صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

فراخوان همایش «ابعاد وجودی انسان در قرآن کریم» اعلام شد

فراخوان همایش «ابعاد وجودی انسان در قرآن کریم» اعلام شد


همایش «ابعاد وجودی انسان در قرآن کریم، سنت و آراء اندیشمندان مسلمان» در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار خواهد شد.

دبیرخانه همایش «ابعاد وجودی انسان در قرآن کریم، سنت و آراء اندیشمندان مسلمانان» فراخوان خود را در چهار محور اصلی «انسان‌ در تفاسیر شیعی و اهل سنت»، «انسان‌ در روایات شیعی و اهل سنت»، «انسان در علوم اسلامی» و «انسان‌ در آرای اندیشمندان معاصر اسلامی» اعلام کرده است.
بنا بر این گزارش، مهلت ارسال چکیده مقالات 31 خردادماه و مهلت ارسال اصل مقالات نیز 20 شهریورماه اعلام شده است و لازم است که چکیده و اصل مقالات به نشانی ensan@atu.ac.ir ارسال شود.
گفتنی است در محور اول، منابعی همچون التّبیان، مجمع‌البیان، المیزان، کاشف، تسنیم، البرهان فی تفسیر القرآن، نورالثّقلین، زبدةالتفاسیر در تفاسیر شیعه و جامع‌البیان، بحرالعلوم، بحرالمحیط، بحرالمدید، التنویر و التحریر، مفاتیح‌الغیب، الدُرّالمنثور فی تفسیر المأثور و الکشاف در تفاسیر اهل سنت می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
در محور دوم، یعنی سنت نیز، نهج‌البلاغه، غُررالحکم، کافی، توحید صدوق، عیون أخبارالرّضا، بحارالأنوار، سفینةالبحار در کتب شیعی و صحاح سته، مستدرک حاکم و کنزالعمال در کتب اهل سنت می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد.
در محور سوم، یعنی «انسان در علوم اسلامی»، نیز محققان و پژوهشگران می‌توانند آثار خود را در حوزه کلام اسلامی (معتزله، اشاعره، امامیه)، فلسفه اسلامی (مشاء، اشراق، متعالیه) و عرفان و اخلاق اسلامی به این همایش ارسال کنند.
در محور «انسان‌ در آرای اندیشمندان معاصر اسلامی» نیز پیشنهاد شده است که آرای افرادی همچون امام خمینی(ره)، علاّمه طباطبائی، مقام معظم رهبری، شهید مطهری، شهید صدر، آیت‌الله جوادی آملی، علامه جعفری و آیت‌الله مصباح مورد بررسی قرار گیرد.

یادآور می‌شود، این همایش در روزهای 28 و 29 مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

 
 
 

  1393/02/10
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.