صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

همكاری 250 پژوهشگر در تدوين اولين دانشنامه مدرن اقتصاد اسلامی

همكاری 250 پژوهشگر در تدوين اولين دانشنامه مدرن اقتصاد اسلامی


 

مسئول تدوين دانشنامه اقتصاد اسلامی اظهار كرد: اولين دانشنامه اقتصاد اسلامی مدرن دنيا با حدود 800 مدخل كه به همت بنياد دانشنامه‌نگاری اقتصاد اسلامی دانشگاه امام صادق(ع) در دست تدوين قرار گرفته تا دوهفته آينده وارد فاز سفارش مقاله به 250 پژوهشگر خواهدشد.

حجت‌الله عبدالملكی، مسئول تدوين دانشنامه اقتصاد اسلامی وابسته به بنياد دانشنامه‌نگاری اقتصاد، در رابطه با تدوين اولين دانشنامه مدرن با موضوع اقتصاد اسلامی گفت: به منظور مشخص شدن اهميت تاليف دانشنامه، اين نكته مهم لازم به توضيح است كه دانشنامه‌ها عموما به دو دسته سنتی و مدرن تقسيم می‌شوند كه در دانشنامه‌های سنتی (به طور عمومی، تا قبل از قرن 16 ميلادی) مجموعه‌های مشخصی از دانستنی‌ها در قالب مجلداتی تاليف می‌شده است؛ اما عمر دانش‌نامه‌نويسی به سبك مدرن آن در جهان، از چهارصد سال تجاوز نمی‌كند.

مدرس اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) در رابطه با ويژگی دانشنامه مدرن گفت: در اين سبك، معارف مورد نظر به صورت مقالاتی جامع و فشرده در حد يك تا سه صفحه و در قالب مدخل‌هايی به تفكيك و‌ ترتيب حروف الفبا تهيه و تنظيم می‌شود. از آنجا كه تاكنون در زمينه اقتصاد اسلامی دانشنامه مدرن تدوين نشده، از اين جهت وجود اين نوع از دانشنامه در زمينه اقتصاد اسلامی مهم و ضروری نشان می‌دهد.

وی در ارتباط با تعداد مدخل و مراحل تدوين دانشنامه گفت: طبق برنامه قبلی تيم كارشناسی، دانشنامه نزديك به 1000 مدخل را احصاء كرده و از اين بين چيزی بين 700 تا 800 مدخل گزينش و پيش‌بينی می‌شود و تا دوهفته آينده وارد فاز سفارش مقاله به 250 پژوهشگر اين حوزه‌ خواهدشد. اين پژوهشگران عموما صاحبنظران، اساتيد و محققان به‌نام اين حوزه هستند و بر اساس جامعه آماری از قبل شناسايی شده‌اند.

عبدالملكی در ارتباط با آينده‌ دانشنامه و زمان انتشار آن گفت: در حال حاضر در ارتباط با سازمان يا نهادی در راستای انتشار دانشنامه توافقی حاصل نشده، اما بر اساس برنامه‌ريزی تا پايان امسال تدوين دانشنامه به طور كامل پايان می‌يابد و احتمالا در اوايل سال آينده انتشار آن در دستور كار قرار خواهدگرفت. نكته مهم اينكه پس از انتشار ويرايش اول دانشنامه بلافاصله تدوين ويرايش دوم آن با بيش از 10000 مدخل صورت خواهدگرفت و پس از آن هر پنج سال يكبار ويرايش جديد به منظور افزايش دايره مداخل صورت می‌گيرد.
 
 
  1392/05/30
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.