صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

«دانشنامه امام حسین(ع)» نقد و بررسی می‌شود

«دانشنامه امام حسین(ع)» نقد و بررسی می‌شود


مراسم نقد و بررسی «دانشنامه امام حسین(ع)» که بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ و با اشراف حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدی ری‌شهری تدوین شده و در سال 88 توسط پژوهشکده علوم و معارف حدیث منتشر شده بود، به همت معاونت فرهنگی، مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار می‌شود.

بنا بر این گزارش، در این نشست که امروز دوشنبه، 11 آذرماه از ساعت 15 برگزار می‌شود، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود طباطبائی‌نژاد، سیدروح‌الله سیدطبایی و حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن فاطمی به بررسی و نقد این دانشنامه خواهند پرداخت.

این نشست در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، واقع در سعادت‌آباد، بلوار دریا، خیابان شهید مطهری شمالی، نبش ارغوان شرقی برگزار می‌شود.

یادآور می‌شود، دانشنامه امام‌حسین(ع) که در 14 جلد و در 15 بخش اصلی 4191 نقل به دو زبان فارسی عربی را دربر دارد، جامع‌‏ترین کتابى است که از آغاز تا انجام زندگى شخصى، اجتماعى و سیاسى و ... سیدالشهدا(ع) را مورد توجه قرار داده و با ملاحظه دقیق آیات قرآنى و هزاران گزارش روایى و تاریخى، و نقد، پالایش و تنظیم کارآمد آنها توانسته است در معرفى یکى از مهم‏ترین چهره‏‌هاى آسمانى و تاریخ ‏ساز، گام بردارد.

15 بخش اصلی دانشنامه امام‌ حسین (ع) به زندگی خانواده سیدالشهدا(ع)، فضیلت‌ها و ویژگی‌های امام‌ حسین(ع)، دلایل امامت امام‌ حسین(ع) و فرزندانش، امام‌ حسین(ع) پس از پیامبر اکرم(ص) تا شهادت پدر، امام‌ حسین(ع) پس از شهادت پدر تا قیام عاشورا، خبر دادن پیشاپیش شهادت امام‌ حسین(ع)، خروج امام‌ حسین(ع) از مدینه تا رسیدن به کربلا، از رسیدن امام‌ حسین(ع) به کربلا تا شهادت ایشان، وقایع پس از شهادت امام‌ حسین(ع)، بازتاب شهادت امام‌ حسین(ع) و فرجام کسانی که در کشتن او و یارانش نقش داشتند، عزاداری و گریه برای امام‌ حسین(ع)، نمونه مرثیه‌هایی در سوگ امام‌ حسین(ع) و یارانشان، زیارت امام‌ حسین(ع)، مزار امام‌ حسین(ع) و حکمت‌های رسیده از امام‌ حسین(ع) اختصاص دارد.
 
  1392/09/11
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.