صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

مرکز تحقیقات منتشر کرد:«هنر دینی از دیدگاه مقام معظم رهبری (دام ظله‌العالی)»

مرکز تحقیقات منتشر کرد:«هنر دینی از دیدگاه مقام معظم رهبری (دام ظله‌العالی)»


اگر هنر را مجموعه‌اي از آثار و توليدات ساخت انسان بدانيم که با هدف اثرگذاري بر عواطف، احساسات، نگرش‌ها و رفتار انسان‌ها يا به منظور انتقال معنا يا ايجاد يک مفهوم، خلق مي‌شوند، مي‌توان گفت هنر يکي از واقعيت‌ها و ابزارهاي تأثيرگذار بر حيات جوامع بشري بوده است. اهميّت اين مقوله، در دنياي کنونی، با توجّه به گسترش فنّاوري‌هاي ارتباطي، افزون‌تر از گذشته به نظر مي‌رسد و حوزه و شعاع اثرگذاري هنر بر جوامع امروز بيشتر از دوران پيشين است.
اين که هنر چيست؟ اساساً چه نسبتي ميان دو مقوله «هنر» و «دين» وجود دارد؟ آيا مقوله‌اي به نام «هنر ديني» وجود دارد؟ اگر چنين اصطلاحي درست باشد، مراد از آن چيست؟ و چنين هنري داراي چه ويژگي‌ها، شاخص‌ها، اهداف، رسالت و کارکردي است؟ از جمله پرسش‌هاي کليدي است که طي چند دهه گذشته در جامعه ما به طور جدّي مطرح شده و صاحبنظران و علماي ديني تلاش کرده‌اند تا هريک از منظري خاص، پاسخ‌هاي قانع‌کننده‌اي براي اين پرسش‌ها ارائه کنند.
در ميان علما و مراجع ديني، حضرت آيت الله العظمي خامنه‌اي (مد ظله‌‌العالی) از جمله متفکّران ديني است که طي بيش از سه دهة گذشته، در سخنراني‌ها، پيام‌ها، نامه‌ها، مواعظ و ارشادات خويش به تبيين و بررسي اين مسئله پرداخته‌اند. این کتاب که دربرگيرنده گزيده‌اي از ديدگاه‌هاي رهبري درخصوص مقوله هنر و هنر ديني طي سال‌هاي 1360 تا 1390 است، با هدف بهره‌گيري بيشتر پژوهشگران، طلّاب، دانشجويان و ديگر علاقه‌مندان به اين حوزه تهيّه شده است. در این اثر تلاش شده است مطالب منتخب به گونه‌اي مرتبط و يکپارچه کنار يکديگر قرار گيرند و تا حد امکان انسجام محتوايي، منطقي و شکلي داشته باشند. تعريف و توصيف هنر ديني؛ انقلاب و هنر ديني؛ دلايل اهميّت هنر؛ ويژگي‌ها و شاخص‌هاي هنر ديني؛ هنر ديني و سياست؛ هنر، سلطه و استکبار؛ و وظايف مسئولان در قبال هنر و هنرمند از جمله مباحث عمدة اين کتاب است که از ديدگاه رهبري (مد ظله‌‌العالی) مورد بحث و بررسي قرار گرفته است. مرکز تحقيقات صداوسيما اميد است اين مجموعه بتواند چارچوب نظري و مفهومي مناسبي براي بحث و تبادل نظر درخصوص مقوله «هنر» و «هنر ديني» در اختيار علاقه‌مندان قرار دهد.

جهت دریافت این کتاب می‌توانید با  شماره تلفن 22167159(روابط عمومی مرکز تحقیقات) تماس حاصل فرمایید.

  09/09/1393
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.