صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

شانزدهمین همایش کتاب حوزه در قم برگزار می شود

شانزدهمین همایش کتاب حوزه در قم برگزار می شود


شانزدهمین همایش کتاب حوزه با حضور پژوهشگران و فرهیختگان حوزوی با تجلیل از شخصیت علمی آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید دوم بهمن ماه در قم برگزار می شود.

 دبیر علمی شانزدهمین همایش کتاب حوزه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در این همایش ضمن تجلیل از این مرجع تقلید با سوابق 70 ساله علمی و تالیف حدود 200 کتاب و مجموعه تفسیرالمیزان به زبان های مختلف، از علامه محقق سید محمدرضا جلالی حایری با سوابق 50 ساله در تحصیل و تحقیق در خصوص مباحث حدیث، رجال و احیای تراث شیعه نیز تقدیر می شود.

وی ادامه داد: در این همایش همچنین از 37 اثر در سه بخش 'آثار برگزیده'، 'شایسته تقدیر' و 'شایسته تحسین 'با اهدای لوح تقدیر می شود ضمن اینکه یک اثر برتر متعلق به بانوان و یک اثر برتر نیز از پژوهشگر خارجی است.

وی با اشاره به آثار رسیده به دبیرخانه همایش کتاب حوزه گفت: 855 اثر در گروه های علمی 16 گانه به دبیرخانه ارسال شد که از این تعداد 75 اثر متعلق به پایان نامه های سطح چهار معادل دکترا است.

دبیر علمی شانزدهمین همایش کتاب حوزه ادامه داد: 250 اثر به مرحله ارزیابی وارد شد که پس از بررسی توسط داوران به مرحله اصلی رقابت ها رسیده و آثار برتر معرفی شده به شورای علمی همایش 27 اثر است.

حقی با اشاره به برنامه های جانبی در حاشیه برگزاری همایش گفت: از چهار ناشر برتر از بین 800 ناشر در حوزه دین تجلیل و از پنج سند اولویت های پژوهشی تفسیر و علوم قرآنی، مناسبات دین و روانشناسی، ادبیات داستانی در حوزه دین، اولویت های اقتصاد اسلامی و نظام تعلیم و تربیت در حوزه دین رونمایی می شود.

وی، برگزاری نمایشگاه آثار برتر و ارایه بسته های فرهنگی را از دیگر برنامه های جانبی این همایش دانست.

دبیر علمی شانزدهمین همایش کتاب حوزه با اشاره به کاربردی سازی پژوهش های حوزوی گفت: بعد از برگزاری همایش در راستای کاربردی سازی و نهادینه سازی آثار، اجلاسی ویژه افراد برگزیده برگزار می کنیم تا با برنامه ریزی و بررسی بتوانیم به راهکارهای علمی و عملیاتی دست یابیم.

حقی افزود: معاونت پژوهشی حوزه علمیه با بررسی و نیازسنجی، نیازهای جامعه مسایل پژوهشی را مورد بررسی قرار می دهد تا مباحث منطبق با نیازهای جامعه کاربردی و کارآمد باشد.
 
 

  30/10/1393
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.