صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

برگزاری نشست علمی "کاربرد هیجان در اقناع مخاطب " درمرکز پژوهش وسنجش افکار سازمان

برگزاری نشست علمی "کاربرد هیجان در اقناع مخاطب " درمرکز پژوهش وسنجش افکار سازمان


به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا‌و‌سیما؛ در ادامه برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی در حوزه علوم شناختی، نشست تخصصی «کاربرد هیجان در اقناع مخاطب» روز یکشنبه هفدهم خردادماه سال جاری با حضور دکتر عبدالملکی؛ رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار  و جمعی از مدیران و پژوهشگران در تالار پژوهش این مرکز برگزار شد.
در این نشست محمدرضارضایی بایندر؛ پژوهشگر و مدرس دانشگاه و مدیرکل پژوهش و سنجش مرکز ،
یافته های علمی خود در حوزه علوم شناختی را ارایه کرد. وی در ابتدای سخنرانی خود  با اشاره به تعاریف ارائه شده از اقناع به بررسی ویژگی‌های آن پرداخت و از هدف‌گرایی، فرایندی بودن و درگیر کردن مخاطب به عنوان سه ویژگی اصلی اقناع نام برد. وی سه هدف اصلی اقناع را «ایجاد»، «تقویت» و یا «تغییر» نگرش و رفتار در مخاطبان برشمرد و ضمن توضیح رابطه میان نگرش و رفتار، نگرش را مقدمه رفتار دانست.
این پژوهشگر رسانه ای سپس به بررسی ابعاد مختلف "نگرش" پرداخت و از مولفه‌های "هیجانی-عاطفی"؛ "شناختی- استدلالی" و "رفتاری" به عنوان سه بعد اصلی تشکیل دهنده نگرش یاد کرد.وی سپس به راهبردهای اصلی تغییر نگرش اشاره کرد و بر «تغییر نگرش با استفاده از پیام‌های هیجانی، احساسی و عاطفی» به عنوان یکی از مهم‌ترین راهبردها تاکید کرد. در توضیح این راهبرد نیز به تعریف هیجان و ماهیت آن اشاره گردید و از ابعاد "شناختی"، "فیزیولوژیکی" و "رفتاری" به عنوان سه مولفه اصلی هیجان نام برده شد.
مدیرکل پژوهش وسنجش افکار مرکز افکارسنجی سازمان، از "خشم"، "ترس"، "اندوه"، "شادی"، "تعجب" و "نفرت" به عنوان شش حالت اصلی هیجانی نام برد و هیجان‌های دیگر را ترکیبی از این عناصر برشمرد که می‌توان با استفاده درست از آنها در جهت اقناع هرچه بیشتر مخاطبان بهره برد.
در ادامه به هر یک از 6 حالت اصلی هیجانی پرداخته شد و ضمن برشمردن ویژگی‌های هر یک، نقاط قوت و ضعف آنها توصیف شد و ملاحظاتی که در بکارگیری هر یک از آنها باید مدنظر قرار داده شود، در خلال ارائه مثال‌های گوناگون تصویری بیان شد.
بحث پایانی جناب آقای رضایی نیز به موضوع استفاده امپریالیسم خبری و رسانه‌ای در موضوع مقابله با برنامه هسته ای  ایران اسلامی اختصاص داشت و با ارائه مثال‌هایی از استفاده آنان از احساسات و هیجانات مخاطبین در جهت همراه کردن آنان با موج ایران هراسی و اسلام هراسی خاتمه یافت.
در بخش پایانی این نشست نیز پژوهشگران و حضار به طرح سوالات و بیان نظرات و دیدگاه‌ها راجع به مباحث مطرح شده در این نشست پرداختند.


  1394/03/18
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.