صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

چهارمین کنفرانس سالانه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

چهارمین کنفرانس سالانه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت


چهارمین کنفرانس سالانه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با موضوع «پیشرفت ایران؛ گذشته، حال، آینده» اعلام فراخوان کرد.

 مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت طی فراخوانی، ضمن ارائه موضوعات و محورهای مورد نظر برای چهارمین کنفرانس سالانه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اعلام کرده است که این چهارمین کنفرانس روزهای 30 و 31 اردیبهشت‌ماه سال 1394 برگزار خواهد شد.

بنا بر این گزارش، هدف این کنفرانس، واکاوی علل و عوامل بنیادین مؤثر در فرآیند پیشرفت ایران در گستره زمانی گذشته، حال و آینده است. لذا کند و کاو در فراز و فرود تحولات تاریخی ایران، ارزیابی روند پیشرفت جاری کشور و ارائه تصویری آینده‌پژوهانه در افق یکصدساله، از محورهای اصلی این کنفرانس محسوب می‌شوند.

محورهای همایش

«کند و کاو در فراز و فرود تحولات تاریخی ایران»، «قابلیت‌ها و سرمایه‌های ماندگار ملی و ارزیابی وضع موجود» و «آینده‌پژوهی و فرجام‌شناسی» به طور مشخص محورهای اصلی فراخوان هستند.

سیره نظری و عملی پیامبر و معصومان(ع) و نقش آن در پیشرفت تاریخی ایران، مؤثرترین گفتمان‌ها، مکاتب فکری و باورهای دینی زمینه‌ساز پیشرفت ایران در ادوار گذشته، عقلگرایی/ نقلگرایی و پیشرفت تاریخی ایران، سرمایه‌های فرهنگی، تربیتی، علمی و پیشرفت تاریخی ایران، سرمایه‌های اجتماعی، اقتصادی، انسانی و پیشرفت تاریخی کشور، ساختارها/ نهادهای سیاسی ـ اجتماعی و پیشرفت تاریخی کشور، جنبش‌ها/ نهضت‌ها و پیشرفت تاریخی ایران، بیگانگان و پیشرفت/ رکود تاریخی ایران و نفت و پیشرفت/ عقب‌‌ماندگی ایران موضوعات فرعی ذیل محور واکاوی تمدن اسلامی ایرانی و علل و عوامل رشد و افول آن در مقاطع مختلف تاریخی است.
در محور قابلیت‌ها و سرمایه‌‌های ماندگار ملی و ارزیابی وضع موجود نیز موضوعاتی همچون سرمایه‌های ماندگار معنوی، فکری، فرهنگی، علمی، اجتماعی و انسانی ایران، ظرفیت تمدن‌سازی گفتمان انقلاب اسلامی، ظرفیت‌های طبیعی، اقلیمی، جغرافیایی و ذخایر راهبردی ایران، هویت مکانی سرزمینی ایران و نقش آن در تبلور هسته‌های مدنی و تمدنی، پیشرفت‌های علمی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و معنوی ایران، فرصت‌ها، چالش‌ها و موانع پیشرفت ایران و ارزیابی دستاوردها و آسیب شناسی کارکردهای نظام برنامه ریزی و سیاست گذاری های کلان کشور مورد نظر است.
در سومین محور یعنی آینده‌پژوهی و فرجام‌شناسی نیز مباحثی همچون فرصت‌ها و چالش‌های پیش‌رو و راهبردهای کلان مبتنی بر الگوهای آینده‌پژوهانه، آینده‌پژوهی در حوزه تحولات منطقه‌ای و جهانی و نقش آنها در پیشرفت ایران، آینده‌پژوهی در حوزه ماهیت و گفتمان قدرت، ثروت و امنیت ملی و نقش آنها در پیشرفت ایران، واکاوی دیدمان مناسب برای خلق آینده مطلوب، جمعیت‌شناسی در افق آینده مطلوب، پدیده‌های نوظهور فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و نقش آنها در پیشرفت ایران، آینده‌پژوهی در حوزه فضای مجازی و رسانه و نقش آنها در پیشرفت ایران و تأثیر اندیشه‌های فرجام‌‌شناختی (معاد، مهدویت، سده‌گرایی، و...) در پیشرفت ایران می‌تواند موضوع مقالات پژوهشگران باشد.
محققان و پژوهشگران می‌توانند آثار خود را حول یکی از محورهای کنفرانس و از طریق سامانه مربوطه به دبیرخانه کنفرانس ارسال کنند.

 
 
 
http://iqna.ir/fa/News/1463439
 

  04/08/1393
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.