صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

بازدید جمعی از پژوهشگران مرکز تحقیقات از کتابخانه ملی

بازدید جمعی از پژوهشگران مرکز تحقیقات از کتابخانه ملی
جمعی از پژوهشگران مرکز تحقیقات روز یکشنبه 4 آبان از کتابخانه ملی بازدید کردند.
به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات، ساختمان فعلی کتابخانه ملی یا به عبارت دیگر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که در هشت طبقه ساخته شده در اسفند سال 1383 افتتاح شد اما تاریخچه تأسیس کتابخانه ملی ایران به سال 1316 باز می‌گردد. پژوهشگران مرکز تحقیقات از چندین تالار کتابخانه ملی بازدید کردند و از نزدیک با فعالیت‌های این مرکز فرهنگی آشنا شدند.
کتابخانه ملی ایران هم‌اکنون از طریق خرید، هدیه و واسپاری (ناشران دو نسخه از آثار جدید خود را به کتابخانه اهدا می‌کنند) بر منابع غنی خود می‌افزاید.
یکی از بخش‌هایی که مورد توجه پژوهشگران قرار گرفت، بخش نسخ خطی بود. حسن توکلی رودسری، کارشناس این بخش، به تفصیل توضیحاتی در خصوص آثار ارزشمند خطی از جمله فرهنگ لغت الاخلاص، نسخ خطی خواجه نصیر طوسی، ملاصدرا و... ارائه داد. یکی از آثار نفیس عرضه شده در این بخش قرآنی با بیش از دویست سال قدمت است که هر دو صفحه آن تذهیب متفاوتی دارد.
کتابخانه ملی با یازده تالار: تالار خوارزمی (اسناد و کتابهای خطی و نادر)، تالار خواجه نصیرالدین طوسی (پیایندها)، تالار کمال‌الملک (منابع غیرکتابی)، تالار ابن ندیم (مرجع و کتابشناسی)، تالار رازی (علوم و فنون)، تالار ابن‌سینا (علوم انسانی)، تالار و مخزن علوم اجتماعی و هنر، تالار هروردی (ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی)، قسمت ویژه نابینایان و معلولان، کتابخانه عمومی و کتابخانه کودکان روزانه پذیرای صدها دانش‌پژوه است. گفتنی است پایان‌نامه‌های دانشگاه‌های آزاد اسلامی و پیام نور در این کتابخانه نگهداری می‌شود.


  06/08/1393
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.