صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

پنجمین کنگره علمی دین‌پژوهان کشور برگزار می‌شود

پنجمین کنگره علمی دین‌پژوهان کشور برگزار می‌شود


 
دبیر شورای دین‌پژوهان کشور گفت: شورای دین‌پژوهان کشور به منظور تعمیق، توسعه و ترویج پژوهش‌های دینی و به روزرسانی اطلاعات و روش‌های دین‌پژوهی، پنجمین کنگره علمی دین‌پژوهان کشور را ابتدای سال 94 برگزار می‌کند. دبیر شورای دین‌پژوهان کشور  گفت: بر اساس مصوبه شورای علمی دین پژوهان کشور و بر اساس سنجش ضرورت‌ها و بایسته‌ها در این شورا موضوع «دین پژوهی در ایران معاصر؛ فرصت‌هاو چالش‌ها» به عنوان موضوع اصلی پنجمین کنگره علمی دین پژوهان کشور انتخاب شده است.
 
  آیت پیمان افزود: شورای دین‌پژوهان کشور به منظور تعمیق، توسعه و ترویج پژوهش‌های دینی و به روزرسانی اطلاعات و روش‌های دین‌پژوهی، پنجمین کنگره علمی دین‌پژوهان کشور را ابتدای سال 94 برگزار می‌نماید و در این رویداد پژوهشی مراکز فعال دین‌پژوهی و به‌ویژه معاونت پژوهشی حوزه علمیه، دفتر تبلیغات اسلامی، جامعه‌المصطفی العالمیه، مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، پژوهشگاه‌ حوزه و دانشگاه، همکاری و حمایت می‌نمایند.

 
پیمان تأکید کرد: پژوهشگران علوم اسلامی می‌توانند دیدگاه‌ها و دست‌آوردهای علمی خویش را در قالب مقاله تخصصی و در محورهای هفت‌گانه کنگره به دبیرخانه ارسال نمایند، تا پس از ارزیابی و انتخاب، نسبت به انتشار و ارائه آن در کنگره اقدام گردد، وی محورهای هفت گانه جهت ارائه مقالات تخصصی را به شرح ذیل بیان داشت:

 
1. تعریف پژوهش دینی، و شاخصه های مهم آن در دوران معاصر ( بیان تفاوتهای پژوهش با تألیف ، تصحیح و تصنیف)

2. سنجش پژوهش‌های دینی از نظر کمی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی

3. شیوه‌های دین‌پژوهی در دنیای جدید

4. تحلیل نمونه‌های عالی از پژوهش‌های مستشرقان درباره اسلام و تشیع.

5. مقایسه شیوه‌های دین‌پژوهی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی.

6. دین‌پژوهی در سه دهه اخیر، تحلیل روش‌ها و رویکردها.

7. نظریات مهم دین‌پژوهان ایرانی پس از انقلاب اسلامی.

 
مدیر مسئول مؤسسه دین‌پژوهان کشور افزود: طبق تعریف مورد قبول دبیرخانه، پژوهش دینی «کاوشی تحقیقاتی است که دارای ویژگیهای نوآوری علمی، روشمند بودن، پاسخگو بودن به شبهات و سئوالات نظری، حل مسایل علمی، نقادی داده ها، ایده پردازی و مدل سازی می باشد»، لذا مقالات ارائه شده بایستی از ویژگیهای تعریف مذکور برخوردار باشند.
 
وی گفت: مقالات بایستی در قالب متن کامل، خلاصه متن، فایل و پرینت متن از طریق پست و یا حضوری به دبیرخانه تحویل شوند.

 
وی مهلت ارسال آثار را پایان مهرماه 1393 اعلام کرد و از پژوهشگران علوم دینی و علاقه مندان دعوت نمود مقاله خویش را برای ارزیابی و انتخاب در مهلت مقرر به نشانی: قم، میدان رسالت، خیابان سمیه، پلاک 27 به دبیرخانه شورای دین‌پژوهان کشور ارسال نمایند و جهت کسب اطلاعات بیشتر به این دبیرخانه مراجعه و یا تماس حاصل نمایند.

 پیمان بیان کرد: دبیرخانه شورای دین پژوهان کشور که به دلایلی در آغاز دولت نهم فعالیت خویش را متوقف نموده بود، از نیمه دوم سال گذشته مجدداً احیا گردیده و فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود را بصورت مستقل آغاز کرده است. شورای علمی دین پژوهان کشور مرکب از 15 نفر از شخصیت‌های علمی برجسته حقیقی و حقوقی از بین صاحب نظران و دین پژوهان و از اساتید حوزه و دانشگاه می‌باشند و ریاست شورا به عهده آقای دکتر محمدجواد صاحبی از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه می‌باشد.

 وی در پایان گفت: شورای دین‌پژوهان کشور در زمینه ارتقاء و تعالی کیفی و کمی پژوهش‌های دینی در همه رشته‌های علوم اسلامی فعالیت پژوهشی و اطلاع‌رسانی و حمایتی خواهد داشت و در تلاش است تا زمینه هم‌افزایی و ارتباط و همکاری‌های علمی مراکز و مؤسسات پژوهشی را در چهاربخش حوزه، دانشگاه، دولت و بخش خصوصی فراهم نماید و در این جهت مدیران مراکز و مؤسسات پژوهشی و پژوهشگران علوم دینی را برای همکاری و انسجام فکری و مشارکت در برنامه های شورای دین پژوهان کشور دعوت نموده است.
 
 

  1393/06/10
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.