صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

نهمین همایش ملی خلیج فارس

نهمین همایش ملی خلیج فارس


خلیج فارس اصلی ترین و کهن ترین نامی است که به آبراهه میانه سرزمین ایران، دریای عمان و شبه جزیره عربستان از سده های پیش از میلاد تاکنون نهاده شده و مستندات، مدارک و شواهد آن در منابع کهن و اسناد معتبر بین المللی معاصر بر جای مانده است. علاوه بر اهمیت تاریخی، خلیج فارس از نظر جغرافیایی، اقتصادی، سیاسی، نظامی- راهبردی و زیست محیطی اهمیت شایانی دارد. این خلیج، در منطقه خاورمیانه، به عنوان محور اصلی ارتباط بین اروپا، آفریقا، آسیای جنوبی و جنوب شرقی آسیا، ممتاز ترین جایگاه راهبردی، سیاسی و ژئوپولتیک را داراست و وجود پایگاه های متعدد نظامی کشور های مختلف در خلیج فارس اهمیت نظامی و راهبردی آن را نمایان می سازد و به لحاظ اقتصادی، به دلیل وجود معادن سرشار نفت و گاز، مخزن انرژی جهان نام گرفته است. خلیج فارس از نظر زیست محیطی نیز جزء متنوع ترین زیستگاه های جهان است که گونه های متنوع جانداران را در سواحل، جزایر متعدد و اعماق خود جای داده است و در نهایت اهمیت گردشگری، فرهنگی و اجتماعی خلیج فارس به مثابه يكي از نقاط برخورد فرهنگ هاي بزرگ جهان مهد و آیینه فرهنگ های ایرانی، عربی، هندی و ... که در اشکال گویش ها، معماری، هنر، اقوام، خرده فرهنگ ها، آداب و رسوم و ... جاذبه های بی شمار طبیعی و فرهنگی تجلی یافته است.
بدیهی است خلیجی با این همه اهمیت از دست اندازی های سیاسی، نظامی و فرهنگی دور نباشد. از این رو به پاس صیانت از این میراث باستانی و نام کهن، در تقویم رسمی ایران، دهم اردیبهشت ماه که مصادف است با تاریخ اخراج پرتغالی ها از تنگه هرمز، به نام “روز ملی خلیج فارس” نام گذاری شده است. در این راستا مرکز گردشگری علمی – فرهنگی دانشجویان ایران وابسته به جهاد دانشگاهی با سابقه اجرای هفت دوره همایش و با هدف فراهم ساختن زمینه های مطالعات کاربردی در برابر بدعت گذاريهاي آگاهانه یا ناآگاهانه ای که سال هاي اخير به منظور مصادره سرمايه هاي فرهنگي و متعلقات هويت ملي ايرانيان صورت می گیرد، هشتمين دوره همایش را با رویکرد ملي و در محور های کلی مطالعات جغرافیا و محیط زیست، گردشگری و فن آوریهای نوین، سیاست و اجتماع، اقتصاد، تاریخ و باستان شناسی، فرهنگ، هنر و معماری خلیج فارس برگزار می کند تا در این نشست ها به صورت علمي، تحليل ژرف‌نگر، مستند، مستدل و دانایی محورانه به دفاع از اركان و سرمايه هاي فرهنگي- تمدني و اقتصادی- سیاسی ايران پرداخته شود.

امید است این همایش بستری باشد برای گفت ‌و شنود و تبادل‌ نظر ميان انديشمندان، استادان، پژوهشگران و دانشجويان و استفاده از مطالعات کاربردی نو و دستاوردهای علمی تا افق‌ هاي نوين براي دستيابي به راه‌ هاي مؤثر در توسعه‌ همه جانبه خليج فارس بگشاید و زمینه ساز صلح و توسعه پایدار خلیج فارس و حفظ، پاسداشت و تداوم فرهنگ و تمدن اصیل و نجیب ایرانی گردد.

 

 راهنمای ثبت نام، تهیه و ارسال مقالات

تمامی روند ثبت نام و ارسال مقالات از طریق وبسایت همایش www.persiangulf-co.ir صورت می گیرد. علاقه مندان می توانند جهت شرکت در همایش و ارسال مقالات به بخش ثبت نام و ارسال مقالات سایت مراجعه کنند و از جزئیات آن مطلع شوند.

 

تقویم همایش

• مهلت ثبت نام و ارسال مقالات(اصل و چکیده باهم): 15 اسفند 1391

• اعلام نتایج داوری اصل مقالات: 29 اسفند 1391

• زمان برگزاری همایش: 12-9 اردیبهشت 1392 

به اطلاع پژوهشگران محترم مي رساند، كليه روند ثبت نام تنها از طريق وبسایت همایش صورت مي پذيرد. پژوهشگران محترم می توانند از تاریخ 91/10/20  اقدام به ثبت نام و ارسال مقالات نمایند. خواهشمند است قبل از ثبت نام موارد زیر را به دقت مطالعه فرماييد.

علاقه مندان به شركت در همايش و ارسال مقاله، ابتدا باید از طریق لینک ثبت نام و ارسال مقالات وبسایت همایش اقدام به ثبت نام و پرکردن فرم مربوط به اطلاعات فردی نمایند، سپس فایل مقاله یا مقالات خود را در این بخش ارسال کنند. بعد از درج اطلاعات و ارسال مقاله و بررسی و ارزیابی اولیه آن توسط کمیته علمی، شرایط ثبت نام نهایی متعاقباً به ایمیل کاربر ارسال خواهد شد.


* ثبت نام صرفاً از طریق وبسایت همایش امکانپذیر می باشد.

 

** مقالات ارسالی به دبیرخانه باید براساس راهنمای تنظیم و تدوین مقالات مندرج در بخش راهنمای تهیه مقالات تهیه و سپس ارسال گردد.(چکیده و اصل مقالات به صورت یکجا دریافت می گردد).


*** پژوهشگران می توانند نتیجه ارزیابی مقالات ارسالی خود را با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور در بخش پیگیری وضعیت مقالات در (لینک مذکور) مشاهده نمایند.

 
 

http://persiangulf-co.ir/

 

 

  1392/01/21
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.