صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

همايش جامعه قرآنی، بصيرت؛ رسالت‌ها و آسيب‌ها

همايش جامعه قرآنی، بصيرت؛ رسالت‌ها و آسيب‌ها


معاون خبرگزاری بين‌المللی قرآن از برگزاری همايش جامعه قرآنی، بصيرت؛ رسالت‌ها و آسيب‌ها طی 22 ارديبهشت‌ماه با حضور مسئولان ارشد كشوری و نيز شخصيت‌های فرهيخته قرآنی و دانشگاهی در تهران خبر داد.

حبيب‌الله تركاشوند، معاون خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا)، ضمن اعلام برگزاری اين همايش در 22 ارديبهشت‌ماه به اهداف برگزاری آن اشاره كرد و افزود: با اينكه جامعه قرآنی به خاطر انتساب به قرآن جزء خواص جامعه به حساب می‌آيند و نزد مردم نيز از جايگاه والای معنوی برخوردارند، اما احساس می‌شود اين قشر فرهيخته و والا نقش خود را در هدايت‌بخشی به جامعه و تحولات اجتماعی و سياسی كشور كمتر ايفا كرده و يا اينكه اين نقش كمتر ديده شده است.

قائم مقام دبير همايش جامعه قرآنی، بصيرت؛ رسالت‌ها و آسيب‌ها در ادامه به نهادهايی كه در اين همايش همكاری دارند، اشاره و تصريح كرد: در اين همايش اكثريت نهادها و مراكز قرآنی كشور مشاركت دارند كه از جمله آن‌ها می‌توان به شورای عالی قرآن، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان اوقاف و امور خيريه، سازمان دارالقرآن‌الكريم، شبكه قرآن و معارف سيما، راديو قرآن، سازمان بسيج دانشجويی، جامعةالقرآن، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جامعةالمصطفی‌(ص) العالميه، اتحاديه تشكل‌های قرآنی كشور، نهاد نمايندگی ولی فقيه در دانشگاه‌ها و حوزه علميه اشاره كرد.

وی با اشاره به اينكه زمانی كه نام جامعه قرآنی برده می‌شود، بيشتر قاريان قرآن به ذهن مخاطب متبادر می‌شود، تصريح كرد: در واقع نبايد اين‌گونه باشد، چرا كه همه منسوبين به قرآن از جمله مترجمان، مفسران كتاب وحی و حافظان و قاريان و اساتيد قرآن همه در ذيل جامعه قرآنی قرار می‌گيرند.

تركاشوند خاطرنشان كرد: نكته ديگری كه درباره لزوم برگزاری اين همايش بايد به آن اشاره شود، اين است كه انسجامی كه بايد بين آحاد جامعه قرآنی باشد كمتر احساس می‌شود و ما در اين همايش برآنيم تا با آسيب‌شناسی كارشناسانه به موضوع فوق بپردازيم.

قائم مقام دبير همايش جامعه قرآنی، بصيرت؛ رسالت‌ها و آسيب‌ها در ادامه اين گفت‌وگو اظهار كرد: بايد ديد مشكل از كجاست و چگونه می‌شود آن را حل كرد. اين پرسش بايد پاسخ داده شود كه جامعه قرآنی به عنوان يكی از اقشار جامعه، در برابر آرمان‌های الهی انقلاب، و يا در ديگر سو افكار منحرف و زاويه‌دار با اصول انقلاب، چگونه بايد موضع‌گيری كند.

معاون خبرگزاری ايكنا يكی ديگر از ابعاد اين همايش را بررسی نقش حاملان و حافظان كلام وحی در صدر اسلام عنوان كرد و گفت: نقش مثبتی كه اين افراد در تبليغ و تبيين قرآن و سيرةالنبی(ص) در جامعه داشته‌اند و همچنين نقش منفی برخی از اين افراد در تغيير مسير اسلام ناب كه خود را پيرو قرآن می‌دانستند، مورد بررسی قرار می‌گيرد.

تركاشوند در تبيين بخش‌های ديگر اين همايش افزود: يكی از بخش‌های اين همايش فراخوان مقاله است كه در چهار محور اصلی «جامعه قرآنی، شاخصه‌ها و كاركردها»، «جامعه قرآنی و بصيرت سياسی»، «مرجعيت جامعه قرآنی در جوامع اسلامی» و «نقش متقابل نهادهای دولتی و جامعه قرآنی در ارتقای بصيرت» اشاره كرد.

وی عنوان كرد: هر كدام از محورهای مقالات اين همايش شامل چند زيرشاخه است كه علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را حداكثر تا 15 ارديبهشت‌ماه به دبيرخانه اين همايش و يا پايگاه خبری ايكنا از طريق مراجعه به سايت اين خبرگزاری ارسال كنند، همچنين به مقالات برگزيده نيز جوايزی تعلق خواهد گرفت.

معاون خبرگزاری بين‌المللی قرآن در پايان با اشاره به اينكه اطلاعات تكميلی درباره برگزاری اين همايش متعاقباً اعلام خواهد شد، تصريح كرد: اين همايش يك‌روزه 22 ارديبهشت‌ماه در تهران برگزار می‌شود.
محورهای فراخوان مقالات در همايش جامعه قرآنی، بصيرت؛ آسيب‌ها و رسالت‌ها را اينجا ببينيد!
 
  1392/01/20
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.