صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

همدلی و همزبانی اساس قدرت درونی

همدلی و همزبانی اساس قدرت درونی


امروزه گفتمان انقلاب اسلامی به یکی از گفتمان‌های مطرح و موثر منطقه‌ای و جهانی تبدیل شده و قدرت ایران در منطقه مورد توجه و اعتراف جهانیان است. این نفوذ گفتمانی که برگرفته از آرمان‌های اسلام و انقلاب اسلامی است، خاستگاه ایرانی دارد.
 

یکی از پایه های این گفتمان و قدرت جمهوری اسلامی، پیوند ملت و دولت است. طرح شعار همدلی و همزبانی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی پیام هایی دارد.

ایشان حکومت ها را در سه دسته تقسیم بندی می نمایند: سیستم های مبتنی بر دموکراسی غربی، سیستم های استبدادی و نظام های مبتنی بر عطوفت و محبت.

از منظر ایشان، اسلام نمی تواند به شیوه های استبدادی و به اصطلاح دموکراسی (که مبتنی بر تزویر و تبلیغات است) اداره شود.

رهبر معظم انقلاب اشاره می کنند، نظامی که مبتنی بر محبت و عطوفت مردمی اداره می شود باید مردم را مورد محبت و احترام قرار دهد و به آنها اعتماد کند تا به دستگاه حاکمه وصل باشند و پشت سر آن قرار گیرند.

به همین دلیل ایشان تاکید می کنند هر چه دولت و ملت به همدیگر اعتماد نمایند کارها بهتر پیش می رود و رمز موفقیت دولت، قوه قضاییه و مقننه در پشتیبانی قاطبه ملت از آنهاست.

با گذری بر شعار انقلاب اسلامی و نشانه شناسی شعار «نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی» نقش مردم و خودباوری ملی به عنوان نقطه کانون پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی مشخص می شود.

در واقع در کنار رهبری حضرت امام(ره)، اتکا به درون، عزت ملی و استقلال در بعد فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، بر مبنای هویت ملی و آموزه های اسلامی پایه و اساس حرکت انقلاب اسلامی بوده است.

در حالی که تکیه بر ساخت بیرون قدرت در ادوار مختلف و در تجربه اکثر کشورهای جهان با شکست مواجه شده است و ضعف و ذلت دولت های منطقه هم ناشی از تکیه و اعتماد این حکومت ها به قدرت های بیرونی است؛ راز و رمز پیروزی، تداوم، اثرگذاری منطقه ای و تبدیل انقلاب اسلامی به گفتمان جهانی ناشی از تکیه بر ساخت درونی و خودباوری ملی آن است.

این امر با همدلی و همزبانی ملت و دولت شکل می گیرد. همچنین همدلی و همزبانی ملت و دولت می تواند دستاوردهای زیر را به دنبال داشته باشد:

1ـ حل و فصل مسائل و مشکلات داخلی، افزایش قدرت چانه زنی در دیپلماسی و نقش آفرینی در تحولات منطقه ای و جهانی

2ـ توسعه درون زا، بومی، متوازن و پایدار داخلی و پیشرفت همه جانبه و جامع نگر

3ـ افزایش مقاومت در برابر نظام سلطه جهانی و مصونیت کشور در برابر بحران های آینده

4ـ تمرکز بر ظرفیت های اقتصادی، فرهنگی و علمی درونی و به فعلیت رساندن این ظرفیت ها

5ـ استحکام بنیه درونی نظام که مورد هجمه همه جانبه دشمنان بوده و می باشد و افزایش نشاط ملی و اعتماد ملی در بین مردم

6ـ حفظ استقلال و عزت ملی

7ـ تبدیل جمهوری اسلامی ایران به الگویی برای دیگر ملت ها

8ـ تقویت انسجام درونی و همبستگی ملی به عنوان یکی از مولفه های قدرت ملی

9ـ تقویت ظرفیت درونی

دولت ها و گفتمان های حاکم بر آنها برای بقای خود همواره نیازمند سازوکارهایی هستند تا از رهگذر آنها بتوانند به قدرت خود در درون ساخت اجتماعی تداوم بخشند.

بر این اساس و بنا بر فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی، کشور باید اقتدار درونی خود را حفظ کند.

مشکلات کشور را تنها یک چیز حل می کند، آن هم عبارت است از نگاه به ظرفیت های درونی و استفاده از این ظرفیت ها به شکل حکیمانه. راه برطرف کردن مشکلات اقتصادی نگاه به بیرون نیست، نگاه به برداشتن تحریم دشمن و مانند اینها نیست.

باید ساخت درونی اقتصاد را تقویت کنیم. به دشمن نمی شود چشم دوخت؛ از دشمن نمی شود انتظار داشت.این در حالی است که دشمنان این مرز و بوم با سرمایه گذاری سنگین در قالب تهاجم فرهنگی سعی کرده و می کنند تا رهنمود رهبر فرزانه انقلاب پیرامون توجه و تمرکز بر منابع و زمینه های داخلی و همدلی و همزبانی دولت و ملت را در کشور کمرنگ کرده از اختلافات جزئی برای ایجاد دو دستگی و تفرقه استفاده کنند اما همدلی و همزبانی مردم و پیوند دولت و ملت راه نفوذ دشمنان و تضعیف همبستگی عمومی و قدرت ملی را می بندد.

جعفر عبدالملکی - کارشناس اجتماعی و رسانه
 
 
 

  1394/02/09
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.