صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات بهترین گزینه برای تبدیل شکاف‌های دیجیتال به فرصت‌ است

راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات بهترین گزینه برای تبدیل شکاف‌های دیجیتال به فرصت‌ است


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات می‌تواند بهترین راهکار برای تبدیل شکاف‌های دیجیتالی به فرصت‌های دیجیتالی باشد.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به تبدیل شکاف‌های دیجیتالی به فرصت‌های دیجیتالی، اظهار کرد: این موضوع درخواست آقای جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی از کل کشورهای اسلامی بود و تنها به وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوط نبود.

وی ادامه داد: ما در مرحله اول برای تحقق موضوع تبدیل شکاف‌های دیجیتالی به فرصت‌های دیجیتالی باید برای کشورمان تدابیری اخذ کنیم و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات را درپیش داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در ردیف مصوبات شورای عالی فضای مجازی است و در داخل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در حوزه رسانه‌های دیجیتال مسئول محتوا هستیم و مسئول فنی آن ارگان دیگری است.

وی بیان کرد: قرار است در حوزه محتوا شبکه بزرگی به نام شبکه ملی فرهنگ ایجاد کنیم. این شبکه به نوعی «گوگل فرهنگی» است که در حوزه علم و فرهنگ به اندازه نیاز مخاطبان در این شبکه قرار داده می‌شود. همچنین هم‌اکنون درحال تکمیل این شبکه ملی فرهنگ هستیم و مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد.

جنتی اظهار کرد: با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به نوعی از اینترنت جهانی مستقل خواهیم شد و از داخل کشور هم به لحاظ فرهنگی غنی می‌شویم یعنی همه اطلاعات حوزه فرهنگ را روی یک شبکه می‌آوریم و به نوعی در برابر حملاتی که از بیرون وارد می‌‌شود و فضای مسمومی که در حوزه شبکه‌های اجتماعی ایجاد می‌کند می‌تواند کاربران را مصون بدارد.

وی افزود: هم‌اکنون مرتبا روی شبکه ملی فرهنگ اطلاعات بارگذاری می‌شود و هرچه زمان بگذرد، اطلاعات جدیدی وارد شبکه خواهد شد.

 
 

  17/09/1393
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.