صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

برگزاری سلسله جلسات «فطرت؛ مبدأ تحول در علوم انسانی» و «جهان‌های اجتماعی»

برگزاری سلسله جلسات «فطرت؛ مبدأ تحول در علوم انسانی» و «جهان‌های اجتماعی»


دبير حلقه مطالعات علم دينی از برگزاری سلسله جلسات «فطرت، مبدأ تحول در علوم انسانی» و سلسله جلسات پژوهشی نقد و بررسی كتاب «جهان‌های اجتماعی» در روزهای چهارشنبه هرهفته در دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه تهران خبر داد. محمدرضا هدايتی، دبير حلقه مطالعات علم دينی ، با اشاره به برگزاری چند دوره آموزشی در ايام انديشه انقلاب اسلامی توسط اين حلقه، گفت: از جمله برنامه‌های حلقه مطالعات علم دينی در ايام انديشه انقلاب اسلامی، يعنی ايام شهادت شهيد آوينی تا شهادت شهيد مطهری، برگزاری سلسله جلسات «فطرت، مبدأ تحول در علوم انسانی» و «جهان‌های اجتماعی» است كه از چهارشنبه هفته گذشته، 28 فروردين‌ماه آغاز شده است و اين هفته دومين جلسه آ‌نها برگزار خواهد شد.

هدايتی با بيان اين كه شركت در اين جلسات برای عموم آزاد است، عنوان كرد: علا‌قه‌مندان می‌توانند برای شركت در دوره «فطرت، مبدأ تحول در علوم انسانی» كه با ارائه استاد فربهی ساعت 11:30 تا 13 روزهای چهارشنبه، در 6 تا 8 جلسه، برگزار می‌شود، به دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه تهران مراجعه كنند.

وی با بيان اين كه در اين جلسات به مباحث مهمی در باب فطرت و تأثير آن در تكوين علوم انسانی پرداخته می‌شود، افزود: براساس نظريه محوری اين دوره، شناخت سرشت آدمی، مبدأ تحول در همه علوم انسانی است؛ چرا كه تا گوهرانسان شناخته نشود، نمی‌توان از نمودهای انسان گزارش داد. پژوهش در علوم انسانی بدون شناخت فطرت، ما را به شناخت حيوانی می‌رساند كه جهش انسانيش تنها قامتی مستقيم داشتن است.

دبير حلقه مطالعات علم دينی همچنين در مورد سلسله جلسات پژوهشی بررسی كتاب «جهان‌های اجتماعی» نوشته حجت‌الاسلام پارسانيا گفت: اين جلسات نيز در روزهای چهارشنبه و در دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و در ساعت 14 تا 16 برگزار می‌شود.

هدايتی كتاب «جهان‌های اجتماعی» را قرائتی جديد از جهان اجتماعی ما معرفی كرد و با بيان اين كه اين كتاب با مبنا قرار دادن حكمت عملی، رويكردی انتقادی به ساختار علوم انسانی و علوم اجتماعی امروز ما اتخاذ كرده است، عنوان كرد: ما در تلاشيم كه اين رويكرد و ساختار را با تأملی دقيق به بحث و مناظره گروهی بگذاريم و سطر به سطر آن را مورد نقد و بررسی قرار دهيم.

وی افزود: آنچه در سلسله جلسات پژوهشی اين كتاب رخ خواهد داد، يك خوانش متن‌محور نسبت به رويكرد و نحوه ورود نويسنده محترم درباره «علم اجتماعی» است. برنامه اين جلسات بر اين منوال خواهد بود كه در هر جلسه يك يا دو بند از اين كتاب از ابتدا تا آخر ـ به توفيق الهی ـ مورد بررسی و كنكاش علمی قرار بگيرد.

هدايتی همچنين از برگزاری دوره مقدماتی علم دينی در دانشگاه امير كبير نيز خبر داد و گفت: جلسات اين دوره با ارائه يكی از اعضای حلقه و ساعت 17 تا 18:30 روزهای شنبه در دانشگاه امير كبير برگزار می‌شود.
 
 
  1392/02/04
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.