صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

«چالش‌های علم جدید برای ادیان» بررسی می‌شود

«چالش‌های علم جدید برای ادیان» بررسی می‌شود


«علم و دین» کارا‌ترین نیروهای مؤثر بر انسان هستند. با تأمل در اهمیت علم و دین برای بشر، گزاف نیست اگر بگوییم سیر آینده تاریخ بستگی به تعامل‌ نسل معاصر با روابط فیمابین آن دو دارد. امروزه علم شیوه مقبول و محترم شناخت جهان به شمار می‌رود و باید با تبیین دیدگاه علم و دین، از تعارض‌های احتمالی عقاید دینی با مسائل علمی بکاهیم.

امروزه طرفداران الحاد با دلایل ایجابی و با دست به دامان علم زدن، دیدگاه خود را تبیین و توجیه می‌کنند. به همین سبب نمی‌توان این بحث را حاشیه‌ای پنداشت و کنار نهاد.

منازعات قرون معاصر میان علم و دین، اهمیت این بحث را جدی ساخته است. هر چند بسیاری از نزاع‌ها دامن‌گیر دین مسیحیت و کتاب مقدس است، ولی پاره‌ای از دستاوردهای علمی، باورهای مشترک ادیان را به چالش کشیده است، نظیر بحث خلقت انسان و نظریه‌ تکامل داروین، نظریه روانکاوی فروید که دین را عامل سرکوب امیال دانسته و حقانیت دین را مخدوش می‌سازد، نظریه کیهان‌شناختی نیوتن، ماکس پلانک و نسبیت انیشتین، با تلقی جدید از علیّت و زمان، که نحوه ارتباط خداوند با جهان را متحول می‌سازد و نیز پیشرفت‌های جدید رایانه‌ای، هوش مصنوعی، یا کشف مولکول‌های DNA که نگرش انسان‌شناسی دینی را دچار مخاطره کرده است.

بررسی نحوه مواجهه ادیان با این چالش‌ها، یا حتی برشمردن چالش‌های پیش‌روی ادیان از سوی علم جدید، امری قابل توجه و بایسته‌ پژوهش است.

در نشست «چالش‌های علم جدید برای ادیان» پروفسور لگن هاوزن و حسن میانداری از اساتید مجرب فلسفه کشور به موضوعاتی همچون بررسی نحوه عمل‌کرد خدا در جهان هستی (Divine action)، با توجه به وجود قوانین فیزیکی و علمی و  رویکرد تکاملی به اخلاق و طبیعت‌گرایی اخلاقی خواهند پرداخت.

این نشست ساعت دوشنبه 28 بهمن‌ماه از ساعت 15 تا 18 در سالن نشست‌های مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار می‌شود.
 
 

  1392/11/26
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.