صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

گفتارپژوهی‌های جشنواره «ایده‌های مسجدی» برگزار می‌شود

گفتارپژوهی‌های جشنواره «ایده‌های مسجدی» برگزار می‌شود


دبیر جشنواره ایده‌های مسجدی از برپایی سلسله جلسات گفتارپژوهی برای تقویت روند فراخوان ایده ها، الگوها، آثار و محصولات مربوط به مسجد خبر داد.دبیر جشنواره ایده‌های مسجدی «مسجد طراز انقلاب اسلامی» ضمن بیان این مطلب گفت: تاکنون در بحث مدیریت مسجد و  سبک زندگی این گفتارپژوهی‌ها با حضور اساتیدی چون حجج اسلام حمیدرضا مهدی ارفع‬، ‫محمد عالم‌زاده نوری‬، ‫حسین کاظم‌زاده‬ و ‫میثم لطیفی برگزار شده است.

وی در ادامه افزود: این گفتارپژوهی‌ها به صورت مصاحبه با اساتید و پرسش و پاسخ در محورهای ده‌گانه جشنواره ادامه خواهد یافت.

حجت‌الاسلام عجمی یادآور شد: گفتنی است از کسانی که ایده‌ها و الگوهای قوی در زمینه مسجد دارند و در فراخوان شرکت کنند نیز برای حضور در این جلسات دعوت می‌شود.

دبیر جشنواره ایده‌های مسجدی با اشاره به اینکه جلساتی نیز به صورت گروهی با حضور اساتید دانشگاه و گروه‌های تبلیغی و جهانی برپا خواهد شد، توضیح داد: از این دست گفتارپژوهی‌ها به زودی در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار می‌شود.

 

براساس این گزارش محورها و موضوعات فراخوان ایده‌های مسجدی شامل موارد زیر است:

یک- مسجد، پایگاه نشر معارف قرآن و اهل بیت(ع)

راه کارهای به روزسازی قرآن آموزی در مساجد (متدهای جدید و جذاب قرآن آموزی)،  مسجد و توسل در آن (دعای ندبه ، توسل ، کمیل، زیارت عاشورا و ...)، کارکرد رسانه‌ای مسجد در حوزه دین و دین شناسی، بررسی نقش آفرینی گروه های سنی و صنفی در نشر معارف دینی در قالب مسجد، بررسی نقش نرم افزاری مساجد شیعه در نشر معارف اهل بیت در طول تاریخ.

دو- مسجد، مرکز تعمیق اخوت ایمانی و رشد فضایل اخلاقی:

آثار اجتماعی و تربیتی مسجد؛ جایگاه مسجد در رشد فضایل اخلاقی و زمینه سازی اخوت ایمانی؛  راهکارها و ظرفیت های پیش روی امام مسجد در ایجاد فضای برادری و آسیب های پیش روی این فضا؛ جایگاه مسجد در تقویت بنیان های اخلاقی.

سه- مسجد، مأمن نوجوانان و جوانان:

خدمات متقابل مسجد و جوانان؛  راهکارهای سخت افزاری و تربیتی در جهت حضور قشر جوان و نوجوان در مسجد؛ نقش مربیان و والدین در انس گرفتن نوجوانان و جوانان با مسجد؛ شیوه های مدیریت و به کارگیری جوانان و نوجوانان در مسجد؛ تربیت جوان و نوجوان در فضای مسجد و آثار آن؛ نمونه هایی از جوانان موفق اهل مسجد؛ تأثیر گروه همسالان در جذب جوانان به مسجد؛ بررسی تاریخی و تجربه تشکل های درون مساجد؛  فعالیت فرهنگی دختران در مسجد و ملاحظات آن؛ راهکارهای جذب نوجوانان و جوان به مسجد؛ شاخصه ها و ویژگی های مسجدِ جوان پسند؛ ظرفیت آموزشی و تربیتی مسجد برای کودکان.

