صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

برگزاری نشست علمی «آینده‌پژوهی پخش همگانی در جهان» در مرکز پژوهش و سنجش افکار

برگزاری نشست علمی «آینده‌پژوهی پخش همگانی در جهان» در مرکز پژوهش و سنجش افکاربه گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسیما، در ادامه برگزاری سلسله  نشست‌های پژوهشی، نشست تخصصی «آینده‌پژوهی پخش همگانی در جهان» روز یکشنبه، ۱۰ خردادماه سال جاری باحضور دکتر عبدالملکی، رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار ، مهندس سیاسی‌فر و جمعی از مدیران
و پژوهشگران دراتاق جلسات این مرکز برگزار شد.
در ابتدای این نشست ، مهندس سیاسی‌فر  ضمن تقسیم‌بندی آیندۀ تلویزیون به سه بخش تخیل‌محور، فضامحور و فناوری‌محور درباره اهمیت  بخش فناوری بر نمایشگر قابل‌چاپ بر روی دیوار و وسایل زندگی، شناخت هویت عابران از روی تلفن همراه، انحصار تولید حرفه‌ای، فناوری ابر تلویزیونی، طراحی آسانسور فضایی برای پرتاب ماهواره، تلویزیون سه‌بعدی بدون عینک و پخش همگانی هولوگرافیک تأکید کرد و گفت: «در سال ۲۰۲۱ میلادی فناوری ماهواره نقش اصلی را در دریافت  تلویزیونی خواهد داشت و دریافت از این طریق بسیار ساده و آسان خواهد بود . در سال ۲۰۳۲ میلادی نیز اولین حسگر صوتی تصویری در بدن انسان کاشته خواهد شد».
این صاحب‌نظر عرصه رسانه، در حوزه فضا محور به توصیف فضای فعلی رسانۀ تلویزیون در دنیا پرداخت
و ویژگی‌های دنیای متصل (‌Connected World) را تبیین کرد. وی، تعامل دوطرفه رسانه و مخاطب،کافی نبودن قوانین حقوق عمومی برای حل‌وفصل مسائل رسانه‌ای، هدایت جانبی مخاطب، افزایش جرائم رسانه‌ای، مشاهده جمعی برنامه‌های تلویزیونی از طریق شبکه‌های اجتماعی (کاناپه مجازی برای مشاهده جمعی)
و دشواری دسترسی به حق و حقیقت را  ازجمله ویژگی‌های این دنیای جدید برشمرد.
مهندس سیاسی‌فر حرکت صنعت تلویزیون به سمت قدرت تفکیک بالا در صدا و تصویر در بخش فناوری محور را امری طبیعی دانست و موفقیت تلویزیون‌های تعاملی و هدف‌گیری مخاطبان را منوط به ترکیب این فناوری‌ها با خدمات دیگر خواند. وی همچنین توسعه IPTV را به شدت وابسته به زیرساخت‌های ارتباطی کشورها ارزیابی کرد.
این صاحب‌نظر رسانه‌ای، با بیان پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته از وضعیت آیندۀ تلویزیون گفت: «در آینده، تلویزیون تنها مدیوم رسانه‌ای دنیا نخواهد بود اما همچنان محوریت خود را در میان سکوهای گوناگون رسانه‌ای حفظ خواهدکرد. مردم به سبب کنجکاوی، از وسایل ارتباطی دیگر استفاده می‌کنند و این وسایل باعث افزایش مخاطبان تلویزیون می‌شوند. در حقیقت تلویزیون با دیگر وسایل ارتباطی، تعاملی سازنده خواهد داشت».
مهندس سیاسی‌فر افزود، دریافت‌های پژوهشی او در این زمینه بر اساس کتاب «حتی بالاتر؛ آینده
پخش همگانی» است که از سوی ایشان برای مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما ترجمه شده است.
 در پایان این نشست علمی، پژوهشگران و مدیران رادیویی و تلویزیونی به بیان نظرها و دیدگاه‌های خود پرداختند.


  1394/03/11
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.