صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

امكان ارسال مقاله همايش بين‌المللی انديشه‌های فلسفی استاد شهيد مرتضی مطهری همچنان وجود دارد

امكان ارسال مقاله همايش بين‌المللی انديشه‌های فلسفی استاد شهيد مرتضی مطهری همچنان وجود دارد


  
دبير اجرايی همايش بين‌المللی انديشه‌های فلسفی استاد شهيد مرتضی مطهری با اشاره به اتمام زمان ارسال چكيده مقالات به اين همايش گفت: پژوهشگرانی كه تاكنون نتوانسته‌اند چكيده مقاله خود را ارسال كنند، می‌توانند چكيده و اصل مقاله خود را به دبيرخانه همايش ارسال كنند.

ابراهيم علی‌پور، مدير گروه فلسفه پژوهشكده فلسفه و كلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دبير اجرايی همايش بين‌المللی انديشه‌های فلسفی استاد شهيد مرتضی مطهری، در گفت‌وگو با خبرگزاری بين‌المللی قرآن (ايكنا)، با بيان اين كه غرض از برگزاری اين همايش شناساندن انديشه‌های فلسفی استاد مرتضی مطهری و تعميق‌بخشيدن به فهم از اين انديشه‌ها است، اظهار كرد: با توجه به اين كه تاكنون كاری جدی در مورد آراء فلسفی استاد مطهری، آن چنان كه در خور ايشان و نياز جامعه علمی ما باشد، انجام نشده است، لذا تصميم بر آن شد كه با يك تركيب علمی كاملاً خاص و با محوريت موضوعی كاملاً تخصصی همايشی بين‌المللی برگزار شود.

علی‌پور با اشاره به اين كه اين همايش فقط انديشه‌های فلسفی استاد مرتضی مطهری را دربر می‌گيرد، عنوان كرد: محور اين همايش آراء استاد مطهری در حوزه‌های معرفت‌شناسی، هستی‌شناسی و خداشناسی است و حتی حوزه‌های فلسفه اخلاق و تربيت و فلسفه سياست و يا فلسفه تاريخ مد نظر نبوده است. بنابراين اين همايش كاملاً جزئی و تخصصی برگزار می‌شود و اساتيد بسيار برجسته‌ای در حال همكاری با همايش هستند و ان شاء الله يك بازشناسی و تعميق مناسب از آراء شهيد مطهری در اين همايش ارائه خواهد شد.

وی در مورد آثار ارسالی به دبيرخانه اين همايش گفت: غير از مقالات سفارشی كه حدود 25 تا 30 مقاله است، از طريق فراخوان حدود 400 چكيده مقاله و 40 مقاله در چند ماه گذشته دريافت كرده‌ايم؛ كه حدود نيمی از چكيده‌‌ها بررسی شده است و به صاحبان آن‌ها عودت داده شده است و هنوز نيمی در دست بررسی و جمع‌بندی است و تلاش خواهيم كرد كه تا 15 روز آينده نتايج نهايی همه چكيده‌ها را اعلام كنيم.

مدير گروه فلسفه پژوهشكده فلسفه و كلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در مورد سطح چكيده مقالات دريافتی گفت: با ارزيابی‌هايی كه تا به حال انجام گرفته است، می‌توان گفت كه بين 60 تا70 درصد نويسندگان در كسب امتيازات موفق بوده‌اند و نام بسياری از اساتيد به‌نام نيز در ميان افرادی كه چكيده ارسال كرده‌اند، به چشم می‌خورد.

علی‌پور با اشاره به اتمام زمان ارسال چكيده مقالات گفت: با وجود اين اگر پژوهشگران و صاحب‌نظرانی باشند كه به هر دليلی نتوانسته‌اند چكيده مقاله خود را ارسال كنند و در عين حال مقاله آن‌ها آماده است، می‌توانند چكيده و اصل مقاله خود را به دبيرخانه همايش ارسال كنند و قطعاً در صورت كسب امتيازات لازم از مقاله آن‌ها در همايش استفاده خواهد شد.

وی همچنين با اشاره به در نظر گرفتن دو پيش‌همايش تا قبل از برگزاری همايش اصلی گفت: يكی از اين پيش‌همايش‌ها هفته گذشته، 5 ارديبهشت‌ماه، با حضور آيت‌الله احمد بهشتی، رئيس دانشگاه قم و حجت‌الاسلام و المسلمين احمد احمدی، دبير علمی اين همايش، ويژه خواهران در جامعة الزهرا(ص) برگزار شد و پيش همايش دوم نيز با حضور آيت‌الله مصباح يزدی، حجت‌الاسلام احمدی، دبير علمی همايش و حسين غفاری، دانشيار گروه فلسفه دانشگاه تهران از ساعت 10 تا 12:30 روز پنجشنبه 12 ارديبهشت‌ماه، برگزار خواهد شد.

دبير اجرايی همايش بين‌المللی انديشه‌های فلسفی استاد شهيد مرتضی مطهری در پايان اضافه كرد: اصل همايش نيز در آبان‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد كه و پس از رايزنی با ميهمانان خارجی و قطعی شدن برنامه‌ها زمان دقيق آن اعلام خواهد شد.
 
  1392/02/09
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.