صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

کمبود تقاضا در بخش پژوهش یکی از مشکلات اساسی است

کمبود تقاضا در بخش پژوهش یکی از مشکلات اساسی است
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در حوزه‌هایی که امکان ایجاد تقاضا برای بخش خصوصی وجود ندارد بودجه تحقیق و پژوهش کشور باید سرمایه گذاری شود.


 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، احمد توکلی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: با ایجاد تقاضای تولید کالای داخلی، اصل پژوهش آغاز می‌شود چرا که با تقاضای کالا، تولید کننده می‌تواند از حاشیه سودش برای بهبود وضعیت کالا در بازار سرمایه گذاری کند و همچنین در این راستا می‌تواند یکسری تحقیقات و پژوهش را درخواست کند.

وی ادامه داد: تا زمانیکه بازارهای داخلی در اختیار کالاهای خارجی باشد برای هیچ یک از تولید کنندها مقرون به صرفه نیست که از حاشیه سودشان برای تولید آن کالا سرمایه گذاری کنند.

توکلی تأکید کرد: یکی از مشکلات اساسی ما در بحث تحقیقات، کمبود تقاضا برای کالاهای داخلی است که با این وضعیت بخش خصوصی نمی‌تواند سرمایه گذاری کند، در نتیجه دولت ناچار می‌شود در اموری که مربوط به آن نیست از بودجه تحقیق و پژوهش کشور برای این امور استفاده کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: اساسا در دنیا از یکسری رشته‌های کم بازده یا دیربازده بخوبی استفاده می‌کنند، ایران هم باید این بخش‌های خود را فعال کند.

وی افزود: پنتاگون برای اولین بار از فناوری اینترنت و لیزر به عنوان سلاح و کاربردهای نظامی استفاده کرد و بعدها این فناوری را تجاری سازی کرد و به سایر کشورها انتقال داد.

عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: این روش سرمایه گذاری در همه دولت‌های دنیا بکار گرفته می‌شود چراکه بخش خصوصی نمی‌تواند در این امر سرمایه گذاری کند.

توکلی در خاتمه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری گفت: تا زمانیکه بسترها لازم اقتصادی برای رشد تولیدات داخلی فراهم نباشد نمی توانیم تا سال 1404 به فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی جامع عمل بپوشانیم.

 
  29/10/1393
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.