صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

نشست «کتابت قرآن و بایدها و نبایدهای آن»

نشست «کتابت قرآن و بایدها و نبایدهای آن»


مدیر اجرایی و ارتباطات مرکز طبع و نشر قرآن درباره برنامه‌های این مرکز در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم گفت: در این دوره از نمایشگاه دو نشست «کتابت قرآن و بایدها و نبایدهای آن» و «تصحیح و بازبینی مصاحف» و کارگاه‌های تخصصی را در حوزه کتابت برگزار می‌کنیم.

محمد بابایی، مدیر اجرایی و ارتباطات مرکز طبع و نشر قرآن عنوان کرد: سال گذشته مرکز طبع و نشر قرآن کریم، مصحف قرآن حکیم دانش‌آموزی را منتشر کرد که در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم این مصحف با قلم هوشمند و نرم‌افزارهای این قرآن برای استفاده در تلفن همراه و رایانه رونمایی می‌شود.
بابایی یادآور شد: مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران سال گذشته قرآن حکیم را به همراه ترجمه و شرح آیات منتخب ویژه نوجوانان و دانش‌آموزان عرضه کرد که حاصل چهار سال تلاش میدانی و کتابخانه‌ای این مرکز است. متن آیات این قرآن بر اساس رسم‌الخط کم‌علامت تهیه شده که موجب سهولت در قرائت قرآن می‌شود.
وی با بیان این مطلب افزود: همچنین ترجمه زیرنویس این مصحف ساده و روان است و شرح آیات منتخب با توجه به نیازها و پرسش‌های نوجوانان در هر صفحه با محوریت یک یا چند آیه به زبان ساده در صفحه مقابل آیات و ترجمه گنجانده شده است.

نمایش ماکتی از فعالیت‌های همه واحدهای مرکز
مدیر اجرایی و ارتباطات مرکز طبع و نشر قرآن کریم همچنین گفت: امسال مصحف دانشجویی مرکز طبع و نشر قرآن کریم به چاپ رسید. فونت این قرآن، فونت جدید مرکز طبع و نشر با نسخ عربی است. ترجمه کار هم ترجمه گروهی مرکز طبع و نشر است که به صورت دورنویس چاپ شده و شرح آیات نیز در دو ستون در صفحه مقابل آیات قرآن به چاپ رسیده است. این قرآن با تخفیف ویژه در نمایشگاه بین‌المللی قرآن عرضه خواهد شد.
وی افزود: بروشور معرفی این دو مصحف در غرفه مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی عرضه و همچنین ماکتی از فعالیت‌های تمام واحدهای مرکز در قالب برنامه‌های علمی، فنی، تحقیقاتی، رایانه‌ای و چاپ قرآن ارائه می‌شود.
بابایی همچنین گفت: در غرفه امسال مرکز طبع و نشر قرآن کریم کارشناسان و کاتبان دارالکتابه جدیدترین کتابت‌های قرآنی خود را به نمایش می‌گذارند و بازدیدکنندگان در کلاس‌های تذهیب، کاشی‌سازی و کتیبه‌نویسی شرکت می‌کنند.
برگزاری نشست‌های تخصصی
وی همچنین گفت: دو نشست تخصصی با عنوان‌های «کتابت قرآن و بایدها و نبایدهای آن» و «تصحیح و بازبینی مصاحف (مرحله بعد از چاپ)» در ایام برپایی نمایشگاه کتاب در غرفه مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی برگزار می‌شوند.
بابایی ادامه داد: در غرفه امسال مرکز طبع و نشر قرآن کریم کارگاه‌های خوشنویسی قرآن برپا می‌شوند و تابلوهای نفیس مزین به آیات قرآنی نیز عرضه خواهند شد.
وی تصریح کرد: نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم فرصتی مغتنم برای ارتباط مستقیم موسسات قرآنی و ناشران با مخاطبان است.

 
 

  1394/04/01
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.