صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

اقتصاد و فرهنگ تفکیک‌ناپذیرند/ مصادیق اثرگذاری فرهنگ‌ در عرصه اقتصاد

اقتصاد و فرهنگ تفکیک‌ناپذیرند/ مصادیق اثرگذاری فرهنگ‌ در عرصه اقتصاد


حجت‌الاسلام رجایی با تأکید بر این‌که اقتصاد و فرهنگ از یکدیگر تفکیک‌ناپذیرند گفت: تصحیح فرهنگ مصرف و نهادینه کردن فرهنگ پس‌انداز، وجدان کاری، استفاده بهینه از منابع، دوری از اسراف و انضباط می‌تواند به رشد و توسعه اقتصادی کشور هم کمک کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد رجایی‌باغسیایی، به بیان نکاتی درباره مدیریت جهادی و راهکارهای اجرایی کردن آن پرداخت و اظهار کرد: بحث اقتصاد و فرهنگ که امسال از جانب مقام معظم رهبری به صورت توامان برای شعار سال مطرح شد از دو جنبه حائز اهمیت است؛ یکی از این جهت که خود فرهنگ به نفسه موضوعیت دارد و اینکه کار بر روی ارتقای فرهنگ مردم دارای اهمیت فراوان است و مقام معظم رهبری در پایان سال گذشته از از وضعیت کنونی فرهنگ در کشور ابراز نگرانی کردند.

اقتصاد و فرهنگ از یکدیگر تفکیک‌ناپذیرند
وی افزود: از منظر دیگر، فرهنگ می‌تواند در اقتصاد هم اثرگذار باشد؛ بدین معنا که اگر ما بتوانیم مواردی همانند فرهنگ مصرف را تصحیح و فرهنگ پس‌انداز، وجدان کاری، استفاده بهینه از منابع، دوری از اسراف و انضباط را نهادینه کنیم، انجام چنین امور مهمی می‌تواند به رشد و توسعه اقتصادی کشور هم کمک کند؛ بنابراین می‌توانیم بگوئیم دو مقوله اقتصاد و فرهنگ از یکدیگر تفکیک‌ناپذیر هستند.

مدیریت جهادی، مدیریتی فعال و بانشاط است
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره مفهوم مدیریت جهادی اظهار کرد: مدیریت جهادی، مدیریتی است که حداقل دو ویژگی دارد؛ یکی اینکه بسیار فعال و با نشاط است و دوم اینکه زمان نمی‌شناسد. براساس چنین مدیریتی تا هنگامی‌که کار وجود دارد و زمان هست باید به فعالیت ادامه داد و بدون در نظر گرفتن ساعت کاری باید تنها به نتیجه کار اندیشید.

مدیریت جهادی به یک استراتژی برای همه مسئولان تبدیل شود

وی در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی اجرای مدیریت جهادی عنوان کرد: باید این موضوع به عنوان یک استراتژی برای همه مسئولین، مطرح و تفهیم شود که باید این گونه فعالیت کنند و شاید براساس چنین مدیریتی نیاز چندانی به تغییرات اساسی در ساختار مدیریتی نباشد بلکه همه باید به بهترین وجه ممکن، کار خود را انجام دهند تا نتایج مورد نظر حاصل شود و اگر در مواردی افراد توانایی انجام مسئولیت‌های خود به نحو احسن را ندارند باید افراد دیگری جایگزین آنان شوند.

پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی لازمه پویایی اقتصاد کشور در سال 93
نماینده گناباد در خانه ملت در پاسخ به پرسشی درباره راهکارهای لازم برای پویایی اقتصاد کشور در سال 93 اظهار کرد: مهم‌ترین راهکار برای پویایی اقتصاد کشور، این است که باید مردم و مسئولین، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که در اواخر سال گذشته از جانب مقام معظم رهبری ابلاغ شد را سرلوحه کار خود قرار دهند. رهبر معظم انقلاب، در پیام خود محورهای لازم برای پیشبرد امور را مشخص کردند که باید به صورت جدی پیگیری شود. با تحقق بندهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی می‌توانیم شاهد پویایی لازم در اقتصاد کشور باشیم.

ضرورت تقویت بنیه تولیدی و تشویق مردم به استفاده از کالاهای داخلی
وی به ذکر مواردی دیگر از ضرورت‌های رشد اقتصادی کشور در سال جاری پرداخت و گفت: برای تحقق این امر، تقویت بنیه تولیدی کشور و تلاش برای کم کردن میزان وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی اهمیت دارد. همچنین لازم است تلاش برای ارتقای کیفیت تولیدات داخلی و در کنار آن، تشویق مردم به استفاده از کالاهای تولید داخل در دستور کار قرار گیرد تا شاهد بهبود اوضاع اقتصادی کشور در سال جاری باشیم.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، موضوع سرمایه‌گذاری را امری حیاتی برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی دانست و اظهار کرد: یکی از موارد بسیار مهم برای رشد و توسعه اقتصادی، افزایش میزان سرمایه‌گذاری است و با تحقق این امر می‌توان شاهد توسعه اقتصاد کشور بود اما امروزه موانعی بر سر را گسترش این مهم وجود دارد که برداشته شدن این موانع یک ضرورت است.

سیستم بانکی در خدمت تولید نیست
رجایی یکی از موانع مهم گسترش سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور را مشکلات کنونی نظام بانکی دانست و اظهار کرد: به نظر می‌رسد اکنون سیستم بانکی ما آنگونه که باید وشاید در خدمت تولید نیست. اکثر بانک‌ها به دنبال فعالیت‌های واسطه‌گری و زودبازده افتاده‌اند و این امر مانعی در جهت گسترش سرمایه‌گذاری برای پویایی اقتصاد کشور است و قطعا این سیستم نیاز به بازنگری دارد و باید اصلاح شود.
 


  1393/01/16
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.