صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

همايش «حاكميت معرفتی قرآن كريم در هويت‌سازی تمدنی» برگزار می‌شود

همايش «حاكميت معرفتی قرآن كريم در هويت‌سازی تمدنی» برگزار می‌شود


مديركل امور قرآن و حديث جامعةالمصطفی(ص)العالمية از برگزاری همايش «حاكميت معرفتی قرآن كريم در هويت‌سازی تمدنی» در روز پنج‌شنبه 10 مردادماه مصادف با بيست و سوم ماه مبارك رمضان در نمايشگاه قرآن خبر داد.

حسين اسدی، مديركل امور قرآن و حديث جامعةالمصطفی(ص)العالمية و مدير بخش فرهنگ ملل بيست و يكمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم اظهار كرد: نخستين همايش بين‌المللی «حاكميت معرفتی قرآن كريم در هويت‌سازی تمدنی» پنج‌شنبه 10 مردادماه، مصادف به بيست و سوم ماه مبارك رمضان در شبستان اصلی مصلی امام خمينی(ره)، سالن محراب برگزار خواهد شد.

مدير بخش فرهنگ ملل بيست‌و‌يكمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن درباره اهداف برگزاری اين همايش، گفت: تأكيد بر نظريه حاكميت قرآن در هويت‌سازی تمدنی به عنوان فهم، استنباط و مدل اصيل ارائه‌شده توسط نظام جمهوری اسلامی ايران از حقيقت اسلام در دنيای امروز، برجسته‌سازی نياز جامعه اسلامی و جهانی به موضوع تمدن‌سازی و هويت‌سازی با محوريت قرآن كريم از جمله اهداف برگزاری اين همايش است.

وی با بيان اينكه انقلاب اسلامی ايران تمدن‌ساز بوده است، عنوان كرد: امام خمينی(ره) در فلسفه دينی خود، اسلامی‌سازی هويت دينی و تمدنی را يك كاركرد اصلی می‌دانستند كه با رهيافت سياسی و اجتماعی در نظريه مطلق ولايت فقيه ظهور می‌كند؛ شمول و روح حاكم به وحی و آيات قرآن به صورتی است كه هميشه فراتاريخی بوده و قابليت تطبيق در شرايط و مقتضيات زمانی را دارا بوده است.

اسدی با عنوان اين مطلب كه خصوصيات قرآن در هيچ كتاب ديگری نيست، گفت: فراگيری و فراتاريخی بودن، قابليت بی پايان اجرا در تمام شرايط، تطبيق‌پذيری در تمام ابعاد زيستی جامعه كه از آن يك كتاب تمدن‌ساز می‌سازد، از جمله ويژگی‌های قرآن كريم است.

وی ادامه داد: قرآن بايد با اين ويژگی‌هايی كه دارد مورد توجه تمام كسانی كه دغدغه تمدن‌سازی و تمدن نوين اسلامی را دارند، باشد و مبنای تمدن نوين اسلامی باشد و براين اساس، جامعه المصطفی(ص) ‌العالميه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای توسعه فرهنگ قرآنی بر آن شدند تا در فضای ماه مبارك رمضان كه ماه نزول قرآن است در فضای نمايشگاه قرآن كه نقطه كانون و مورد توجه اهل قرآن و توليد فكر و انديشه است اين همايش را برگزار كنند.

مدير بخش فرهنگ ملل با يادآوری اينكه همايش «حاكميت معرفتی قرآن كريم در هويت‌سازی تمدنی» با حضور انديشمندان داخلی و خارجی برگزار می‌شود، اظهار كرد: اين مراسم با قرائت يكی از قاريان مشهور مصری آغاز و با سخنرانی مسئولان كشوری و انديشمندان داخلی و خارجی ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه اين بخش از سخنان خود عنوان كرد: «سيدمحمد حسينی» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی نخستين سخنران اين همايش بوده و «محمود حيدر» از پژوهشگران در حوزه تمدن اسلامی و رئيس موسسه پژوهشی دلتا در لبنان، «حجت‌الاسلام والمسلمين اعرافی« رئيس جامعه‌المصطفی العالميه و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و «كريم داگلاس كرو» از پژوهشگران ارشد مطالعات اسلامی و استاد علوم اسلامی در دانشگاه‌های آمريكا، ديگر سخنرانان اين همايش هستند.

اسدی با بيان اينكه در بخش ديگری از اين همايش نيز پيام تصويری آيت‌الله العظمی جوادی آملی پخش می‌شود، ادامه داد: مخاطبان اين همايش، طلاب، دانشجويان، اساتيد و فضلای حوزه‌های علميه هستند و همچنين طلاب غيرايرانی جامعه المصطفی(ص) العالميه نيز به عنوان ميهمان در اين همايش حضور خواهند داشت.

وی در اين بخش از سخنان خود عنوان كرد: همچنين در اين همايش از برخی آثار منتشر شده در كشورهای مختلف در حوزه تمدن‌سازی اسلامی و پژوهش‌های قرآنی نيز رونمايی می‌شود.

مدير بخش فرهنگ ملل نمايشگاه قرآن يادآور شد: در پايان اين همايش نيز، برنامه مناجات و ابتهال‌خوانی توسط يكی از مبتهلان جمهوری اسلامی ايران اجرا خواهد شديادآور می‌شود، همايش «حاكميت معرفتی قرآن كريم در هويت‌سازی تمدنی» ساعت 18 روز پنج‌شنبه 10 مردادماه مصادف با بيست و سوم ماه مبارك رمضان در شبستان مصلی امام خمينی(ره) برگزار می‌شود.

http://www.iqna.ir/fa/news_detail.php?ProdID=1265899

  1392/05/09
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.