صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

پژوهشگاه مطالعات راهبردی تحول علوم انسانی تشکیل می‌شود

پژوهشگاه مطالعات راهبردی تحول علوم انسانی تشکیل می‌شود


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از تشکیل پژوهشگاه مطالعات راهبردی تحول علوم انسانی خبر داد. آیین افتتاحیه بخش دانش‌های قرآن بنیان نمایشگاه قرآن کریم بعدازظهر امروز 18 تیرماه 1392 با حضور غلامعلی حدادعادل نماینده مجلس و لاله افتخاری نماینده مجلس در مصلای امام خمینی برگزار شد.

در این نشست حدادعادل طی سخنانی با اشاره به اینکه باید علوم انسانی ما قرآن‌بنیان باشد، اظهار داشت: عنوان این بخش از نمایشگاه دانش‌ها‌ی قرآن بنیان است و باید علوم انسانی ما قرآن بنیان باشد زیرا قرآن کتاب هدایت انسان است و علوم انسانی نمی‌تواند در جامعه اسلامی بنیانی مغایر با قرآن کریم داشته باشد پس قرآن‌ بنیان بودن علوم انسانی جزو بدیهیات جامعه اسلامی است.

وی قرآن کریم را شناسنامه فکری و معنوی امت اسلامی دانست و گفت:‌ ما تا زمانی که شناسنامه قرآنی نداشته باشیم نمی‌توانیم علوم انسانی داشته باشیم از این‌رو تفاوت علوم انسانی ما با غرب همین قرآنی بودن آن است.

حدادعادل با اشاره به اینکه اگر انسان را یک موجود مادی تعبیر کنیم با انسانی که به زندگی در دو دنیا اعتقاد دارد متفاوت است، گفت: اگر انسان را یک موجود مادی تعبیر کنیم که ابتدایش تولد و انتهایش مرگ است تعریف آن با انسانی که این دنیا بخشی از زندگی و آخرت هم بخشی از زندگی اوست تفاوت دارد از این‌رو علوم انسانی غربی بر اساس جهان‌‌بینی حاکم بر غرب به وجود آمده است پس با علوم انسانی ما متفاوت است.

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر تحول در علوم انسانی اظهار داشت: پس از تأکید مقام معظم رهبری در سال 1388 مبنی بر تحول در علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی با تشکیل شورایی به نام تحول و ارتقای علوم انسانی سعی بر اجرایی کردن خواست مقام معظم رهبری داشت از این‌رو این شورا با تصویب اساسنامه و مشخص شدن اعضای آن اولین جلسه خود را دی‌ماه 1388 آغاز کرد و تاکنون بیش از 70 جلسه برگزار کرده است.

وی در خصوص اعضای این شورا گفت: شورای تحول و ارتقای علوم انسانی از 20 نفر از اندیشمندان تشکیل شده که نهادهایی مانند وزارت علوم و دانشگاه آزاد در آن نماینده دارند.

حدادعادل در خصوص مصوبات این شورا گفت: از جمله مصوبات شورای تحول و ارتقای علوم انسانی این بود که از صدور مجوز به رشته‌های علوم انسانی جلوگیری و با انتخاب 15 رشته به دنبال ارتقای این رشته‌ها رفت. همچنین با تصویب این بند از رشد رشته‌های بی‌رویه و بدون بازار کار جلوگیری شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به حضور بیش از 200 نفر از اساتید و روحانیون در این شورا اظهار داشت: در این شورا به منظور تصویب مختصات رشته‌ها بیش از 200 نفر از اساتید و روحانیون حوزه و دانشگاه انتخاب و یک کارگروه تشکیل شد که این کارگروه تاکنون حدود 900 جلسه داشته و برنامه‌هایش در حال آماده شدن است. به عنوان مثال این کارگروه برنامه جدید رشته‌های روانشناسی و کارشناسی علوم سیاسی را آماده و به ما ارائه کرده است.

حدادعادل با اشاره به اینکه فرایند تحول علوم انسانی یک موضوع دائمی و زمان‌بر است، گفت: با چند سال تلاش نمی‌توان در علوم انسانی تحول ایجاد کرد زیرا تحول علوم انسانی یک فرآیند دائمی است. همچنین در غرب بیش از 500 سال طول کشید تا اصول این علوم تهیه و قانون‌مند شود و چندین دانشگاه طبق یک مبانی تلاش و فعالیت می‌کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان از تشکیل پژوهشگاه مطالعات راهبردی تحول علوم انسانی خبر داد و گفت: طرح تشکیل پژوهشگاه مطالعات راهبردی تحول علوم انسانی تهیه و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده است. همچنین امیدواریم بتوانیم مصوبه این طرح را از شورا بگیریم.

به گزارش خبرگزاری فارس در انتهای این مراسم از مسئولان بخش تحول علوم انسانی سال گذشته تجلیل شد.
 
 
 
  1392/04/19
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.