صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

«بخش دوم نشست علمی با موضوع عناصر هویت غربی»

«بخش دوم نشست علمی با موضوع عناصر هویت غربی»


بخش دوم نشست علمی با موضوع عناصر هویت غربی روز دوشنبه پانزدهم دی ماه ۹۳ در سالن جلسات پژوهشگاه به همت گروه غربشناسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.

 بخش دوم نشست علمی با موضوع عناصر هویت غربی روز دوشنبه پانزدهم دی ماه ۹۳ در سالن جلسات پژوهشگاه برگزار می شود. در این نشست علمی كه با دبیری علمی دكتر محمد رعایت جهرمی برگزار می شود، دكتر حسین كلباسی و دكتر اصغر واعظی به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت. همچنین حجت الاسلام والمسلمین مهدی جهان و دكتر فرشاد شریعت ناقدان این نشست علمی خواهند بود.

گفتنی است بخش نخست نشست علمی با موضوع عناصر هویت غربی آبان ماه ۹۳ در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد. در نخستین نشست به نكات زیر اشاره شد:

    هویت غربی با تصرف در امور، هویت غربی شده است. اما کمتر از امکان این تصرف پرسش شده است.
    راه بردن به امر ناگفته پیرامون هویت غربی، به دو گونه ممکن خواهد شد؛ اول در انتباه به پرسشی که از آن هویت غربی آغازیدن گرفته است و دوم، در انتباه به تقدیری که هویت غربی در آن به تمامه خود را متعین میکند.
    غرب ماهیت واحدی دارد اما هویت های آن متکثر است.
    در تاریخ بشر سه وقت اصلی را می توان از هم تفکیک کرد که در هر وقت، تاریخی عینیت پیدا کرده است: نخست، وقت دینی که مبتنی بر ولایت الهی است. در ذیل این وقت، تاریخ دینی بشر رقم می خورد. زمان دوم را می توان وقت تاریخ شرق نامید. در این زمان ولایت الهی مسخ شده و ولایت خدا تبدیل به ولایت خدایان شده و با شرک درآمیخته می شود. اما وقت سوم، وقت نیست انگارانه غربی است که تاریخ غرب نشان می دهد. در این دوران ولایت الهی نیست تلقی شده و تاریخ غرب ذیل این زمان پدید می آید. در ذیل این وقت یک وجود عینی محقق می شود که ما از آن به عنوان "غرب" یاد کرده و می شناسیم.

بخش دوم نشست علمی عناصر هویت غربی كه به بررسی سایر مشخصه ها و مختصات هویت غربی خواهد پرداخت، دوشنبه پانزدهم دی ماه ۹۳ از ساعت ۱۵ الی ۱۷ در سالن جلسات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به نشانی تهران، خیابان احمد قصیر، كوچه پژوهشگاه (۲)، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، برگزار خواهد شد. حضور علاقه مندان در این نشست آزاد است.

 
  14/10/1393
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.