صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

اولین همایش بین‌المللی «اندیشه‌های فلسفی استاد مطهری» برگزار می‌شود

اولین همایش بین‌المللی «اندیشه‌های فلسفی استاد مطهری» برگزار می‌شود


اولین همایش بین‌المللی «اندیشه‌های فلسفی استاد مطهری» با حضور جمعی از اساتید و پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی داخلی و خارجی برگزار می‌شود.

ابراهیم علیپور، دبیر اجرایی همایش بین‌المللی «اندیشه‌های فلسفی استاد مطهری»اظهار کرد: اولین همایش بین‌المللی «اندیشه‌های فلسفی استاد مطهری»، روزهای هفتم و هشتم خرداد 93  در قم برگزار می‌شود و اساتید و پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی به ارائه مقاله خواهند پرداخت.

محورهای همایش

وی افزود: این همایش با تلاش بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مرتضی مطهری و همکاری مجمع عالی حکمت اسلامی در دو بخش عام، شامل موضوعات «فلسفه اسلامی علامه طباطبایی و شهید مطهری»، «جایگاه کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم در تفکر فلسفی معاصر»، «استاد مطهری به مثابه فیلسوفی اثرگذار (چرایی و چگونگی)»، «جایگاه عرفان در اندیشه فلسفی شهید مطهری»، «نوآوری‌های فلسفی استاد در اصول فلسفه و منظومه عربی»، «مقایسه روش و آرای استاد مطهری با فیلسوفان صدرایی و سینوی» و «مقایسه روش و آرای فلسفی استاد و فیلسوفان جدید غربی»، و همچنین بخش خاص شامل موضوعات «خداشناسی»، «منطق و معرفت‌شناسی» و «هستی‌شناسی» برگزار می‌شود.

مدعوین داخلی
وی افزود: در این همایش، علی لاریجانی، مدیر عامل بنیاد شهید مطهری، غلامعلی حداد‌عادل، عضو هیئت‌علمی گروه فلسفه دانشگاه تهران و آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد، از شاگردان شهید مطهری حضور خواهند داشت.
دبیر اجرایی همایش بین‌المللی «اندیشه‌های فلسفی استاد مطهری» ادامه داد: تاکنون چهار پیش‌نشست برای این همایش برگزار شده است و ابتدا قرار بود این همایش در 22 اردیبهشت 92 برگزار شود، اما به دلیل نرسیدن مهمانان خارجی، به آبان 92  و سپس به خرداد 93 موکول شد.

حضور «چارلز تالیور» و «جیمز کلارک» در همایش
وی افزود: به دعوت بنیاد علمی فرهنگی استاد شهید مرتضی مطهری، پروفسور چارلز تالیور (تالیافرو) فیلسوف دین برجسته و پروفسور کلی جیمز کلارک، استاد فلسفه دانشگاه نوتردام برای شرکت در همایش بین‌المللی «اندیشه‌های فلسفی شهید مطهری» به ایران می‌آیند و قرار است این دو شخصیت برجسته، ضمن حضور در همایش به ایراد سخنرانی بپردازند.
علیپور ادامه داد: از پروفسور چارلز تالیافرو، کتاب‌های «زمینه‌های بحث فلسفی در ادیان جهان» به همت انتشارات حوزه علمیه قم، «صفات خدا: مقالاتی از راهنمای فلسفه دین» با ترجمه رضا بخشایش، توسط پژوهشکده حوزه و دانشگاه و کتاب «فلسفه دین در قرن بیستم» با ترجمه انشاء‌الله رحمتی و جعفر صدری توسط انتشارات سهروردی در ایران منتشر شده است.
وی افزود: همچنین کتاب «بازگشت به عقل: نقدی بر بینه‌جویی عصر روشنگری و دفاع از عقل و باور داشتن خدا» نوشته کلی جیمز کلارک، با ترجمه نعیمه پورمحمدی و مهدی فرجی‌پاک، توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شده است.
دبیر اجرایی همایش بین‌المللی «اندیشه‌های فلسفی استاد مطهری» تاکید کرد: شخصیت‌های دیگر خارجی مانند علی مبروک از مصر و پروفسور گوئن گریفیت‌دیکسون از انگلیس برای شرکت در این همایش به ایران خواهند آمد.
علیپور تصریح کرد: این همایش در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه، هفتم و هشتم خرداد از ساعت 9 صبح تا 7 عصر در سالن مرکز پژوهش‌های دفتر تبلیغات اسلامی قم برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه اینترنتی همایش به نشانی conf.motahari.ir مراجعه کنند.

 
 

  1393/02/30
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.