صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

برنامه‌های بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن تشریح شد

برنامه‌های بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن تشریح شد


   
     معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در مصلی تهران همزمان با ماه مبارک رمضان خبر داد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی درباره برپایی بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم گفت: این نمایشگاه از 14 تیرماه به مدت 30 روز در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، مصداق یک آرمان‏شهر قرآنی است که در راستای چشم انداز مقام معظم رهبری مبنی بر برپایی تمدن باشکوه و مطلوب قرآنی، شکل گرفته است.

رییس بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، تصریح کرد: تاکید ما در این دوره از نمایشگاه بر ارائه راهکار الگوی پیشرفت ایرانی اسلامی است که از طریق سبک زندگی قرآنی به عنوان بهترین و برترین نیاز در این زمینه ورود خواهیم کرد و تلاش داریم دولت مکتبی که در دوره‌های نهم و دهم کار خود آغاز کرده، با قرآن نیز کار خود را به پایان رساند.

محمدی با اشاره به حمایت‌های صورت گرفته در حوزه قرآن و عترت، اظهار کرد: دولت‌های نهم و دهم حمایت‌های بسیار خوبی از فعالیت‌های قرآنی داشته‌اند و در این مدت تحول نگرشی در نگاه مسئولان نسبت به قرآن اتفاق افتاد؛ از جمه نگاه مستقل به فعالیت‌های قرآنی و ایجاد ساز و کارهای لازم در این دولت تحقق پیدا کرد، علاوه بر آن پشتیبانی و ارتقاء و تحول در ساختارهای قرآنی نیز از دیگر اتفاقات دولت نهم و دهم بود.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: تأسیس این معاونت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز امور قرآنی در سازمان اوقاف و تأسیس مراکز قرآنی در وزارت خانه‌ها از دیگر خدمات این دولت بود.

وی در ادامه ضمن بیان اهداف نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، افزود: هدف اصلی ما جهت گیری برنامه‌ها در زمینه تمدن سازی، پیگیری و اجرای منویات مقام معظم رهبری و توجه به سبک زندگی قرآنی است و رویکرد امسال نمایشگاه به سمت موضوع محوری و برنامه محوری سامان گرفته است.

محمدی ادامه داد: بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن با شعارهای جدید در حوزه سبک زندگی قرآنی به ارائه محتواهای جدید و نو، با تأکید بر بین‌المللی شدن اکثر بخش‌ها برگزار خواهد شد و در حوزه بین الملل امسال شاهد تحولی جدی خواهیم بود.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یکی از اقدامات این دوره از نمایشگاه را تجمیع بخش‌ها دانست و افزود: یکی از کارهای جدی، تجمیع بخش‌های بزرگ نمایشگاه با هدف تبیین رسالت‌های ساختاری و جذاب نشان دادن عرضه محصولات است.

وی ادامه داد: برای مثال چند بخش از جمله اعجاز در قرآن کریم را با بخش دانشگاهی ادغام کردیم. همین طور بخش تحول علوم انسانی که بخش مستقلی بود، تحت عنوان قرآن و علم به پنج بخش جدید قرآن و علوم طبیعی، قرآن و علوم پزشکی، قرآن و علوم پایه، مهندسی و ... تبدیل و یک جا برگزار می‌شود که در حقیقت کلیه دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه قرآن و علم به صورت یکجا و متمرکز به مخاطبان ارائه می‌شود.

محمدی یکی از کارهای مهم در این دوره از نمایشگاه را نگاه تحولی به چینش مهندسی فضای آن بیان و اضافه کرد: پیش از این در بخش دانشگاهی 72 غرفه وجود داشت، اما امسال بخش دانشگاهی خود چهار بخش و چهار زیربخش دارد که به صورت یکپارچه و زیبا طراحی می‌شوند که بخش پژوهش‌ها، آموزش عالی، آموزش عمومی قرآن، تبلیغ و ترویج، هنر و نهادها و دستگاه‌های قرآنی در بخش دانشگاهی فعالیت خواهند داشت.

رییس بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، بیان کرد: این نمایشگاه در این دوره بیش از 40 بخش خواهد داشت که با تجمیع و ادغام‌های صورت گرفته تاکنون تشکیل 35 بخش آن قطعی است و احتمال اضافه شدن سایر بخش‌ها نیز وجود دارد؛ احکام مدیران بخش‌ها نیز صادر و اعطا شده است.

