صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

"کنفرانس ملي آینده پژوهی جمهوری اسلامی ایران با رویکرد تمدن سازی نوین اسلامی"

"کنفرانس ملي آینده پژوهی جمهوری اسلامی ایران با رویکرد تمدن سازی نوین اسلامی"


      
      امروزه تغییرات با نرخ سریعتری بوقوع می‌پیوندند. تغییرات فناوری و متعاقبا تغییر در دیگر جنبه‌های زندگی، افزایش روز افزون وابستگی متقابل کشورها و ملل، تمرکز زدایی جوامع و نهادهای موجود که بدلیل گسترش فناوری اطلاعات شتاب بیشتری یافته‌است، تمایل روزافزون به جهانی شدن به همراه حفظ ویژگیهای ملی، قومی و فرهنگی و بسیاری عوامل دیگر، لزوم درک بهتر از ”تغییرات“ و ” آینده“ را برای دولتها، کسب وکارها، سازمانها و مردم ایجاب می‌کند. آینده اساسا قرین به عدم قطعیت است. با این همه آثار و رگه‌هایی از اطلاعات و واقعیات که ریشه در گذشته و حال دارند، می‌توانند رهنمون ما به آینده باشند. ادامه «تصمیم گیری صرفاچندین آینده محتمل بر اساس تجارب گذشته»، غفلت از رصد تغییرات آتی را در پی خواهد داشت و با تلخکامی روبرو خواهد شد. عدم قطعیت نهفته در آینده برای بعضی، توجیه کننده عدم دور اندیشی آنان است وبرای عده‌ای دیگر منبعی گرانبها از فرصت‌ها.
   سرعت تغییرات آنچنان سرسام‌آور است که دیگر نمی‌توان با روش‌های سنتی با آنها کنار آمد. «اگر با تغییرات همگام نشوید، زیر چرخ عظیم تغییر خرد خواهید شد». اما آیا امکانی برای اطلاع یافتن از آینده برای ما وجود دارد؟ قطعا در مورد آینده هیچ چیز یقینی وجود ندارد و این از اصول اولیه آینده‌شناسی است. اما اصل دیگری هم وجود دارد که: انسان می‌تواند در سرنوشت آینده تأثیرگذار باشد. در این میانه دانشی زاده می‌شود که سعی می‌کند با پیش‌بینی عوامل موثر در تغییرات آینده به صورتی دوگانه، هم مهار تغییرات را در دست گیرد و هم جامعه را برای این تغییرات آماده کند. اینده پژوهی فراتر از پیش‌بینی است و ادعای پیش‌گویی هم ندارد. آینده‌پژوهی هنر شکل دادن به آینده‌است، به آن شکل که آینده را می‌خواهیم. کسانی که این دانش را در دست دارند هم‌اکنون هم به آینده جهان به دلخواه و مطلوب خود، شکل می‌دهند. می‌توان کشورها و جوامعی را دید که نتوانستند خود را با تحولات سازگار کنند و از این جهت از هم فروپاشیدند. آنها ذات تغییر را درست نشناختند. آینده‌شناسی از این منظر دانش شناخت تغییرات است. شناخت آینده از حیاتی ترین علوم مورد نیاز در حوزه علوم اجتماعي و انساني است.
   در همين راستا نخستین "کنفرانس ملي آینده پژوهی جمهوری اسلامی ایران با رویکرد تمدن سازی نوین اسلامی" با مجوز معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری در سطح ملی و به منظور شناسایی قطب ها و مراكز علمی مرتبط و تبیین کارکردهای آینده پژوهی در حوزه های مختلف راهبردی مورد نیاز دستگاه های اجرایی کشور، توسط مرکز پژوهشی مدیریت راهبردی فاتح در روزهاي دوشنبه و سه شنبه 14 و 15 اسفندماه 1391 در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار می گردد.

اهداف كنفرانس:
1. شناسایی و دسته بندی قطب های علمی آینده پژوهی کشور
2. ارائه نتایج مطالعات و دستاوردهای قطب های علمی و صاحبنظران آینده پژوهی کشور
3. تعریف جایگاه ویژه قطب های علمی در تولید علم آینده پژوهی
4. آسيب شناسي مطالعات آينده پژوهي در حوزه هاي مختلف ايران و بسترسازي جهت دستيابي به چشم انداز مشترك
5. تبيين آخرين روش ها دستاوردها و فن آوری های نوين در حوزه آینده پژوهی و شناسایی موانع پیش رو
6. تبيين ضرورت و کارکردهای آينده پژوهي براي سازمان ها و دستگاه اجرايي
7. شناسایی حوزه های راهبردی کشور از منظر آینده پژوهی در راستای اسناد بالادستی کشور

محورهای اصلی و عناوین پانل های تخصصی كنفرانس:
1. محور اقتصادی: پانل تخصصی آینده پژوهی فضای اقتصادی و کسب و کار با تاکید بر اقتصاد مقاومتی
2. محور علم و فناوری: پانل تخصصی آینده پژوهی فضای علم و فناوری با تاکید بر نقشه جامع علمی کشور
3. محور دینی: پانل تخصصی آینده پژوهی از منظر ادیان با تاکید بر آموزه های اسلامی و مهدویت
4. محور فرهنگی- اجتماعی: پانل تخصصی آینده پژوهی فضای فرهنگی و اجتماعی با تاکید بر سبک زندگی
5. محور سیاسی: پانل تخصصی آینده پژوهی فضای سیاسی ایران و جهان با تاکید بر جهانی سازی
6. محور دفاعی- امنیتی: پانل تخصصی آینده پژوهی فضای دفاعی-امنیتی با تاکید بر امنیت پایدار.
7. محور انرژی: پانل تخصصی آینده پژوهی حوزه انرژی ایران و جهان.

ارکان برگزاری كنفرانس:
این كنفرانس به همت مرکز پژوهشی مدیریت راهبردی فاتح (دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و با همکاری دانشگاه شهید بهشتی، پارك علم و فناوري دانشگاه تهران، انجمن آينده نگري ايران، پژوهشكده مطالعات آينده دانشگاه صنعتي اميركبير، دانشگاه امام صادق(ع)، دانشگاه عالي دفاع ملی، دانشگاه صنعتی مالک اشتر، دانشگاه پیام نور و آكادمي توف راینلند (TUV Rheinland) آلمان و... برگزار می گردد.

 مخاطبان كنفرانس:
مخاطبان اصلی كنفرانس عبارتند از:
1- مدیران و پژوهشگران مراکز تحقیقاتی مرتبط با آینده پژوهی،
2- مدیران و کارشناسان دستگاه های دولتی و غيردولتي،
3- اساتید و دانشجویان رشته های آینده پژوهی و علوم اجتماعي و انساني.
سایر مخاطبان كنفرانس شامل محققان و پژوهشگران علاقه مند به حوزه آینده پژوهی می باشند.

از كليه اساتيد، دانشجويان و پژوهشگران فرهيخته دعوت مي شود تا مقالات خود را در خصوص هركدام از محورهاي اصلي كنفرانس حداكثر تا تاريخ 2 اسفندماه 1391 از طريق ايميل info@fatehidea.ir براي دبيرخانه كنفرانس ارسال نمايند.
به مؤلفین مقالات برگزيده اين كنفرانس گواهي معتبر آكادمي توف راينلند آلمان و گواهي پذيرش مقالات كنفرانس (با مجوز معاونت توسعه مديريت و سرمايه هاي انساني رياست جمهوري) اهداء خواهد شد.
 
 
 
 
  1391/11/11
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.