صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

هم اندیشی «نشانه شناسی سبک زندگی» برگزار شد

هم اندیشی «نشانه شناسی سبک زندگی» برگزار شد 
یازدهمین هم اندیشی حلقه نشانه شناسی تهران با عنوان «نشانه شناسی سبک زندگی» چهارشنبه سیزده اسفند در دائره المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد.
نشانه شناسی از آن دست از دانش های انسانی برآمده در سده اخیر است که در کوتاه زمانی راه خود را در ایران باز کرده و توانسته است جایگاه خود را در میان دیگر علوم این کشور بیابد. در مقایسه با برخی از رشته های دیگر علوم انسانی، نشانه شناسی در ایران توفیق بیشتری در پرداختن به موضوعات روزآمد و بومی داشته است.
«سبک زندگی» مفهومی برآمده از تفکر مدرن است که البته مصداق آن همواره در زندگی بشر وجود داشته اما خودآگاهی نسبت به آن و قابل مطالعه و کنترل بودن سبک زندگی، به اوایل قرن بیستم بر می گردد. پرداختن به سبک زندگی از منظر نشانه شناسی می تواند به عنوان یک ضرورت علمی و عملی متناسب با مباحث جاری در زمان حاضر مطرح باشد.
یازدهمین هم اندیشی حلقه نشانه شناسی تهران به موضوع «نشانه شناسی سبک زندگی» پرداخت و در مجموع پانزده سخنرانی با حضور اساتید مطرح نشانه شناسی کشور و پژوهشگران علاقمند به این حوزه ارائه شد. تنوع مقالات ارائه شده در این همایش چشمگیر بود. عناوین برخی از سخنرانی هایی که در این هم اندیشی ارائه شد بدین شرح است:
« سبک زندگی: بزنگاه چالش بین گفتمانی»، «نشانه شناسی تغییرات در الگوی خواب و بیدرای در نسل های اخیر جامعه ایران»، «نشانه شناسی فروشگاه های مواد خوراکی و سبک زندگی ایرانی»، «نشانه شناسی سبک زندگی زنان "سنتی جدید" در انجمن های زنانه»، «مطالعه نشانه شناختی آموزش شهروندی زیست محیطی در برنامه کودک تلویزیون»، «از شیوه حضور اجتماعی تا شکل و سبک زندگی»، «سبک زندگی در ترجمه: بررسی نشانه-پدیدارشناختی سبک زندگی مهاجر»، «تحلیل نظام معنایی "سبک زندگی" در ایران معاصر: تقابل "سبک زندگی واقعی" با "سبک زندگی توهمی "»، «زندگی چندسبکی: تحلیل گفتمان شخصیت های چندسبکی سینمای معاصر ایران»، «نمودیابی سبک زندگی پسامدرن در انتخابات های ریاست جمهوری ایران» و ... .

  16/12/1393
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.