صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

همگرايی؛ لازمه فعاليت‌های دينی رسانه‌ها

همگرايی؛ لازمه فعاليت‌های دينی رسانه‌ها


مدير شبكه قرآن و معارف سيما اظهار كرد: مشكل زيرساختی كه در كل فعاليت‌های قرآن و معارفی در تمامی رسانه‌ها به خصوص رسانه ملی وجود داد، نبود همگرايی در اين رسانه‌ها است.  حسن گروسی، مدير شبكه قرآن و معارف سيما، با اشاره به وظيفه خطير رسانه‌ها در راستای ترويج آموزه‌های دينی، گفت: رسانه يكی از مهم‌ترين ابزارها برای مبارزه با آسيب‌های اجتماعی به شمار می‌آيند.

وی ادامه داد: در اين ميان شبكه قرآن و معارف سيما با توجه به رسالت خود مبنی بر مقابله با هجمه‌های روز افزون و آسيب‌هايی كه امروزه جامعه دچار آن شده است، با تأكيد بر آموزه‌های دينی و قرآنی به فعاليت می‌پردازد.

گروسی يكی از مهم‌ترين دغدغه‌های اين شبكه را جذب حداكثری مخاطبان و آشنايی هرچه بيشتر آنان با راهكارهای دينی برای مقابله با مسائل دنيوی و اخروی دانست و گفت: شبكه قرآن و معارف سيما اصلی‌ترين هدف خود را بر پايه مبارزه با ناهنجاری‌های اجتماعی با بهره‌مندی از منابع اسلامی می‌داند.

بازخورد مخاطبان؛ بهترين راه برای سنجش عملكرد

وی در خصوص عملكرد شبكه قرآن و معارف سيما، گفت: بهترين نحوه ارزيابی عملكرد رسانه‌های جمعی، بازخوردی است كه از مخاطبان آن ملاحظه می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس آخرين نظر سنجی‌‌ها، بيش از 80 درصد بينندگان شبكه قرآن و معارف سيما عملكرد اين شبكه را در حد خوب و عالی می‌دانند البته تلاش بر اين است كه به بركت قرآن اين ميزان رضايت را به حد ايده‌آل 100درصد برسانيم.

گروسی با اشاره به چهاردهمين سالگرد تاسيس شبكه قرآن و معارف سيما، اظهار كرد: بازخوردهای بينندگان باعث دلگرمی دست‌اندركان اين شبكه می‌شود و هدف اين است كه در شبكه بتوانيم اهداف قرآنی و معارفی نظام مقدس جمهوری اسلامی به خصوص اهداف عاليه مقام معظم رهبری را پياده كنيم.

وی افزود: با توجه به اينكه اين شبكه يك شبكه تخصصی است، ظرف چند سال گذشته در سطح عموم جامعه نيز مخاطبان خوبی را كسب كرده و اين امر نشان از موفقيت‌های شبكه قرآن است كه در سايه تعامل حوزه‌های علميه، آيات اعظام و مراجع تقليد، جامعه قرآنی، موسسات و قاريان بين‌المللی به دست آمده است.

استفاده از تمامی تكنيك های رسانه ای برای جذب مخاطب

گروسی خاطر نشان كرد: مشكل زير ساختی كه در كل فعاليت‌های قرآن و معارفی در تمامی رسانه‌ها به خصوص رسانه ملی وجود داد، نبود همگرايی در اين رسانه‌ها است.

وی در ادامه در توصيه به فعالان رسانه در زمينه قرآن و معارف اسلامی، گفت: اگر در تعامل با يكديگر بوده و هماهنگ باشند، به هم‌افزايی خوبی دست پيدا خواهند كرد كه امروزه نياز ما در فضای مجازی و عرصه اطلاع رسانی است.

گروسی تصريح كرد: شبكه قرآن و معارف سيما آمادگی دارد با فعالان اين عرصه همكاری كرده و برنامه و كاركردهای آنان را برای مخاطبان تشريح و تبليغ كند و زمينه‌های ترويج آموزه‌های دينی را بيش از پيش فراهم سازد.

مدير شبكه قرآن و معارف سيما در پاسخ به اين سوال كه شبكه قرآن و معارف اسلامی در راستای جذب حداكثری مخاطبان خود به اين شبكه چه برنامه و راهكاری را مدنظر قرار داده است، گفت: سعی بر اين است كه امروز با توجه به گسترده شدن شبكه‌های تخصصی در دنيا، از تمامی تكنيك‌های رسانه‌ای برای جذب مخاطب بهره ببريم.

وی ادامه داد: اتاق فكرهای متعددی در شبكه قرآن و معارف سيما در راستای خواست مخاطبان و نظر آنها عمل می‌كنند لذا با استفاده از پل‌های ارتباطی معين، نظر مخاطبان را جويا شده و بر اساس خواست آنان به برنامه‌ريزی و تدوين برنامه‌ها اقدام می‌كنند.

گروسی در خصوص اهم حوزه‌های فعاليتی شبكه قرآن و معارف اسلامی، بيان كرد: حوزه تلاوت، نغمات دينی، برنامه‌های اجتماعی، فيلم و سريال، كودك و نوجوان، راه اندازی گروه‌های فيلم، سريال و مستند، از جمله مهم‌ترين زمينه‌های فعاليتی اين شبكه به شمار می‌آيند.
  1392/05/20
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.