صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

ارائه پژوهش نظریه تجویزی سبک زندگی اسلامی

ارائه پژوهش نظریه تجویزی سبک زندگی اسلامی


    
       پژوهش نظریه تجویزی سبک زندگی اسلامی با تأکید بر شیوه‌های سنجش و ارزیابی رفتارهای فردی و اجتماعی در جلسه کارگروه تدوین سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی ارائه شد.نخستین نشست کارگروه تدوین سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی در سال 1392 در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد و در این نشست علیرضا علی‌ احمدی مدیر طرح سبک زندگی اسلامی - ایرانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، با اشاره به ضرورت گنجاندن موضوع سبک زندگی در سند مهندسی فرهنگی، گفت: با توجه به بررسی نهایی موضوع سند مهندسی فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی، درخواست داریم تا موضوع سبک زندگی با توجه به دستاوردهایی که تاکنون کارگروه تدوین سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی داشته است، در سند مهندسی فرهنگی گنجانیده شود.

همچنین محمد اسحاقی دبیر شورای مهندسی فرهنگی نیز گفت:سبک زندگی در سطح کلان و در متن سند مهندسی فرهنگی مورد توجه قرار گرفته است و با توجه به گستردگی موضوعات مربوط به مهندسی فرهنگی ذیل این سند کلان، اسناد تفصیلی و جزئی‌تر مانند سند خانواده، سند سینما و غیره در دست تدوین و تصویب است.

وی ادامه داد: با توجه به پیوست حکم رهبر معظم انقلاب به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1390 موضوع سبک زندگی هم ذیل مهندسی فرهنگی بررسی شده و علاوه بر سند تفصیلی این موضوع، سبک زندگی در سطح کلان و در متن سند مهندسی فرهنگی مورد توجه قرار گرفته است.

* ارائه پژوهش نظریه سبک زندگی تجویزی اسلام

در این جلسه پژوهش نظریه سبک زندگی تجویزی اسلام که در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تهیه شده است نیز توسط یکی از پژوهشگران این پژوهشگاه ارائه شد.

در این پژوهش، بعد از ارائه یک تعریف از موضوع سبک زندگی اسلامی، این مفهوم در چند حیطه مانند خانواده، جامعه و ارتباط این حیطه‌ها با یکدیگر توضیح داده شده است.

همچنین در این پژوهش، شیوه‌های سنجش و ارزیابی رفتارهای فردی و اجتماعی تشریح شده و بر توجه به این ابزار برای سنجش عینی رفتارهای مزبور تأکید شده است.
 
 
  1392/01/31
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.