صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

«الگوي هويت اسلامي-ايراني در چشم‌انداز 1415»

«الگوي هويت اسلامي-ايراني در چشم‌انداز 1415»


      

همايش ملي  «الگوي هويت اسلامي-ايراني در چشم‌انداز 1415» روز سه‌شنبه سه ارديبهشت در تالار شهيد مطهري دانشگاه تربيت مدرس برگزار شد. اين همايش با هدف فراهم‌سازي عرصه براي تعامل علمي، بحث و تبادل نظر درباره هويت اسلامي-ايراني در جهت تدوين چارچوب مفهومي و الگوي هويت ملي مطلوب مبتني بر آموزه‌هاي ديني و اسلامي و مؤلفه‌ها فرهنگ و تمدن ايراني با  مشارکت مؤسسه ملي، مرکز تحقيقات هويت و تمدن آوا و مرکز تحقيقات زبان و ادبيات فارسي دانشگاه تربيت مدرس برگزار شد.
از ميان 177 چکيده و 61 مقاله رسيده به دبيرخانه همايش، 105 چکيده براي درج در کتاب چکيده مقالات و 12 مقاله براي ارائه در همايش انتخاب گرديد. مقالات در قالب چهار نشست با عناوين: «ابعاد و مؤلفه‌هاي هويت ايراني-اسلامي»، «عوامل مؤثر در تحول هويت ايراني-اسلامي»، «چالش‌هاي پيش‌روي هويت ايراني-اسلامي» و «چشم‌اندازها و هويت ايراني-اسلامي» ارائه شد.
عناوين برخي از مقالات ارائه شده در اين نشست نيز عبارتند از: «مؤلفه‌ها و الهامات هويت تاريخي و تمدن ايراني در راستاي تنظيم و ترسيم الگوي اسلامي-ايراني پيشرفت؛ رويکرد ماهيت‌گرا»، «ابعاد، مؤلفه‌ها و تهديدات هويت ايراني-اسلامي از منظر امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري»، «بررسي و شناساي مؤلفه‌هاي اساسي تربيت شهروندي در الگوي تربيت شهروندي اسلامي-ايراني»، «جنبش بيداري اسلامي و خرده‌گفتمان‌هاي رقيب هويت اسلامي-ايراني در سطح منطقه»، «چالش‌هاي هويتي فراروي هويت دين‌محور انقلاب اسلامي ايران، بيم‌ها و اميدهاي تحقق هويت اسلامي در افق چشم‌انداز 1415».

  1392/02/07
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.