صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

کتاب"فرهنگ کار گروهي در سنت‌های گفتاری و رفتاری" منتشر شد

کتاب"فرهنگ کار گروهي در سنت‌های گفتاری و رفتاری" منتشر شد


      
      کار و تلاش، بخش تفکیک‌ناپذیر زندگی اجتماعی و محور پیشرفت و توسعه جوامع به‌شمارمی‌آید. در آموزه‌های دینی نیز همواره بر کار و تلاش سازنده تأکید شده و لازمه عزّت و اقتدار فردی و اجتماعی معرفی شده است. در این میان، کار گروهی و یاری‌رسانی جمعی که افزایش سطح توانمندی، کارآمدی، اثربخشی و موفّقیّت کار گروهی را در پی خواهد داشت، از اهمیتی دو چندان برخوردار است.
برخلاف نظر برخی منتقدان که فرهنگ ایرانی را فاقد روحیه کار جمعی تلقّی می‌کنند، پیشینه کار گروهی در ساختار اجتماعی ایران، بویژه در ساختار سنّتی با جلوه‌هایی از وضعیت زیستی، نگرش کار گروهی و تلاش همدلانه در کلیه شئون زندگی همراه بوده است؛ اهمّیّت این مسئله نه فقط در گذشته که امروز نیز بیش از پیش احساس می‌شود.
اهتمام به مسئله کار و تلاش و حمایت از کار و تولید ملّی به عنوان یکی از ضرورت‌های پیشرفت و شکوفایی اقتصادی کشور، همواره مورد عنایت رهبر معظّم انقلاب(دام‌ظلّه‌العالی) بوده است، این امر که بدون تردید عزم عمومی و تلاش جمعی را می‌طلبد، یکی از مؤثّرترین روش‌های مقابله با تحریم‌های اقتصادی و موجب رشد و توسعه اقتصاد ملّی است.
با توجّه به آنکه بستر‌سازی فرهنگی یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثّر در ایجاد زیرساخت‌های کار گروهی است و نیز با عنایت به نقش مؤثّر و منحصر به فرد رسانه ملّی به عنوان یک دانشگاه عمومی در ارتقای سطح فرهنگ کار گروهی و مشارکت جمعی برای نیل به اهداف توسعه اقتصادی، واحد فرهنگ مردم مرکز تحقیقات صدا و سیما، پژوهش «فرهنگ کار گروهی در سنّت‌های گفتاری و رفتاری» را برای بهره‌مندی اصحاب رسانه ارائه کرده است.
واکاوی جلوه‌های کار گروهی در عرصه ادبیات شفاهی و سنّت‌های رفتاری پیشینیان نشان می‌دهد تمایل به کار گروهی، به عنوان یک الگوی فرهنگی در فرهنگ مردم ایران سابقه‌ای دیرینه دارد و ارائه آن می‌تواند مرجع بازنمایی بخش بزرگی از نگرش مثبت ایرانی - اسلامی و خرده فرهنگ‌های پسندیده و مؤثّر در جامعه به مقوله همّت و کار و تلاش باشد.
استفاده هدفمند از رسانه ملّی به عنوان مؤثّرترین و فراگیرترین رسانه دیداری و شنیداری و ساخت گونه‌های مختلف برنامه‌سازی در حوزه مفاهیم مرتبط با کار، اهمّیّت به‌سزایی در رشد و گسترش فرهنگ کار، تبلیغ مفاهیم ارزشی کار، تقویت روحیه کار گروهی و مشارکت مردم در امر توسعه دارد.
کتاب"فرهنگ کار گروهي در سنت‌های گفتاری و رفتاری" متشکل از سه فصل است كه در هر فصل آن موضوعات مختلفي ارائه شده است:
فصل اول: کار و کار گروهی؛ مفاهیم و ویژگی‌ها
فصل دوم: فرهنگ کار گروهی در ادبیات شفاهی
فصل سوم: فرهنگ کار گروهي در سنت‌هاي رفتاري
اين كتاب به قلم " رقیه حاج‌محمدیاری" به رشته تحرير درآمده و توسط مركز تحقیقات  صدا و سيما منتشر شده است .
  1391/11/29
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.