صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

مجموعه مقالات بيست‌ و چهارمين همايش بانكداری اسلامی منتشر شد

مجموعه مقالات بيست‌ و چهارمين همايش بانكداری اسلامی منتشر شد


«مجموعه مقالات بيست‌ و چهارمين همايش بانكداری اسلامی» به همت كوروش پرويزيان، شهريورماه امسال از سوی موسسه عالی آموزش بانكداری ايران منتشر شد و از مقالات قابل توجه در اين كتاب مقاله ولی‌الله سيف با موضوع «ناهماهنگی سياست‌های پولی و مالی و اثر آن بر نظام بانكی كشور» است.

 مجموعه مقالات بيست و چهارمين همايش بانكداری اسلامی با موضوع «سياست‌های پولی و مالی، ضرورت هماهنگی آثار آن بر اقتصاد كشور» از سوی موسسه عالی آموزش بانكداری ايران منتشر شد.

براساس اين گزارش كتاب مجموعه مقالات بيست‌ و چهارمين همايش بانكداری اسلامی مشتمل بر 15 عنوان مقاله علمی پژوهشی فارسی و لاتين است كه به همت كوروش پرويزيان، رئيس موسسه عالی آموزش بانكداری ايران تهيه و تنظيم شده است. با توجه به توضيحاتی كه در مقدمه كتاب حاضر در خصوص لزوم توجه به هماهنگی سياست‌های پولی و مالی، با سياست‌های كلان اقتصاد كشور آمده است و آن را از اولويت‌های سياست‌های كلان اقتصادی به منظور نيل به رفاه اقتصادی جامعه دانسته است، می‌توان ضرورت توجه به اين امر را به خوبی درك كرد.

اين گزارش می‌افزايد: از مقالات قابل توجه در اين كتاب، مقاله ولی‌الله سيف با موضوع «ناهماهنگی سياست‌های پولی و مالی و اثر آن بر نظام بانكی كشور» است. اين مقاله در ابتدا ضمن ارائه كلياتی از سياست‌های پولی و مالی، مروری بر وضعيت استقلال بانك مركزی دارد و با تشريح وضعيت اقتصادی ايران به بررسی سياست‌های مالی و آثار ناهماهنگی آن بر نظام بانكی كشور اشاره می‌كند و در پايان تسلط سياست‌های مالی بر پولی را عامل حذف خود اصلاحی در سيستم بانكی می‌داند.

برخی ديگر از مقالات ارائه شده در اين كتاب می‌توان به مقاله سياست‌های مالی و پولی بهينه در اقتصاد مقاومتی با تاكيد بر تحريم ها به قلم محمد هاشم بت‌شكن اشاره كرد. همچنين بررسی پايداری مالی در ايران به قلم زهره افشاری و بررسی رابطه تمركز و ثبات مالی بانك‌ها در ايران به قلم مهرداد سپه وند از ديگر مقالات مورد توجه در اين كتاب است.

«اوراق منفعت، ابزاری در جهت تامين پروژه‌های حمل و نقل» به عنوان يكی از شاخص‌ترين مقالات اين كتاب در حوزه بانكداری اسلامی است كه حسين مرزبان، مهدی فراهانی و زهرا زنديان، نگارش آن را در دستور كار قرار داده‌اند و با توجه به جديد بودن موضوع اوراق منفعت كه عمری كمتر از يك دهه دارد به عنوان يك اثر ترويجی در حوزه بسط ادبيات اوراق منفعت مورد توجه قرار گرفته است.

اين مقاله با نگاهی تحليلی به بررسی ابعاد مختلف اوراق منفعت پرداخته و ضمن مقايسه بين اوراق منفعت با ديگر صكوك در حوزه تامين منابع برخی الگوهای توسعه اقتصادی بر مبنای صكوك منفعت را مورد بررسی قرار می‌دهد و ضمن بيان الگوهای حقوقی و ميزان ريسك هركدام از پروژه‌ها به مسئله «صلح» در اين اوراق می‌پردازد و نهايتا آن را در قالب اوراق بهادار با ريسك كنترل شده معرفی می‌كند.

يادآور می‌شود، كتاب «مجموعه مقالات بيست‌ و چهارمين همايش بانكداری اسلامی» به همت كوروش پرويزيان، شهريورماه امسال و به مناسبت هفته بانكداری اسلامی، از سوی موسسه عالی آموزش عالی بانكداری ايران منتشرشده است.
  1392/06/17
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.