صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

نمايشگاه قرآن؛ فرصتی مناسب برای تبيين مؤلفه‌های سبك زندگی قرآنی و اسلامی

نمايشگاه قرآن؛ فرصتی مناسب برای تبيين مؤلفه‌های سبك زندگی قرآنی و اسلامی


    
نمايشگاه قرآن فرصتی است كه می‌تواند با استفاده از بخش‌های مختلف خود، از جمله بخش‌های محتوايی و پژوهشی، با تبيين محتوای قرآن، مؤلفه‌های سبك زندگی اسلامی و قرآنی را تبيين كند و ضمن ارائه الگوها و راهكارها، سرنخ‌هايی را در اين زمينه به جامعه شيعی و ايرانی ما بدهد.

حجت‌الاسلام و المسلمين محمدعلی هاشم‌زاده، عضو هيئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و كارشناس بخش‌ پژوهش بيست و يكمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن، نمايشگاه قرآن را فرصتی ويژه در ماه رمضان دانست كه علاقه‌مندان هر يك متناسب با نياز خود از آن بهره‌مند می‌شوند و خاطرنشان كرد: همچنان كه قرآن به عنوان كتاب هدايت و راهنمای نجات بشريت است و بهره‌برداری از محتوای آن را نبايد منحصر به ماه رمضان يا مكانی خاص كرد، مناسب است كه نمايشگاه قرآن نيز نه تنها در تهران يا برخی شهرهای بزرگ بلكه در اكثر شهرها و در صورت امكان در چند نوبت در طول سال برگزار شود.

هاشم‌زاده افزود: درست است كه رمضان ماه نزول قرآن است و از معنويت خاصی برخوردار است، اما نبايد توجه ما به قرآن در ماه‌های ديگر كمتر از رمضان باشد. همچنين با توجه به اين‌كه در اين سال‌ها ماه مبارك رمضان در تابستان واقع شده، ممكن است بسياری از افراد نتوانند از نمايشگاه بازديد كنند يا به خوبی از آن بهره‌مند شوند، پس مناسب است كه رمضان ابتدايی باشد برای استفاده از قرآن و نه ابتدا و انتها، و مسئولان با انديشيدن تمهيداتی نمايشگاه را در طول سال در جريان بيندازند.  وی با بيان اين‌كه در اين جهت از هر وسيله‌ای كه ما را به هدف ارتباط با قرآن برساند، بايد استفاده شود، اظهار كرد: قرآن را نبايد به يك وزارتخانه محدود و منحصر كرد. شايد امكانات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محدود به اين باشد كه نمايشگاه قرآن را فقط در چند استان برگزار كند. در اين شرايط به نظر می‌رسد كه اگر اين امكان فراهم شود كه نهادها، مؤسسات و انجمن‌های صنفی‌ای كه شايد ارتباطی هم با قرآن نداشته باشند، مانند مراكز مذهبی، ائمه جمعه و كسانی كه نسبتی با مسائل دينی دارند، متكفل برگزاری نمايشگاه در سطح ملی شوند، مناسب خواهد بود.

عضو هيئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: قرآن متعلق به همه است و همه بايد خدمت و تلاش كنند تا بتوانيم آن جامعه آرمانی را كه قرآن خواسته و پيامبر(ص) و اهل بيت(ع) برای آن تلاش كرده‌اند، محقق كنيم. الحمدالله اين نمايشگاه اين كار را می‌كند اما من فكر می‌كنم كه تا رسيدن به نقطه آرمانی و مطلوب فاصله هست و كارهای نكرده و راه‌های نرفته زيادی وجود دارد كه البته وظيفه يك يا چند نهاد و وزارت‌خانه خاص هم نيست.

هاشم‌زاده نمايشگاه را بهانه‌ای برای ارتباط با قرآن خواند و ضمن قابل توجه ارزيابی كردن تأثيرات آن، عنوان كرد: الحمدلله نمايشگاهی كه در اين سال‌ها برگزار شده است، در ابعاد مختلف محتوايی و ظاهری، يعنی از ابعاد بصری و هنری گرفته تا مباحث پژوهشی به شكلی مناسب برگزار شده؛ يعنی از اين سطح برخوردار بوده است كه يك مراجعه‌كننده با پيام‌هايی كه در نمايشگاه به او منتقل می‌شود، تأثير بپذيرد و تحولی را در زندگی خود پديد آورد و نمايشگاه هر چه بيش از پيش بايد گامی در اين جهت ديده شود.

وی در همين جهت نمايشگاه قرآن را فرصت مناسبی برای تبيين مؤلفه‌های سبك زندگی قرآنی و اسلامی دانست و بيان كرد: الان وقتی كه نگاه می‌كنيم، می‌بينيم كه ميان مظاهری كه در جامعه شاهد آن هستيم و زندگی قرآنی و اسلامی، تفاوت‌های زيادی وجود دارد و آن چه در سطح جامعه شاهد آن هستيم بيشتر به زندگی غربی نزديك است تا زندگی اسلامی و قرآنی و نمايشگاه بايد در جهت بردن قرآن به صحنه جامعه و زندگی فردی و اجتماعی مردم ديده شود.

عضو هيئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: نمايشگاه قرآن در واقع فرصتی است كه می‌تواند با استفاده از بخش‌های مختلف خود، از جمله بخش‌های محتوايی و پژوهشی، با تبيين محتوای قرآن، مؤلفه‌های سبك زندگی اسلامی و قرآنی را تبيين كند و ضمن ارائه الگوها و راهكارها، سرنخ‌هايی را در قالب‌های مختلف به جامعه شيعی و ايرانی ما بدهد.
 
 
  1392/04/24
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.