صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

«روشمندی» موجب افزايش اثرگذاری پژوهش‌های قرآنی می‌شود

«روشمندی» موجب افزايش اثرگذاری پژوهش‌های قرآنی می‌شود


روشمندی پژوهش‌های قرآنی منجر به افزايش اثرگذاری آن‌ها می‌شود و پژوهش‌های ما در صورتی هم برای رشد خود ما و هم برای رشد جامعه مفيد و مؤثر واقع خواهد شد كه بر اساس يك الگوی صحيح و روش صحيح علمی صورت گرفته باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمين غلامعلی عزيزی‌كيا، استاديار و عضو هيئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) ، با تأكيد بر ضرورت زمينه‌سازی حركت به سمت درك و نشر مفاهيم قرآن و نهايتاً عمل به آموزه‌های آن، گفت: در سال‌های گذشته تبليغ خوبی برای حفظ و روخوانی و قرائت قرآن صورت گرفت كه حركت بسيار خوبی بود و خيل عظيمی از حافظان را كه الان، در نتيجه سفارشات مقام معظم رهبری و پيگيری مؤسسات داريم، مرهون اين حركت هستيم.

ضرورت اولويت‌دهی به ترويج آموزه‌های قرآن

عزيزی‌كيا مسئله مهم‌تر را ترويج و نشر آموزه‌های قرآن دانست و عنوان كرد: در واقع و به طور كلی مسئله قرائت و حفظ و روخوانی قرآن چندان بار سنگين علمی ندارد و می‌شود به زودی يك مؤسسه حفظ قرآن راه‌اندازی كرد و طبعاً در فاصله زمانی چند سال افراد بسيار زيادی را آموزش قرآن داد و به حفظ قرآن رساند؛ اما مهم‌تر از آن چه كه تاكنون اتفاق افتاده، ترويج و نشر آموزه‌های قرآن است كه در مراحل مختلف آن بايد بر اساس روشی صحيح انجام شود.

دستیابی به آموزه‌های قرآن مستلزم پژوهش روشمند

وی با اشاره به اين مطلب كه انتقال مفاهيم و آموزه‌های قرآن مسبوق به داشتن دركی درست از اين مفاهيم و آموزه‌هاست، عنوان كرد: برای رسيدن به فهم درست قرآن بايد روشمند و براساس روش‌های صحيح حركت كنيم تا بتوانيم به مقاصد آيات برسيم.

عزيزی‌كيا با اشاره به خطر تفسير به رأی قرآن بيان كرد: ما می‌دانيم كه در مورد قرآن همواره خطر تفسير به رأی وجود داشته و دارد و از همان صدر اسلام توسط پيامبر(ص) و بزرگان دين هشدار داده شده است كه تفسير به رأی مساوی با بی‌ايمانی به خداست و در حديث قدسی است كه پيامبر(ص) فرمودند كه خداوند می‌فرمايند: «ماآمن بی من فسّر برأيه كلامی؛ آن كس كه كلام مرا تفسير به رأی كند به من ايمان نياورده است».

برکنار ماندن از تفسیر به رأی قرآن مستلزم پژوهش روشمند

عضو هيئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) اين مطلب را نشانگر اهميت برخورد پژوهشگرانه و روشمند با قرآن دانست و بيان كرد: پرهيز از تفسير به رأی مستلزم روشمند بودن پژوهش در رسيدن به فهم معارف قرآن است.

وی همچنين ميزان روشمندی پژوهش‌های قرآنی را در اثرگذاری آن‌‌ها دخيل دانست و اظهار كرد: روشمندی پژوهش‌های قرآنی منجر به افزايش اثرگذاری آن‌ها می‌شود و پژوهش‌های ما در صورتی هم برای رشد خود ما و هم برای رشد جامعه مفيد و مؤثر واقع خواهد شد كه بر اساس يك الگوی صحيح و روش صحيح علمی صورت گرفته باشد.

عزيزی‌كيا افزود: خود اين‌كه ما چگونه در باب قرآن پژوهش كنيم و چه روشی برای فهم قرآن بهتر است، بحث پژوهشی بسيار مهم و معتنابهی است كه در جريان است. بحث مبانی تفسير، بحث قواعد تفسير، بحث مقاصد آيات، بحث اين كه آيا ما می‌توانيم در آيات قرآن چندمعنايی را داشته باشيم يا نه، اين‌ها همه مطالبی است كه ما بايد در پژوهش قرآنی ابتدائاً آن‌ها را حل كنيم و در موردشان به نتيجه برسيم.

وی در پايان با تأكيد مجدد گفت: بر اين اساس، برای نشر معارف قرآنی و در نهايت عمل به آن‌ها ما بايد يك پژوهش خوب داشته باشيم و پژوهش هم برخاسته از بنيان‌هايی است كه آن بنيان‌ها بايد در ابتدای كار مورد توجه قرار گرفته و به نحوی مستحكم به آن‌ها پرداخته شود.

  1392/05/14
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.