صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

26 دی‌ماه اولین پیش‌همایش؛ اندیشه‌های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان

26 دی‌ماه اولین پیش‌همایش؛ اندیشه‌های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان


برگزاری 7 پیش‌همایش در قالب همایش اندیشه‌های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان/ اولین پیش‌همایش؛ 26 دی‌ماه
 
 حسن شکراللهی از برگزاری هفت پیش‌همایش تا زمان برگزاری همایش اصلی اندیشه‌های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان و برگزاری اولین این پیش‌همایش‌ها با موضوع «نقش عقل و نقل در تفسیر قرآن از دیدگاه علامه طباطبایی» در روز پنج‌شنبه این هفته خبر داد.


حسن شکراللهی، دبیر اجرایی همایش بین‌المللی اندیشه‌های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، از برگزاری پیش‌همایش‌ها و نشست‌های تخصصی، پیش از برگزاری همایش اصلی خبر داد و اظهار کرد: برای این همایش، پیش‌همایش‌ها و همچنین نشست‌هایی تخصصی را در نظر گرفته‌ایم که از سوی مؤسسه و مراکز همکار برگزار می‌شود.

شکراللهی با اشاره به تعیین بیش از 700 محور در فراخوان همایش گفت: با توجه به حجم گسترده این محورها، کوشیده خواهد شد که با برگزاری این پیش‌همایش‌ها و نشست‌های تخصصی بار علمی همایش اصلی را سبک‌تر کنیم و همچنین فضاسازی بیشتری در جامعه علمی صورت بگیرد.

وی با بیان این که اولین پیش‌همایش ذیل مطالعات قرآن‌شناختی و با موضوع «نقش عقل و نقل در تفسیر قرآن از دیدگاه علامه طباطبایی» برگزار خواهد شد، عنوان کرد: این پیش‌همایش روز پنج‌شنبه همین هفته، 26 دی‌ماه، در تالار مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

شکراللهی بیان کرد: در این پیش‌همایش حجت‌الاسلام و المسلمین یعقوب جعفری با موضوع «نقش منابع تاریخی در تفسیر قرآن»، حجت‌الاسلام و المسلمین غلامعلی عزیزی‌کیا با موضوع «نقش منابع روایی در تفسیر قرآن»، حجت‌الاسلام و المسلمین حمید آریان با موضوع «نقش منابع عقلی در تفسیر قرآن» و حجت‌الاسلام و المسلمین محمد عشایری منفرد با موضوع «نقش علوم بلاغی در تفسیر قرآن» سخنرانی خواهند کرد.

دبیر اجرایی همایش بین‌المللی اندیشه‌های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان افزود: همچنین در این پیش‌همایش علاوه بر سخنرانی سخنرانان، میزگرد علمی با عنوان «نقش منابع عقلی در تفسیر قرآن» با حضور حجج اسلام محمود رجبی، غلامرضا فیاضی و سید یدالله یزدان‌پناه برگزار خواهد شد. 

وی با بیان این که در ادامه نیز حداقل هر ماه یک پیش‌همایش برگزار خواهد شد، عنوان کرد: پیش‌همایش بعدی در بهمن‌ماه در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار خواهد شد و در ادامه در اسفندماه در دانشگاه الزهرا(س)، فروردین‌ماه در دفتر تبلیغات اسلامی قم، اردیبهشت‌ماه در دانشگاه علوم اسلامی رضوی و با همکاری دانشگاه فردوسی، خردادماه در دانشگاه امام صادق(ع) در تهران برگزار می‌شود.

شکراللهی با اشاره به این که در ماه‌های تیر و مرداد، با توجه به تابستان و ماه مبارک رمضان، پیش‌همایشی برگزار نخواهد شد، افزود: آخرین پیش‌همایش ما در شهریورماه در جامعة المصطفی(ص) العالمیه در قم برگزار خواهد شد.

وی در مورد نشست‌های تخصصی نیز گفت: این نشست‌ها از طرف مراکز همکار ما طراحی و اجرا می‌شود که اولین آن‌ها در 17 بهمن‌ماه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار خواهد شد
  1392/10/23
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.