صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

برگزاری همایش ملی رمضان در موزه ملی

برگزاری همایش ملی رمضان در موزه ملی


همایش ملی رمضان با عنوان «رمضان در آئینه اقوام ایرانی: تنوع فرهنگی و وحدت معنوی» چهارشنبه 10 تیر در موزه ملی برگزار شد.
در این همایش که به همت پژوهشکده مردم شناسی و پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، با حضور دکتر افتخار حسین عارف، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو؛ از سیداحمد وکیلیان، پژوهشگر فرهیخته فرهنگ عامه و مؤلف کتاب «رمضان در فرهنگ مردم»، تقدیر و ، از سه کتاب «مجموعه چکیده مقالات همایش»، «گفتگو با سیداحمد وکیلیان» و «گفتگو با دکتر افتخار حسین عارف» رونمایی شد.
در نشست نخست این همایش اعضای شورای سیاست گذاری همایش، دکتر علم الهدی، معاون پژوهشی و مدیریت تحصیلات تکمیل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی؛ دکتر عبدالملکی، رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما و حجت¬الاسلام صابری، رئیس موزه ملی قرآن، سخنرانی کردند.
رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار، فریضه روزه را از جنبه اجتماعی بررسی کرد و ضمن اشاره به آیین های مختلف در اقوام ایرانی گفت: ماشینی شدن جامعه و گسترش روابط مبتنی بر فایده‌گرایی از آسیب های آیین‌هاست. وی جابجایی وسیله و هدف را یکی دیگر از آسیب های آیین ها بر شمرد.
در این همایش 20 مقاله علمی- تخصصی با موضوع بررسی جایگاه رمضان در فرهنگ مردم ایران ارائه شد.
پژوهشگران واحد فرهنگ مردم مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما با ارائه هفت چکیده مقاله و دو سخنرانی در این همایش شرکت داشتند. علی آنی زاده مقاله «بررسی تطور آیین ها و ادبیات الوداع خوانی در ماه رمضان» و سویل ماکوئی مقاله «آیین رمضان به مثابه سبک زندگی مکمل» را ارائه کردند.


  1394/04/13
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.