صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

همایش پژوهش‌های قرآنی 16 خرداد برگزار می‌شود

همایش پژوهش‌های قرآنی 16 خرداد برگزار می‌شود


    
همایش پژوهش‌های قرآنی پنجشنبه 16 خرداد ماه 1392، با حضور حجت‌الاسلام «احمد عابدی» رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و «حجت‌الاسلام سیداحمد خاتمی» عضو مجلس خبرگان برگزار می‌شود.نشست خبری هفتمین همایش پژوهش‌های قرآنی با حضور حجت‌الاسلام «محمد اکبری» دبیر علمی همایش در حاشیه مسابقات بین‌المللی قرآن کریم برگزار شد.

در این نشست اکبری با اشاره به اینکه هیچ مکتبی در دنیا به اندازه قرآن کریم برای پژوهش‌ اهمیت قائل نشده، گفت: از نظر قرآن کریم قرائت و حفظ بستر تدبر در آیات الهی است و تدبر در آیات، مقدمه عمل به قرآن است در این صورت هدایت و رحمت الهی نازل می‌شود پس پژوهش و تدبر در آیات قرآن نقش بنیادی و تعیین ‌کننده‌ای در رسیدن به عمل به قرآن دارد.

وی اسلام و قرآن را دین و کتاب تفکر، تعقل، تدین و تذکر دانست و گفت: شخصیت و هویت انسان قوه عقلانی اوست از این رو ارزش و قوام انسان‌ها به عقل و اندیشه آنها بستگی دارد.

اکبری با اشاره به اینکه پژوهش‌های قرآنی رسالت خطیری به همراه دارند، گفت: چنانچه در پرتو برگزاری اینگونه همایش‌ها آثار ارزشمندی ارائه شود و اصحاب بیان در عرضه معارف ناب الهی گام بردارند می‌توان سبک زندگی را قرآنی کرد.

دبیر علمی همایش پژوهش‌های قرآنی از تحولات در این دوره همایش خبر داد و گفت: در همایش امسال از 14 کشور جهان حدود 30 مقاله ارسال شده و در مجموع بیش از 500 مقاله به دبیرخانه رسیده است.

وی از چاپ و نشر پنج مقاله برتر در مجلات علمی و پژوهشی دانشگاه‌های کشور خبر داد و گفت: 5 مقاله برتر همایش‌‌ تابستان امسال در مجلات علمی و پژوهشی دانشگاه‌های کشور به چاپ می‌رسد.

همچنین پنج مقاله دوم نیز در مجله پژوهش‌نامه دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم چاپ می‌شود.

اکبری از تقاضا برای اخذ مجوز چاپ مجله علمی پژوهشی این همایش خبر داد و گفت: طی مکاتبه با وزارت علوم تقاضای اخذ مجوز برای چاپ مجله علمی پژوهشی این همایش را داده‌ایم و امید است این مجوز برای سال آینده اخذ شود.

وی از تجلیل از 30 مقاله برتر در روز همایش خبر داد و گفت: سال گذشته از 19 مقاله برتر تجلیل شد که امسال از 30 مقاله برتر تجلیل خواهد شد.

همچنین مقاله برتر همایش امسال مبلغ 10 میلیون تومان جایزه دریافت خواهد کرد که این جایزه نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری داشته زیرا سال گذشته اثر اول 3 میلیون تومان دریافت کرده بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، هفتمین همایش پژوهش‌های قرآنی ساعت 8:30، پنجشنبه 16 خرداد ماه 1392 آغاز و تا ساعت 11، چهار نشست علمی تخصصی برگزار می‌شود.

همچنین مراسم اصلی ساعت 11 با حضور حجت‌الاسلام «احمد عابدی» رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و «حجت‌الاسلام سیداحمد خاتمی» عضو مجلس خبرگان برگزار می‌شود.

بنا بر این گزارش در انتهای همایش از مقالات سال گذشته که در قالب چند کتاب به چاپ رسیده رونمایی خواهد شد. همچنین به شرکت‌کنندگان در این همایش گواهی‌نامه حضور در همایش اعطا می‌شود.
 
 
 
  1392/03/13
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.