صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

مدير حوزه هاي علميه سراسر كشور تأكيد كرد: رسانه ملي زير مجموعه نظام ديني است

مدير حوزه هاي علميه سراسر كشور تأكيد كرد: رسانه ملي زير مجموعه نظام ديني است


به گزارش روابط عمومي اداره كل پژوهش هاي اسلامي مركز پژوهش و سنجش افكار صدا و سيما مدير حوزه هاي علميه گفت: نقدهاي بزرگان و علماي حوزه بر صدا و سيما هرگز به معناي ناديده گرفتن نقاط قوت آن نيست.

مدير حوزه هاي علميه در ديدار جمعي از مديران اداره كل پژوهش هاي اسلامي صدا و سيما كه در دفتر مدير حوزه هاي علميه برگزار شد به تشريح لزوم استفاده از ظرفيت هاي عظيم حوزه در جهت ارتقاي سلامت كيفي صدا و سيما و لزوم تعامل مديران رسانه ملي با حوزه و علما پرداخت.

وي گفت: بايد اعتراف كنيم كه هنوز بين ظرفيت هاي موجود و بهره برداري از اين ظرفيت ها، فاصله زيادي وجود دارد و متاسفانه تاكنون آن گونه كه شايسته است از ظرفيت عظيم حوزه و روحانيت به نفع رسانه ملي استفاده كافي نشده است.

آيت الله حسيني بوشهري گفت: بعضي توليدات صدا و سيما مانند سريال هاي تلويزيوني، ابتدا پخش مي شود و آن گاه ايرادها و انتقادهاي لازم به آن اثر شروع مي شود و حال آن كه انتظار ما اين است كه مركز پژوهش هاي اسلامي صدا و سيما يك فيلتر سلامت براي توليدات رسانه باشد و قبل از توليد يك اثر و فيلم، عيوب و اشكالات ديني آن برطرف شود نه بعد از پخش.

امام جمعه قم با اشاره به دغدغه هاي مراجع و بزرگان حوزه بر نظارت كيفي توليدات صدا و سيما گفت: نقدهاي بزرگان و علماي حوزه بر صدا و سيما هرگز به معناي ناديده گرفتن نقاط قوت آن نيست؛ چرا كه همواره شاهد بوديم در زمان هاي حساس صدا و سيما به ياري نظام اسلامي آمده است و به وظيفه ديني خود عمل كرده است، ولي؛ اعتقادمان اين است كه رسانه ملي زيرمجموعه نظام ديني است و طبعا لازم است توليدات آن با معيارهاي ديني و انقلابي نظام هماهنگ باشد.

آيت الله حسيني بوشهري افزود: ما هم قبول داريم كه توافق برهمه سلايق و ديدگاه ها در توليدات صدا و سيما مشكل است، اما؛ مشهوراتي وجود دارند كه تقريبا همه سلايق و ذائقه ها بر روي آن توافق دارند و انتظار مي رود رسانه ملي با استفاده از ظرفيت هاي كارشناسي حوزه و بزرگان ديني در جهت توليد آن مشهورات اقدامات لازم را انجام دهد.

عضو خبرگان رهبري با اشاره به مباحث چالشي صدا و سيما مانند غنا و موسيقي و روابط محرم و نامحرم در توليدات رسانه ملي ابراز اميدواري كرد: اين گونه مسائل چالشي كه حقيقتا مبتلا به صدا و سيماست، نيازمند استفاده از نظرات كارشناسان خبره ديني است و اميدواريم هرچه زودتر با استفاده از نظرات صاحب نظران ديني در رسانه ملي دغدغه بزرگان حوزه نيز تامين شود.

وي ادامه داد: مسأله مهمي كه لازم است به آن پرداخته شود اين است كه آيا رسانه ملي بايد توليدات خود را صرفا به خاطر علايق و ذائقه مخاطبان خود توليد كند و به عبارت ديگر مشتري محور باشد يا اينكه بايد خود صاحب ايده باشد و نقش هدايت در جامعه را ايفا نمايد؟، به نظر ما يك رسانه موفق رسانه اي است كه در عين حال كه به سلايق و نيازهاي مخاطبين و مشتريان خود توجه دارد صاحب ايده و نظر نيز باشد و جامعه را نيز به سوي هدايت و تعالي سوق دهد.

معاون جامعه مدرسين با اشاره به اين كه عقبه فكري مديران و مجريان صدا و سيما بايد قوي باشد، خطاب به مديران اداره كل پژوهش هاي اسلامي صدا و سيما گفت: معتقديم كه حوزه متناسب با نياز شما پاي كار است و در جهت توليد محتواهاي سالم و بر اساس باورهاي ديني و اعتقادي آمادگي همكاري هاي لازم با صداو سيما را دارد تا برنامه هاي رسانه ملي در عين جذابيت از خطوط قرمز نيز عبور نكند.

در ابتداي اين ديدار آقاي شفيعي مدير كل پژوهش هاي اسلامي صدا وسيما ضمن ارائه گزارشي از تغييرات ساختار در سازمان صدا و سيما گفتند: دو مجموعه مركز پژوهش هاي اسلامي و مركز تحقيقات ادغام و مركز پژوهش و سنجش افكار تشكيل شده است.ايشان گفتند: در حال حاضر چهار اداره كل در مركز وجود دارد كه مهمترين مراكز نظرسنجي و پيمايشي سازمان محسوب مي شوند و مي تواند به جهت نظرسنجي براي حوزه هاي علميه درخدمت اين نهاد ارزشمند باشد.ايشان به ظرفيت هاي اداره كل پژوهش هاي اسلامي صدا و سيمااشاره و گفتند:در اداره كل پژوهش هاي اسلامي قم وجود طلاب با انگيزه‌ ـ توليدات فاخر ديني ـ بانك اطلاعات انديشمندان و كارشناسان ـ تربيت جمعي از طلاب آشنا به رسانه نيز ظرفيت بالايي براي همكاري است.
ايشان دغدغه حوزويان براي تلاش در تحقق رسانه ديني دانستند و گفتند: اين اداره كل ظرفيت بزرگي براي حلقه اتصال حوزه و رسانه مي تواند باشد. ايشان به مراكز تاسيس شده در حوزه اشاره و گفتند: تعامل با دو مركز بوجود آمده در حوزه علميه(جشنواره هنرهاي آسماني و امور رسانه اي)و تمركز فعاليت‌هاي رسانه‌اي از جمله همكاري هاي في مابين مي تواند باشد.


  1394/04/23
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.