صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

بخش عفاف و حجاب نمایشگاه قرآن مسابقه وبلاگ نویسی برگزار می کند

بخش عفاف و حجاب نمایشگاه قرآن مسابقه وبلاگ نویسی برگزار می کند


با پایان وقت اولیه نمایشگاه بیست و دوم و ورود به روزهای تمدید شده، برخی از بخش ها به ابتکارات جدید دسته زده و برنامه های مختلفی را در نظر گرفته اند.

یکی از این بخش ها، عفاف و حجاب است که هر چند نسبت به سایر بخش ها دیرتر راهی نمایشگاه شد اما برنامه های متنوع آن برای بازدیدکنندگان به ویژه بانوان و دختران جذاب و دیدنی بود و هر روزه می شد گروه هایی از بانوان را در کنار غرفه های مختلف بخش بانوان مشاهده کرد.

یکی از این غرفه اختصاص به طراحی لباس ویژه دختران بین 5 تا 15 سال داشت که با حضور یکی از طراحان و کارشناسان مد و لباس پذیرای علاقه مندان بود. بازدیدکنندگان با حضور در این غرفه نوع لباس و پوشش مورد نظر خود را تشریح می کردند و طراح جاضر در این غرفه به طراحی لباس مورد نظر می پرداخت.

به گفته مدیر بخش عفاف و حجاب تا روزهای پایانی نمایشگاه بین المللی قرآن 26 مدل طراحی شده است که همه آنها با نظر و ایده مخاطبان ترسیم شده و در صورت استقبال تولیدکنندگان لباس و پوشاک می توان شاهد یک نهضت پوشش اسلامی در جامعه خواهیم بود.

در این صورت بهانه بیشتر تولیدکنندگان لباس و پوشاک برای نداشتن طرح مناسب برطرف خواهد شد، چه اینکه طرح های ترسیم شده در بخش عفاف و حجاب از سوی مردم به ویژه کودکان و نوجوانان پیشنهاد و تأیید شده است.

این بخش از جهت دیگری نیز پذیرای دختران عفیف بود. دختران بین 5 تا 15 سال با مراجعه به این بخش و گرفتن عکس یادگاری با حجاب برتر، می توانستند نام خود را به عنوان یک دختر عفیف ایرانی ثبت کنند. برترین دختران در این بخش در همایش انسان عفیف تجلیل شدند اما همایش دیگری برای دختران عفیف در نظر گرفته شده است.

ندا ملکی در مورد این برنامه می گوید: به دلیل استقبال گسترده دختران و خانواده ها از بخش دختران عفیف، قرار است همایشی با همین عنوان با حضور دخترانی که در این بخش حضور یافته و با حجاب برتر عکس گرفتند، برگزار شود. در این همایش دختران محجبه با یکدیگر آشنا شده و این آشنایی تداوم خواهد یافت. همچنین در این همایش پیمان نامه ای توسط حضار قرائت می شود تا این افراد به عنوان دختران حضرت زهرا(س) با یکدیگر عهد ببندند.

همایش دختران عفیف از ساعت 18:30 در سالن خلیج فارس ساختمان موزه دفاع مقدس با حضور بیش از 500 دختر عفیف برگزار خواهد شد.

برگزاری مسابقه با موضوع عفاف و حجاب نیز به صورت هر روزه در این بخش برگزار می شد که به گفته مدیر این بخش هر روزه بیش از 700 نفر در آن شرکت می کردند. هر روزه به تعدادی از این افراد به قید قرعه جوایز ارزنده ای اهدا می شد.

آثار مکتوب بخش عفاف و حجاب نیز دیدنی بود. آثاری در قالب شعر، رمان، داستان، آثار پژوهشی و علمی که هر یک با یک زاویه دید عفاف و حجاب را برای مخاطب خود معرفی کرده بودند؛ به نظر می رسد مخاطبان زبان هنر را می پسندیدند چرا که بیشترین آثار به فروش رفته رمان هایی است که با موضوع عفاف و حجاب نوشته شده است. ملکی در این رابطه می گوید: با توجه به استقبال مخاطبان از رمان های ارائه شده در این بخش، مخاطبان تمایل دارند که این مفاهیم به صورت غیر مستقیم و به شکل هنری برای آنها شرح داده شود.

با توجه به تمدید 10 روزه نمایشگاه بیست و دوم، فرصت برای ارائه برنامه های دیگر وجود دارد؛ فرصتی که بخش عفاف و حجاب توانسته از آن به خوبی استفاده کند و با سه برنامه مخاطبان خود و بازدیدکنندگان بیست و دومین نمایشگاه بین الملللی قرآن را به خود جلب کند.

اولین برنامه همایش دختران عفیف است که در موعد مقرر برگزار خواهد شد. مسابقه وبلاگ نویسی از دیگر برنامه های این بخش است. افراد می توانند تا پایان تیرماه وبلاگهای خود را با موضوع عفاف و حجاب به این بخش معرفی کنند و یا با مراجعه به آدرس efaf-quranexpo.blogfa.com وبلاگ خود را ثبت کنند. از وبلاگ برتر در زمینه عفاف و حجاب تجلیل خواهد شد.

بخش عفاف و حجاب قسمتی از فضای در اختیار خود را به نمایش تابلوهای ویژه ای اختصاص داده که مدیر بخش آن را جنبش خویشتن داری و یا بیداری دل ها عنوان می کند.

در بخش «رویش» تابلونوشته هایی از افرادی است که با تازگی با حجاب آشنا شده و یا به دین مبین اسلام گرویده اند.

ملکی در این زمینه اظهار می کند: در این تابلوها از سخنان افرادی که در کشورهای اسلامی نیستند اما قلوبشان به سمت اسلام تمایل پیدا کرده و با حجاب شده اند، استفاده شده است. این افراد جریان عفاف گرایی و یا خویشتن داری را در غرب به راه انداخته اند و به نوعی تولد دوباره یافته اند.

به گزارش روز یکشنبه بیست و دومین نمایشگاه قرآن کریم در این تابلوها می توان سخنانی از الا گاندرسون 12 ساله، رابین 15 ساله، جین 25 ساله، ساچیکوموراتا، جی ـ ویلو ویلسون رمان نویس و یا تصاویری از راهپیمایی کشورهای اروپایی برای حجاب را مشاهده کرد.

بیست و دومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم تا پایان تیرماه جاری در باغ موزه دفاع مقدس برگزار می شود.
 

  1393/04/29
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.