صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

همايش سراسری پروژه اسلام در زندگی شهری برگزار می‌شود

همايش سراسری پروژه اسلام در زندگی شهری برگزار می‌شود


اولين همايش سراسری پروژه اسلام در زندگی شهری، 18 تا 20 خردادماه در سالن سيدالشهدای تهران برگزار می‌شود.

سعيد كريمی رئيس همايش سراسری پروژه اسلام در زندگی شهری در نشست خبری  خود گفت: ما از دو سال پيش تحقيقات پروژه اسلام در زندگی شهری را كليد زديم، البته در پروژه اسلام در زندگی شهری بايد مردم محور باشند و مطالعات و بررسی‌ها همواره در كنار اجرای اين پروژه به صورت بروز و مداوم ادامه داشته باشد.

رئيس همايش افزود: هدف انقلاب اسلامی طبق رهنمودهای حكيمانه مقام معظم رهبری ايجاد يك تمدن نوين اسلامی است بر اين مبنا رسيدن به جامعه آرمانی كه برپايه آموزه‌های هدايت بخش دين مبين اسلام داير باشد نيازمند ارائه يك الگوی همه جانبه است كه در حال حاضر در راستای سند چشم انداز ۲۰ ساله و با عنوان الگوی اسلامی ايرانی پيشرفت پيگيری می‌شود.

وی در ادامه اضافه كرد: از اين رو و با تامل و تفكر بر اين اصل كه شهر به عنوان نماد سبك زندگی، رفتار اجتماعی و شيوه زيستن، پايگاه استراتژيك تمدن سازی در دوران معاصر به شمار می‌رود، بر آن شديم تا نخستين همايش كشوری پروژه اسلام در زندگی شهری را در راستای تحقق اهداف نظام برگزار كنيم.

كريمی در ادامه خاطر نشان كرد: اين همايش با رويكرد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سياسی با همراهی انديشمندان، نخبگان، كارشناسان و دانشگاهيان در روزهای 18 تا خرداد ماه جاری برگزار خواهد شد.
 رئيس همايش:
اگر ما نتوانيم گزاره های اسلامی بر اساس معارف اسلامی را به عنوان سبك زندگی پياده كنيم عملا جمهوری اسلامی تحقق پيدا نكرده است

رئيس همايش در ادامه نشست يادآور شد: سبك و سياق معيشت در شهر اسلامی، نقش و منش كاسب مسلمان، بايد و نبايدهای ساختار مالی و اعتباری و بانكداری در اسلام، شهر، شاخصه‌های نيروی انتظامی شايسته شهروندان مسلمان، اصول شهرداری در انديشه اسلامی، جايگاه و كار ويژه قانون و قضای اسلامی در شهر، شاخصه‌های مطبوعات و رسانه‌های مجازی در طراز اسلام، شهر هنر اسلامی در زندگی شهری، ازدواج آسان و طلاق سخت در اسلام، شهر اسراف در زندگی شهری و راهكارهای كاهش آن، تغذيه شهروند مسلمان، كم و كيف طراحی و ترويج نمادهای اسلامی در فضاهای شهری، موسيقی در زندگی شهری، معماری اسلامی نقش امر به معروف و نهی از منكر در زندگی شهری، آموزش و پرورش دينی در شهر اسلامی، اخلاق‌مداری به سبك اسلامی در زندگی شهروندی، تعريف بهداشت شهری، فردی، روانی، جسمی و اجتماعی در شهر دينی، جايگاه زن مسلمان در زندگی شهری، انسجام ملی و مشاركت اجتماعی، فقه اسلامی در زندگی شهری و ساير موضوعات مرتبط با موضوع اسلام در زندگی شهری از محورهای اين همايش است.

وی مهم‌ترين اهداف برگزاری همايش سراسری پروژه اسلامی زندگی شهری را توليد طرح و محتوا در راستای كمك به پيشبرد اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله و دستيابی به الگوی ترسيم و طراحی شهر تمدن ساز اسلامی عنوان كرد.

كريمی با اشاره به استفاده از آموزه‌های دينی در سبك زندگی تصريح كرد: برای به نتيجه رسيدن اين پروژه، بايد در مرحله اول خودمان گزاره‌های اسلامی را وارد زندگی و در جهت تعالی جامعه بكار ببنديم.

وی ادامه داد: اهميت اين موضوع به حدی است كه اگر ما نتوانيم گزاره های اسلامی بر اساس معارف اسلامی را به عنوان سبك زندگی پياده كنيم عملا جمهوری اسلامی تحقق پيدا نكرده است و از همان ابتدا شروع كار اين همايش مهم‌ترين پرسشی كه در اين پروژه با آن روبرو بوديم اين بود كه چه كار كنيم كه اسلام را در بطن و متن زندگی مردم وارد كنيم.

ترديدی نيست كه خود مردم بايد بخواهند امور را بر اساس اسلام، درشيوه زندگی خودشان وارد كنند، و يكی از نقش‌های شورای شهر و روستا اين است كه اين خواستن را در سطح جامعه پررنگ و تقويت كند.

كريمی خاطرنشان كرد: نخستين همايش سراسری پروژه اسلام در زندگی شهری در سالن سيد‌الشهداء هفتم‌تير برگزار خواهد شد.

رئيس همايش در پايان گفت: بيش از 450 مقاله به دبيرخانه همايش رسيده است كه از اين تعداد 150 مقاله انتخاب و برای سخنرانی و پوستر آماده شده‌اند.
 
 
  1392/03/12
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.