صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

ارسال ۲۰۰ اثر رسانه‌ای به جشنواره رسانه، علم و فناوری/ امروزآخرین مهلت ارسال آثار

ارسال ۲۰۰ اثر رسانه‌ای به جشنواره رسانه، علم و فناوری/ امروزآخرین مهلت ارسال آثار


مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره رسانه، علم و فناوری در 31 تیرماه 92، گفت: ارسال آثار تا 15 تیرماه 92 مهلت دارد و تا امروز نزدیک به 200 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: کشور ما در تولید علم و نشر آن دارای بالاترین رتبه‌ها در جهان به اذعان آمار و گزارش مراکز معتبر جهانی است، اما نمی‌توانیم بگوییم در ترویج علم هم در بین سایر کشورها دارای رتبه بالایی هستیم.

کرمی اضافه کرد: در اهداف کلان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هدایت، سیاست‌گذاری، نظارت بر مجموعه طرح‌های کلان ملی در حوزه علم، فناوری و نوآوری وجود دارد، از همین رو مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت در راستای این سیاست‌گذاری یکی از کارهایی که در دستور کار خود قرار داد این بود که به یکی از مسائل کمتر دیده و توجه شده در کشور بپردازد که آن موضوع ترویج علم و فناوری در جامعه است.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تأکید بر قدرشناسی از فعالان عرصه اطلاع رسانی و ترویج علم و فناوری، شناسایی و رصد و سرمایه‌گذاری روی این افراد را جزو اصلی ترین اهداف این جشنواره دانست و گفت: ما در کشور نزدیک به 30 سال است که جشنواره‌های مختلف فیلم، موسیقی و ... داریم که در آن رقابت همه‌گیر و بسیار جذاب است و در پایان چهره‌های برتر شناسایی می‌شوند، که این امر علاوه بر پویاتر شدن حوزه فیلم و فعالان در آن عرصه، انگیزه مضاعف در افراد ایجاد می‌کند و متوجه می‌شوند که تلاش آنها دیده و قدر زحماتشان دانسته می‌شود اما در عرصه ترویج و اطلاع رسانی در حوزه علم و فناوری برای اصحاب رسانه هیچ قله‌ای نشان شده وجود ندارد تا خبرنگار یا پژوهشگر فیلمساز، مستندساز، عکاس و ... حوزه ترویج و اطلاع‌رسانی برای رسیدن به آن انگیزه داشته باشد و تلاش کند.

وی تصریح کرد: با حمایت سازمان صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال ایجاد این جایگاه و قله و ایجاد انگیزه برای فعالان این عرصه در نخستین جشنواره رسانه، علم و فناوری هستیم.

* حلقه دانشمندان و متخصصان به حلقه مردم نزدیک می‌شود

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به وظیفه رسانه‌ها که جریان‌سازی و هدایت و ارتقاء افکار عمومی است، گفت: یکی دیگر از برنامه‌های ما این است که در جامعه برای دانشمندان، صاحب نظران و اساتید در همه رشته‌ها آموزش تولید اخبار و نشر و ترویج علم و فناوری داشته باشیم تا با این کار یک تعامل و همکاری نزدیک را بین آنها و فعالان رسانه ایجاد کنیم و به دنبال آن دستاورد و موفقیت‌های علمی کشور را به صورت کامل و جامع به واسطه رسانه‌ها به سمع و نظر همه مردم جامعه برسانیم.

وی ادامه داد: نزدیک‌تر شدن متخصصان و اصحاب رسانه بیش از پیش نیازمند یک آموزش در هر دو بخش است که سال گذشته طراحی اولین دوره آموزش خبرنگاری به همین منظور در حوزه علم و فناوری انجام شد و در دستور کار قرار گرفت و امسال در تدارک دومین دوره هستیم.

کرمی خاطر نشان کرد: تمام این اتفاقات در نهایت به جایی می‌رسد که دستاوردهای خوبی که دانشمندان، مخترعان و محققان ما کسب کرده‌اند و نتیجه آن کسب رتبه‌های زیر 10 در همه زمینه‌های علمی است، به صورت ساده و قابل فهم به اطلاع همه مردم عزیزمان برسد و به تثبیت گفتمان علم و فناوری در جامعه شود و تفکر علمی در جامعه ایران ساری و جاری شود و از این طریق حمایت همه‌جانبه در این حوزه توسط مردم به عمل آید.

به گفته وی، رعایت اصل ساده سازی و همه فهمی مسائل علم و فناوری در رسانه شانس برگزیده شدن را بیشتر می‌کند.

عضو شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره رسانه رسیدن به راه‌ها و روش‌های تبدیل تخصص‌ها و دستاوردها و موضوعات علمی را به زبان ساده برای مخاطبان مهم‌ترین رسالت این جشنواره برشمرد و ادامه داد: در بسیاری از موارد علمی مانند افتتاح اولین گلخانه تراریخته کشور که یک دستاورد مهم ملی بود نیاز به یک تعریف و توصیف بود تا تمام گروه‌های سنی از همه اقشار جامعه بتوانند متوجه این اتفاق مهم علمی فناوری شوند، به هر حال این حق مردم است که بدانند کشورشان به چه جایگاهی در جهان و چگونه رسیده است و این کار به عهده افرادی است که وظیفه اطلاع رسانی و ترویج را دارند.

وی افزود: در این جشنواره نیز کسانی که این موضوع را به درستی و خوب رعایت کرده باشند شانس بیشتری برای برگزیده شدن دارند.

* ایجاد یک خانواده بزرگ و رسانه‌ای روابط عمومی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پرویز کرمی ادامه داد: در زیر مجموعه معاونت 11 ستاد راهبردی وجود دارد که زیر مجموعه هر ستاد تعداد زیادی شرکت دانش بنیان وجود دارد و مسئولان روابط عمومی همه این مجموعه‌ها جزء خانواده بزرگ اطلاع رسانی و روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خواهند شد که در نوبت دوم بعد از برگزاری این جشنواره تعامل با این افراد بیشتر می‌شود.

کرمی اضافه کرد: در حال حاضر دو ماهنامه به نام های سرآمد و دانش بنیان در بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری منتشر می‌شود که فعلا توزیع این دو ماهنامه داخلی است اما قصد داریم به زودی توزیع آنها را به کل کشور توسعه دهیم.

پرویز کرمی در پایان نسرین سلطان خواه (رئیس شورای سیاستگذاری)، محمدزاده (معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد)، غلامرضایی (معاون آموزشی و پژوهشی سازمان صدا و سیما)، مقدم (مدیر مسئول روزنامه جام جم)، سید نظام الدین موسوی (مدیر عامل خبرگزاری فارس)، سیدی (معاون پژوهش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری)، صاحبکار (مدیر کل دفتر سیاستگذاری علم و فناوری معاونت علمی و فناوری)، خیام نکویی (معاون فناوری و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری )، طالبی (معاون توسعه مدیریت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ) و پرویز کرمی (مشاور و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) را از اعضای شورای سیاستگذاری این جشنواره اعلام کرد.
 
 
  1392/04/15
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.