چهار- مسجد، میعادگاه منتظران انقلابی:

نقش مسجد در ترویج معارف مهدوی؛ بررسی نقش مساجد در زمینه سازی انقلاب اسلامی؛ بایسته های مسجدی ها در انتظار و زمینه سازی ظهور؛ جایگاه مسجد در زندگی منتظران؛ شاخصه‌ها و ویژگی های مسجد در جامعة منتظر (قبل از ظهور).

پنج- مسجد، کانون حیات طیبه خانواده:

حضور کریمانه بانوان در مسجد و تاثیر آن در ایجاد فضای معنوی در خانه؛ تاثیر ارتباط دوسویه مسجد و خانواده در سلامت اخلاقی فرزندان؛ بررسی آثار و مزایای خانواده اهل مسجد نسبت به دیگر خانواده ها؛ نقش مسجد در صیانت خانواده ها از انحرافات؛ بایسته های تبدیل مسجد به کانون تربیتی جذاب برای خانواده ؛ نقش مساجد در جلوگیری و حل بحران های خانوادگی؛ نقش الگو دهی و فرهنگ سازی ازدواج به سبک اسلامی؛ سبک زندگی خانواده نمازگزار و مسجدی؛ جایگاه ارتباط خانواده ها با مساجد در سبک زندگی اسلامی.

شش- مسجد، بستر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت:

جایگاه مسجد در وصیت نامه شهیدان؛  مسجد مرکز نشر آثار اجتماعی و تربیتی شهادت و شهید؛ نقش مسجد و ائمه جماعات در دفاع مقدس؛ نقش مسجد در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در گستره تاریخ اسلام و هشت سال جنگ تحمیلی.

هفت- مسجد، محور خدمات فرهنگی، اجتماعی محله:

جایگاه مسجد در ارتباط مردم با مسئولان و راهکارهای تحقق آن؛ نقش مساجد در مشاوره ی اجتماعی و حل مشکلات خانواده ها، نقش حیاتی و حمایتی مسجد در مسئله ی قانون گرایی و قانون پذیری آحاد جامعه، کارکاردها و بایسته های صندوق قرض الحسنه مسجد،    راهکارهای مقابله ی مساجد با تهدیدات اجتماعی محلات (مواد مخدر، ماهواره، ایدز، حجاب و...)، نقش مسجد در سازماندهی حرکت های اجتماعی و آثار آن، راه کارهای اجرایی و مدیریتی محور قرار گرفتن مسجد در حرکت های اجتماعی، ویژگی های یک مسجد فعال در عرصه های فرهنگی جامعه، مسجد و سلامت اجتماعی و نقش مسجد در پویایی فرهنگی جامعه.

هشت- مسجد، خاستگاه و پشتیبان بیداری اسلامی:

مسجد خاستگاه بیداری اسلامی از صدر اسلام تا عصر حضور، بررسی نقش و ظرفیت های رسانه ای مساجد در اطلاع رسانی و تحلیل بیداری اسلامی، مسجد مأمن جوانان به پاخاسته برای مبارزه با ظلم، بایسته ها و آسیب ها، نقش مسجد در تحولات اجتماعی در گسترده تاریخ اسلامی.

نُه- مسجد، پیشتاز در تقویت روحیه خودباوری ملی:

نقش ائمه جماعات در فرهنگ سازی و خودباوری ملی، راهکارهای کشف، توجه، تشویق و تبلیغ نخبگان مسجد و محله، خودباوری ملی و ارتباط آن با ایمان و مسجد.

ده- مسجد، جلوه‌گاه اراده مردم در عمران خانه خدا:

شیوه های نو در جلب مشارکت مردمی برای عمران مادی و معنوی مسجد، برسی و تبیین وظیفه دولت و مردم در ساخت و آبادانی مساجد، ویژگی های متولیان و آبادگران خانة خدا، مسجد و اداره آن به دست مردم و ارایه راهکار برای مشکلات  پیش روی آن، نقش مؤمنان در تأمین مخارج مسجد، راهکارهای فرهنگ سازی و جلب مشارکت مردم در ساخت و مدیریت مسجد.
 
 
 
  1392/07/27
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.