محمدی تاکید کرد: بخش جشنواره‌های بین المللی قرآنی آیات که یکی از دستاوردهای مهم دولت دهم بوده و دور سوم آن نیز در حال آغاز شدن است یکی از بخش‌های نمایشگاهی را شامل می‌شود و در بخش دیگری از نمایشگاه کارنامه 34 ساله قرآنی کشور با تاکید بر عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از بدو تاسیس تاکنون نمایش داده خواهد شد.

وی اظهار کرد: مشاوره و گفتگوهای قرآنی بخش جدیدی است که امسال به صورت مستقل ایجاد شده است، ضمن اینکه در سال‌های قبل هم این بخش وجود داشته است اما نه به صورت مستقل.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بخش نشریات و مطبوعات قرآنی با همکاری معاونت مطبوعاتی، بخش حوزوی تحت نظر حوزه و دانشگاه نیز با همکاری وزارت بهداشت و بخش آموزشی هم زیر نظر وزارت آموزش و پرورش برگزار خواهد شد.

وی اعلام کرد: بخش پژوهش و ترجمه قرآن کریم، بخش نوجوان، کودک، نشر مکتوب که در دو بخش داخلی و خارجی با همکاری معاونت فرهنگی فعالیت خواهد داشت.

محمدی گفت: همچنین نشریات دیجیتال، بخش محافل و مراسم، شعر و ادب، سبک زندگی قرآنی، نهادها و موسسات، هنرهای نمایشی، قرآن و بین الملل، قرآن و ادیان که حوزه تعامل قرآن با سایر ادیان را توضیح می‌دهد، استهلال و رصدآسمانی، بخش بیداری اسلامی، حجاب و عفاف در دو بخش نمایشگاهی و فروشگاهی، قرآن و علم، ره یافتگان، عکس، صحافی قرآن کریم که یکی از کارهای ما تجمیع و ترمیم و تعویض قرآن در این بخش است.

وی ادامه داد: قرآن و وحدت اسلامی، محصولات فرهنگی، ستاد ملی طرح جامع قرآن کریم و دارالکتابه از دیگر بخش‌های بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به شمار می‌روند.

محمدی خاطرنشان کرد: در بحث آرمان‏شهر قرآنی با به نمایش گذاشتن کلیه الگوهایی که قرآن برای دولت اسلامی بیان کرده است، به استقبال دولت یازدهم می‌رویم. علاوه بر آن در بخش سبک زندگی قرآنی نیز 20 سوال مقام معظم رهبری در مورد سبک زندگی قرآنی همراه با راهکارهایی که قرآن ارائه می‌کند نمایش داده می‌شود.

وی ادامه داد: در بخش معرفی علمای تهرانی، به سیره علما و عرفای تهرانی که تازه مرحوم شده‌اند با درنظر گرفتن این نکته که در تهران ساکن بوده و اکثر مخاطبان نمایشگاه تهرانی هستند، می‌پردازیم. همچنین بخش گروه‌های جهادی نیز که به فعالیت دانشجویان و طلاب در این عرصه می‌پردازد یکی دیگر از بخش‌های مهم و جدید در این دوره از نمایشگاه است.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: بخش ورزش از منظر قرآن نیز با همکاری وزارت ورزش و جوانان برای تقویت و ترمیم ارتباط قرآن و وزرش ایجاد شده است.

وی بیان کرد: حضور شبکه‌های خبری داخلی و خارجی، راه اندازی کرسی‌های آزاداندیشی، توجه ویژه به بیداری اسلامی و آسیب‌ها، رصد آنلاین نمایشگاه، برگزاری برنامه شب نورانی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان، برقراری پیوند ویژه میان حوزه و دانشگاه، ارائه محصولات جشنواره رضوی در حوزه عترت و پیگیری منویات مقام معظم رهبری در بحث کثرت موالید و تکریم مقام زن در حوزه خانواده از دیگر برنامه‌های بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم خواهد بود.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما در این نمایشگاه چهار رونمایی بزرگ خواهیم داشت یعنی هر هفته یک رونمایی در دستور کار ما است و پیش بینی می‌شود 50 رونمایی نیز در بخش‌ها انجام گیرد.

به گزارش ایسنا به نقل از واحد خبر روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدی در پایان خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه نیز خادمان قرآن کریم و نهج البلاغه با حضور رییس جمهور مورد تکریم قرار خواهند گرفت.
 
 
  1392/03/08
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.