سلسله نشست‌های سبك زندگی بود و حجت‌الاسلام فعالی در نشست پنجم ديدگاه‌های «لنسكی» به خصوص ديدگاه وی در خصوص دو جامعه كاتوليك و پروتستان به لحاظ سبك زندگی و سپس ديدگاه‌های «بورديو» و «گيدنز» ديگر جامعه‌شناسان صاحب‌نظر در خصوص سبك زندگی را تشريح كرد.

جمع‌بندی نظريات جامعه‌شناسانه در خصوص ويژگی‌های سبك زندگی پايان بخش پنجمين نشست از سلسله نشست‌های سبك زندگی ايمانی بود.

در ششمين نشست از سلسله نشست‌های سبك زندگی نيز جمع‌بندی ويژگی‌های سبك زندگی از دو رويكرد جامعه‌شناسانه و روانشناسانه ادامه يافت و نقش دين در سبك زندگی و سبك‌دهی به زندگی تشريح شد.
 
 
  1391/11/02
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.