صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

«الف لام میم» اولین نشریه سبک زندگی دینی منتشر شد

«الف لام میم» اولین نشریه سبک زندگی دینی منتشر شد


  
نخستین شماره نشریه اجتماعی فرهنگی «الف لام میم» ویژه سبک زندگی دینی منتشر شد.شماره اول این نشریه ویژه فروردین ماه 1392 در 108 صفحه، به مدیرمسئولی مهدی کیایی و سردبیری سید مرتضی توکلی ، با رویکرد به سبک زندگی اسلامی- ایرانی منتشر شده است.

مهدی کیایی، مدیر مسئول ماهنامه «الف لام میم» در سرمقاله شماره اول این مجله می‌نویسد: «ایرانیان، همانطور که در برخی هویت و ارزشها، دچار بحران شده‌اند، در سبک زندگی نیز در 100 ساله اخیر، به ویژه از دوران روی کار آمدن «رضاخان» و تجدد آمرانه‌اش، دچار تشتت و تذبذب بسیار، در نگرشها و گرایشها، آداب و رسوم، نظامها و سنتهای اجتماعی، باورها و حتی باورهای دینی خود شده و سبک زندگی اسلامی- ایرانی نیز دچار تضادها و تناقض‌های بسیار شده است؛ به گونه‌ای که از جامعه ما، یک جامعه شبه‌مدرن ساخته است که نه می‌توان آن را سنتی و اسلامی نامید و نه می‌توان بر آن، نام مدرن گذاشت».

وی همچنین آورده است: «اگر بتوانیم تمدنی مطابق با فرهنگ اسلامی و ایرانی بسازیم، می‌توانیم در مقابل هجوم غرب، سلیقه‌ای مطابق فرهنگ بومی خود، ایجاد کنیم. «الف لام میم» آمده است تا بخشی از این وظیفه را در حوزه رسانه مکتوب، به عهده بگیرد. تلاش ما در این فرصت گفت‌وگو و مفاهمه، آن خواهد بود تا با اتکا به تعالیم دینی و واگویه آنها در قالبهای رسانه‌ای امروزه فهم و جذاب، گامی چند به پیش برداریم و البته «ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید/ هم مگر پیش نهد لطف شما گامی چند».

گفتگوی ساده و صمیمانه علی میرمیرانی با شهاب حسینی، یادداشت اختصاصی حسام الدین سراج درباره تجربه «روایت موسیقی عاشورایی»، خاطرات اختصاصی سودابه آقاجانیان، مجری مطرح رادیو و تلویزیون از حضور در ستاد بازسازی عتبات، تجربیات نجم‌الدین شریعتی، مجری جوان تلویزیون از حاشیه‌های حضور در پرمخاطب‌ترین برنامه مذهبی تلویزیونی، گزارشی از یکی از متفاوت‌ترین مساجد تازه تاسیس پایتخت و پرونده‌ای تصویری از نوآوری‌هایی که در عرصه پوشش اسلامی صورت گرفته و ... از جمله مطالب جذاب و خواندنی این شماره است.

ماهنامه الف لام میم قصد دارد تا ضمن آسیب­شناسی از سبک زندگی، تعریفی جامع از زندگی، اخلاق، ایمان، خردورزی و حقوق ارایه دهد و به بررسی دغدغه های فردی، روابط اجتماعی، حق و حقوق، فرهنگ شهری و ... از منظر فرهنگ اسلامی ایرانی بپردازد.

 

  1391/12/19
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.