صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

اعلام فراخوان دومین همایش علمی ـ پژوهشی آموزه‌های سیاسی امام رضا(ع)

اعلام فراخوان دومین همایش علمی ـ پژوهشی آموزه‌های سیاسی امام رضا(ع)


فراخوان دومین همایش علمی ـ پژوهشی آموزه‌های سیاسی امام رضا(ع) از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) که از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی در شهریورماه سال آینده و همزمان با دهه کرامت برگزار می‌شود، اعلام شد.

بنا بر این گزارش، این همایش علمی ـ پژوهشی با  هدف توسعه و ترویج فرهنگ نورانی رضوی با رویکرد آموزه‌های سیاسی امام رضا(ع)، گسترش فعالیت‌های مرتبط با سیره ائمه معصومین به ویژه حضرت امام رضا(ع)، تجلیل از پدیدآورندگان و مؤلفان آثار فاخر با موضوع سیره ائمه معصومین به ویژه حضرت امام رضا(ع) و چاپ و نشر و اشاعه آثار تولید شده و حفظ آن برای دوستداران اهل بیت(ع) برگزار می‌شود.

بر اساس فراخوان اعلام‌شده «امام رضا(ع) و حکومت اسلامی»، «امام رضا(ع) و جایگاه مردم در حکومت» و «امام رضا(ع) و سیاست خارجی» سه محور اصلی هستند.

موضوعاتی همچون مبانی مشروعیت حکومت از دیدگاه امام رضا(ع)، جایگاه ولایت در حکومت اسلامی از دیدگاه امام رضا‌(ع)، وظایف و مسئولیت‌های حکومت اسلامی از دیدگاه امام رضا(ع)، جایگاه قدرت در حکومت اسلامی از دیدگاه امام رضا(ع) و جایگاه اقلیت‌های دینی در حکومت اسلامی از دیدگاه امام رضا(ع)، موضوعات پیشنهادی ذیل محور «امام رضا(ع) و حکومت اسلامی» هستند.

ولایت‌پذیری از منظر امام رضا(ع)، آزادی فردی، اجتماعی و سیاسی از منظر امام رضا(ع)، عدالت اجتماعی از منظر امام رضا(ع)، اتحاد و همبستگی امت اسلامی از منظر امام رضا(ع) و شیوه تعامل با خواص جامعه از منظر امام رضا(ع) نیز ذیل محور «امام رضا(ع) و جایگاه مردم در حکومت» پیشنهاد شده است.

استقلال و حفظ کیان اسلامی در آموزه‌های سیاسی رضوی، سازش‌ناپذیری در اصول در آموزه‌های سیاسی رضوی، نرمش قهرمانانه در مواجهه با دشمن در سیره رضوی و جهاد و صلح در آموزه‌های سیاسی رضوی نیز موضوعات دیگری است که پژوهشگران می‌توانند ذیل محور «امام رضا(ع) و سیاست خارجی» به آن بپردازند.

آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات 30 اردیبهشت‌ماه سال آینده، آخرین فرصت برای ارسال اصل مقالات 30 تیرماه و زمان اعلام نتایج مقالات پذیرفته شده 30 مردادماه اعلام شده و همایش نیز روز 12 شهریورماه سال آینده برگزار خواهد شد.

پژوهشگران علاقه‌مند می‌توانند مقالات خود را به آدرس رایانامه ro.bojnoord@farhang.gov.ir و یا از طریق پست به دبیرخانه همایش، واقع در استان خراسان شمالی، شهرستان بجنورد، خیابان تربیت، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت امور فرهنگی، ارسال کنند.

همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی khsh.farhang.gov.ir مراجعه کنند.
 
 
 
http://www.iqna.ir/fa/News/1343308
 
 
 
 

  1392/09/27
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.