صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

کتاب «نوروز جشن تحول و بصیرت»

کتاب «نوروز جشن تحول و بصیرت»


«نوروز جشن تحول و بصیرت» عنوان کتابی است که نوروز امسال در کابل منتشر شده است در بخشی از این کتاب روایات و احادیث اهل سنت و نظر اسلام در مورد جشن نوروز، مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.کتاب نوروز جشن تحول و بصیرت نوروز امسال در کابل چاپ و منتشر شده است. این کتاب در فصل‌های مختلف تنظیم شده است و در هر فصل از کتاب موضوعات مختلفی درباره نوروز مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.

در فصلی از کتاب به پیشینه نوروز در افغانستان، ایران، پاکستان، تاجیکستان و دیگر کشورهای شبه قاره هند و آسیای میانه اشاره شده است.

اشعار شاعران نامدار زبان فارسی، که در وصف نوروز و بهار طبیعت سروده شده است بخش دیگری از این کتاب را شکل می‌دهد، که این سروده‌ها نشان از آن دارد که نوروز نزد اندیشمندان و شاعران گذشته زبان فارسی از جایگاه رفیعی برخوردار بوده است.

در چند فصل از کتاب نیز نوروز از دیدگاه روایت و احادیث اسلامی بخصوص روایات و احادیث اهل سنت و نظر اسلام در مورد جشن نوروز، مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.

طبق بررسی‌های صورت گرفته در این کتاب، اسلام برای بر پایی نوروز هیچ گونه مخالفتی نداشته است و حتی آداب و دعای نوروز هم که در هنگام تحویل سال خوانده می‌شود، دلیل تأیید نوروز توسط مسلمانان است.

در بخش دیگری از این کتاب ثبت نوروز به عنوان یک روز جهانی، اقدام مثبتی برای کشورهایی که نوروز را گرامی می‌دارند قلمداد شده تا از این طریق بتوانند پیام نوروز را که همان پیام صلح و دوستی است به کشورهای دیگر بخصوص غرب انتقال دهند.
 
 
  1392/01/07
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.