صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

گزارش کمیسیون‌های پنجگانه همایش دکترین مهدویت ارائه شد

گزارش کمیسیون‌های پنجگانه همایش دکترین مهدویت ارائه شد


گزارش عملکرد کمیسیون‌های پنجگانه دهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت توسط دبیر کمیسیون‌ها اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمسعود پورسیدآقایی، رئیس موسسه آینده روشن و دبیر هیئت داوران این همایش در مراسم اختتامیه دهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت که امروز 23 خردادماه در محل سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، گزارشی از روند محتوایی این همایش ارئه کرد.
وی اظهار کرد: این همایش تجلی اراده ملی برای برگزاری آن است، زیرا چند طلبه به تنهایی توان برگزاری این همایش را ندارند و باید همه دست به دست هم دهیم. آموزه های مهدوی آنقدر با عظمت است که اگر هرکس در راه آن تلاش کند، خداوند به آن برکت می‌دهد.
حجت‌الاسلام پورسیدآقایی تصریح کرد: مباحث فاخر و ارزشمندی در کمیسیون‌ها عرضه شد که در برابر نگاه‌های سطحی به این آموزه‌ها قد علم کرده است.
بر اساس این گزارش موسوی گیلانی، رئیس کمیسیون شماره یک این همایش اظهار کرد: در این کمیسیون 15 مقاله یعنی 7 مقاله خارجی و 8 مقاله داخلی عرضه شد. در دورانی به سر می بریم که بحران اخلاقی جدی ترین بحران معاصر است و این همایش به دنبال راهکاری برای حل بحران با تکیه بر زندگی مهدوی است. سبک زندگی غربی با سبک زندگی اسلامی مقایسه شد و آسیب شناسی سبک زندگی اسلامی در چند مقاله پرداخته شد و مصرف گرایی و مدگرایی، آسیب شناسی مسئله تحصیل و اشتغال زنان از آسیب های سبک زندگی اسلامی عنوان شد.
وی ادامه داد: نقش جوانان، معلمان، زنان و کارگزاران چهار کلید واژه مشترک در این کمیسیون بود و نقش آنها در سبک زندگی بررسی شد. در کل این مقالات سبک زندگی با دو مقوله امامت و مهدویت سنجیده شد و این نوآوری خوبی در این عرصه بود.
گزارش کمیسیون شماره دو این همایش توسط حجت الاسلام والمسلمین قنبری ارائه شد. وی اظهار کرد: 17 مقاله در این کمیسیون عرضه شد  که 6 مقاله غیرایرانی و 11 مقاله داخلی بود. در این کمیسیون بر مفهوم شناسی سبک زندگی زمینه ساز از جمله مقالات این کمیسیون بود که بر مدیریت زندگی بر رفتار عادلانه، گذر از خواهش های نفسانی، وظیفه گرایی و خستگی ناپذیری و تقوا تاکید شد.
وی افزود: تشابه زندگی در دوره غیبت در مقایسه با زندگی امام زمان(عج) بعد از ظهور، نقش زنان در زندگی زمینه ساز و مدیریت اخلاقی خانواده، پرهیز از تربیت تحمیلی دینی، معرفت افزایی اعضای خانواده  نسبت به خانواده، الگوگیری از مادران مهدی باور، تجلی رفتارهای مومنانه و امیدبخش و عادلانه در زندگی خانواده های زمینه ساز و پرهیز از اصراف گرایی برخی از محورهای این بخش هستند.
حجت الاسلام قنبری بیان کرد: عفت، علم آموزی، وفای به عهد، انجام مناسک دینی به صورت جمعی، دوری از معاصی و اطاعت از خداوند، آموزش طلاب برای حضور رسانه ای، گسترش تولیدات رسانه ای در زمینه موعود باوری از ضرورت های رسانه زمینه ساز است. جهانی سازی و اصول اخلاقی جوانان از دیگر موارد تاکید شده در این کمیسیون بود.
عصاریان نژاد، رئیس کمیسیون دانشگاه عالی دفاع ملی با ارائه گزارشی گفت: در این کمیسیون 14 مقاله گزارش داده شد. در دانشگاه عالی دفاع ملی جامعه زمینه ساز و روند طی مسیر آن برای آمادگی ظهور بررسی شد. اساسی ترین نکته این بود که اخلاق زمینه ساز به چه معنا است و چه مولفه هایی دارد. در صورت تعریف و تثبیت این مفهوم نقش کارگزاران در سازماندهی مورد بررسی قرار گرفت.
