صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

برگزاری سخنرانی «رویکردهای ساخت اطلاع‌بنیاد و همگانی‌های زبانی» با حضور استاد دانشگاه MIT در دانشگاه علامه طباطبایی

برگزاری سخنرانی «رویکردهای ساخت اطلاع‌بنیاد و همگانی‌های زبانی» با حضور استاد دانشگاه MIT در دانشگاه علامه طباطبایی


سخنرانی پروفسور ادوارد گیبسون، استاد دانشگاه MIT، با عنوان «رویکردهای ساخت اطلاع‌بنیاد و همگانی‌های زبانی» و با حضور جمع کثیری از اساتید، دانشجویان و علاقمندان به مباحث شناختی یکشنبه 6 اردیبهشت در دانشکده ادبیات و زبانهای خارجی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
در ابتدای جلسه، دکتر محمد دبیرمقدم، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، سخنران را معرفی کرد. پروفسور گیبسون که تحصیلات دانشگاهی خود را در کانادا، انگلیس و امریکا سپری کرده است، در دپارتمان مغز و علوم شناختی دانشگاه MIT حضور دارد. وی و همکاران پژوهشگرش در آزمایشگاه گیبسون درخصوص اینکه چگونه گویشوران زبان را یاد می‌گیرند، به کار می‌برند و پردازش می‌کنند، پژوهش می‌کنند. آنها تلاش می‌کنند ارتباط بین زبان، شناخت و فرهنگ را شناسایی کنند. پروفسور گیبسون و همکارانش در پژوهش‌های اخیر خود تلاش کرده‌اند سازوکار شناخت را در فرهنگ‌های مختلف دریابند.
پروفسور گیبسون در ابتدای سخنرانی خود تصریح کرد که برخلاف چامسکی معتقد است اصلی‌ترین کاربرد زبان، ایجاد ارتباط است. وی افزود: چامسکی با طرح مسئله «ابهام»، اصلی‌ترین کاربرد زبان را که همان ارتباط است با چالش روبرو کرد. این درحالی است که ابهام در بافت از بین می‌رود و در خارج از بافت نیز ساخت اطلاع‌بنیاد به کمک می‌آید. پروفسور گیبسون گفت: برای پی بردن به نحوه کاربرد زبان در درک و تولید، در کنار نظریه اطلاعات و ارتباطات شانون (Shannon) از ساختار خود زبان‌ها نیز بهره می‌گیرد. وی سپس به نتایج پژوهش‌های پیکره‌بنیاد خود درباره ابهام اشاره کرد. سپس، نتایج پژوهش‌های پروفسور گیبسون در دو حوزه «واژه» و «نحو» ارائه شد. وی به تفصیل به پژوهشی که در قبیله چمانی‌(Tsimane) درخصوص رنگ انجام داده است اشاره کرد و گفت: تعداد رنگ‌هایی که در زبان این قبیله وجود دارد هشت رنگ است و در مقایسه با یازده رنگ زبان انگلیسی، تعداد کمی نیست، اما از آنجایی‌که گویشوران این قبیله بر سر اینکه مثلاً کدام رنگ آبی و کدام رنگ سبز است، توافق ندارند؛ کمتر از گویشوران انگلیسی از رنگ در عبارات خود استفاده می‌کنند. این امر، تفاوت فرهنگی بین جوامع صنعتی و غیرصنعتی را نشان می‌دهد. چراکه در جوامع صنعتی، رنگ جزو موارد اولیه‌ای است که به کودکان آموزش داده می‌شود. وی در ادامه، در مبحث نحو نیز به نمونه‌های مختلف طرح‌های درک جمله اشاره کرد. این استاد دانشگاه MIT همچنین به پژوهش‌هایی که هم‌اکنون مایکروسافت و فیس‌بوک درخصوص درک جمله‌ها انجام می‌دهند اشاره کرد.
در پایان جلسه با طرح سئوالات متعدد حضار پایان یافت. در این جلسه اعلام شد سه‌شنبه 8 اردیبهشت در ششمین کنگره علوم شناختی، با حضور پروفسور گیبسون کارگاه آموزشی برگزار می‌شود.
گفتنی است استاد ارجمند دکتر محمدرضا باطنی نیز در این جلسه حضور داشت.

  1394/02/06
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.