صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

برگزاری هشتمين نشست از سلسله نشست‌های «سبك زندگی ايمانی»

برگزاری هشتمين نشست از سلسله نشست‌های «سبك زندگی ايمانی»


هشتمين نشست از سلسله نشست‌های سبك زندگی ايمانی ساعت  17 بهمن‌ماه با حضور حجت‌الاسلام و المسلمين محمدتقی فعالی، استاد حوزه و دانشگاه در سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشگاهيان كشور برگزار می‌شود.

در اين نشست حجت‌الاسلام فعالی تشريح سوژه‌های سبك زندگی كه در نشست هفتم آغاز كرده‌اند را ادامه می‌دهند.

يادآوری می‌شود، در اولين نشست از اين سلسله نشست‌ها حجت‌الاسلام و المسلمين فعالی با تأكيد بر اينكه بخشی از مشكلات مربوط به ناتوانی در حل مسائل فرهنگی به اين مسئله باز می‌گردد كه ما نگرش درستی در مورد آنها نداريم، به تشريح چيستی «سبك زندگی» و معرفی ريشه‌های مربوط به اين مبحث و واژه‌شناسی آن پرداخت و تصريح كرد: پس از پيدا كردن تصور درست درباره سبك زندگی است كه می‌توان متناسب با شرايط بومی به رفع مشكلات مربوط به آن پرداخت.

وی پس از ارائه تاريخچه‌ای اجمالی از مطرح شدن واژه سبك زندگی در غرب، در دومين نشست از اين سلسله نشست‌ها به معرفی انديشه‌های آلفرد آدلر به عنوان اولين نظريه‌پرداز روانشناس در اين باره پرداخت و عنوان كرد: مهمترين حقيقت زندگی از ديدگاه آدلر، توجه به ارزش‌ها است. آدلر معتقد است كه هر كس ارزش‌هايی دارد و بی‌شك سازنده رفتار ما، باورهای ما است. اين نظر آدلر از ديدگاه سبك زندگی اسلامی نيز مورد تأييد است.

سومين نشست از سلسله نشست‌های سبك زندگی ايمانی نيز به تشريح مهمترين مبحث مطرح شده از سوی آدلر درباره سبك زندگی يعنی «درخت سبك زندگی» اختصاص داشت و تشريح شد كه از ديدگاه آدلر سبك زندگی مانند درخت دارای ريشه‌ها، تنه و ساقه‌های است كه عوامل مختلف موثر بر اين ريشه‌ها، تنه و ساقه‌ها بر نوع انتخاب سبك زندگی از سوی افراد تأثير می‌گذارد.

حجت‌الاسلام فعالی در چهارمين نشست از سلسله نشست‌های سبك زندگی با اشاره به اينكه در حوزه سبك زندگی از ديدگاه جامعه‌شناختی بيش از 10 ديدگاه وجود دارد، نخستين ديدگاه درباره سبك زندگی از ديدگاه جامعه‌شناختی را ديدگاه «ويلن» عنوان كرد و پس از تشريح اين ديدگاه نظريات «زيمل» ديگر نظريه‌پرداز جامعه‌شناس در اين باره را تشريح و به معرفی كتاب «فلسفه پول» وی پرداخت.

تشريح نظريات «ماكس وبر» درباره سبك زندگی پايان‌بخش چهارمين نشست از سلسله نشست‌های سبك زندگی بود و حجت‌الاسلام فعالی در نشست پنجم ديدگاه‌های «لنسكی» به خصوص ديدگاه وی درباره دو جامعه كاتوليك و پروتستان به لحاظ سبك زندگی و سپس ديدگاه‌های «بورديو» و «گيدنز» ديگر جامعه‌شناسان صاحب‌نظر درباره سبك زندگی را تشريح كرد.

جمع‌بندی نظريات جامعه‌شناسانه درباره ويژگی‌های سبك زندگی پايان بخش پنجمين نشست از سلسله نشست‌های سبك زندگی ايمانی بود.

در ششمين نشست از سلسله نشست‌های سبك زندگی نيز جمع‌بندی ويژگی‌های سبك زندگی از دو رويكرد جامعه‌شناسانه و روانشناسانه ادامه يافت و نقش دين در سبك زندگی و سبك‌دهی به زندگی تشريح شد.

هفتمين نشست از اين مجموعه نشست‌ها به موضوع سوژه‌های سبك زندگی اختصاص داشت كه طی آن حجت‌الاسلام فعالی با اشاره به اينكه سبك زندگی در حوزه‌ها، موارد و مصاديق فراوان مطرح می‌شود، تصريح كرد: اگر به همه اين مصداق‌ها مراجعه كنيم، سبك زندگی تحقيقاً تمام ابعاد زندگی هر قوم و نژادی را در بر می‌گيرد.

وی تحصيل، اوقات فراغت، رسانه و تبليغات، ورزش، هديه دادن، مديريت احساسات، نظافت و پاكيزگی و رفتار جنسی و زناشويی را از جمله مصاديق سبك زندگی برشمرد كه طی اعصار گذشته تغيير پيدا كرده است و يكی از حلقه‌های مشترك تغيير در مصاديق سبك زندگی جديد را جدا كردن انسان از طبيعت، هم نوعان و خالق بشر عنوان كرد كه موجب ساختن يك بشر جديد شده است.
 
 
  1391/11/17
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.