وی مطرح کرد: تفکیک اخلاق دینی از اخلاق نسبی و غربی در این کمیسیون انجام شد و نحوه ساخت و طراحی و تولید هنجارهای مورد نیاز جامعه در این کمیسیون مورد دقت و بررسی قرار گرفت و حوزه های تحول اخلاق در کارکردهای مدیریتی آسیب شناسی، روندهای تثبیت اخلاق در گذر از جامعه منتظر به جامعه زمینه ساز در حوزه های رسانه با رویکرد حوزه علمیه به این موضوع، از دیگر مطالب این کمیسیون بود.
وی گفت: مقام معظم رهبری می فرمایند که آمادگی جامعه جز با عمل به احکام نیست. بسیاری از مدل های راهبردی فرهنگی تربیتی در استقرار هنجارهای جهان اسلام مورد بازبینی قرار گرفت و نقاط قوت و ضعف آن بررسی شد و در حرکت پایانی راهبردهای اخلاقی جامعه زمینه ساز تدوین شد.
حجت الاسلام والمسلمین فقیهی گزارش کمیسیون انجمن تعلیم و تربیت حوزه علمیه را بیان کرد و یادآور شد: 8 مقاله در این کمیسیون از طرف حوزه علمیه در این کمیسیون ارائه شد. برای تدوین این مقالات نگاه علمی خاصی دنبال شد و منبع فکری ما از قرآن، روایات و آموزه های اهل بیت(ع) درخصوص مهدویت استخراج شد. رسالت طلبه ها تبلیغ دین بر اساس آموزه های اسلامی است و از این رو محتوای همه مقالات، تبیین آموزه های مهدوی از زبان قرآن و حدیث است.
وی اظهار کرد: مفهوم شناسی آموزه های تربیتی، هویت اخلاقی فرد منتظر، تربیت زمینه سازی ظهور، سبک زندگی مورد توجه قرار گرفت. بر اساس آیات قرآن باید توجه داشت که اخلاق در این رویکرد، اخلاق محمدی(ص) مد نظر است و نه مسائل اخلاقی که مورد بحث اندیشمندان غربی است. زمینه سازی ظهور مجموعه تمهیداتی است که علاوه بر ظهور امام، برقراری عدالت اجتماعی در جهان است.
دبیر کمیسیون انجمن تعلیم و تربیت حوزه علمیه گفت: هر اقدامی که منجر به یاری حق شود، در دایره زمینه سازی قرار می گیرد. درهم تنیدگی دین و اخلاق، مکمل بودن عقل و وحی، ذومراتب بودن اخلاق، جدال پیوسته لشکریان عقل و جهل، مبانی اخلاق زمینه ساز است که در فطرت انسان است. رفتارهای اخلاقی یاوران مهدی(ع) در چهار بعد فردی، اجتماعی، الهی و زیست محیطی بررسی شده است.
وی عنوان کرد: در این کمیسیون، راهکارهای تسهیل کننده پرورش هویت اخلاقی جوانان، تبیین راهکارهای اخلاقی در آموزش و پرورش و محیط های آموزشی، میزان طرح صفات اخلاقی در کتب دانشگاهی و آموزشی نیز مورد بررسی قرار گرفت.
حجت الاسلام والمسلمین مفتح گزارش کمیسیون دانشکده الهیات دانشگاه قم را بیان کرد و توضیح داد: این اولین حضور فعال دانشگاه در همایش دکترین مهدویت بود. 14 مقاله آماده ارائه داشتیم ولی به خاطر کمبود وقت، 6 مقاله از آنها ارائه شد. سبک زندگی مدیران زمینه ساز محور اول بود که از قرآن کریم و سنت حضرات معصومین(ع) استخراج شد. تقوای سیاسی برای مدیران، فروتنی و تواضع، در دسترس نیازنمدان بودن، شایسته سالاری، تصمیم گیری بر اساس مشورت، سعه صدر در برابر اعتراضات اجتماعی، گذشت و عفو نسبت به شهروندان بررسی شد.
وی گفت: شکل گیری جامعه از طریق مهندسی اخلاق، قانون مداری در حکومت زمینه ساز، تقویت روحیه خود کنترلی، مشاوره، اعطای پاداش درخور عملکرد کارگزاران، یکسان نگری به همگان در برابر قانون، پاسداشت حقوق مظلومان، احترام به حقوق مشروع فردی، بررسی دیدگاه مبارزه و جنگ آخرالزمان با دو رویکرد افراطی و تفریطی، تکثر اندیشه ها با محور اخلاق زمینه ساز، تاثیر خانواده منتظر با شاخصه های خدامحوری و اخلاق محوری از موضوعاتی بود که در این کمیسیون مورد بحث قرار گرفت.

 
 

  1393/03/24
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.