صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

نشست تخصصي خانواده، سبك زندگي و ماهواره

نشست تخصصي خانواده، سبك زندگي و ماهواره


نشست تخصصي خانواده، سبك زندگي و ماهواره به همت دفتر نمايندگي خراسان اداره كل پژوهشهاي اسلامي  صدا و سيما و با مشاركت صدا و سيماي مركز خراسان در مشهد مقدس برگزار شد
 
در اين نشست كه در آستانه ماه مبارك رمضان وبا حضور مبلغان و جمعي از دست اندركان  موسسات حوزوي برگزار شد مدير كل صدا و سيما خراسان رضوي خانواده را اولين كانون مستحكم تداوم حيات و پناه اجتماعي عنوان كرد و گفت: اگر جامعه ايراني فروپاشد ، جامعه نيز از بين مي رود، به همين علت ماهواره ها و رسانه هاي غربي كانون خانواده را هدف هجمه هاي خود قرار داده اند.
حجت الاسلام علي نهاوندي، با تأكيد بر نقش خانواده در جامعه گفت: خانواده سهم مهمي در بناي تمدن اسلامي، پرورش نسل جديد و تأمين امنيت اجتماع دارد.
 وي با اشاره به اين سخن رهبر معظم انقلاب كه مي فرمايند: «خانواده سلول بنيادين بافت جامعه است»، تصريح كرد: مأموريت مبلغان در اين حوزه جدي است و دستگاه هاي اجرايي نيز بايد حمايت از اين امر داشته باشند.
 حجت الاسلام نهاوندي، خاطرنشان كرد: خانواده سلول بنيادين است كه سبك زندگي و تمدن اسلامي بر اساس آن شكل مي گيرد و تحت تأثير جامعه پيراموني قرار دارد.
 وي، با بيان اين كه بايد خانواده را از آسيب ها حفظ كنيم، اظهار كرد: هجمه مستقيم دشمن ناظر بر تغيير سبك زندگي از محدوده خانواده است و بايد خانواده را از آسيب ها محافظت كنيم.

مدير كل صدا و سيما خراسان رضوي، ماهواره را از كانون هاي اثرگذار بر روح و جسم خانواده ها عنوان و اظهاركرد: بايدبه اين امر توجه شود كه به غير از تذكرها و سفارش هاي ديني كانون هاي ديگر نيز به صورت ماهرانه بر خانواده تأثير مي گذارد و با توجه به اين كه عصر ارتباطات و رسانه است و افراد خانواده زمان زيادي را صرف اين امر مي كنند.
 
وي افزود: هدف انقلاب، پيشرفت براي ساختن تمدن اسلامي است و خانواده بايد با اين هدف تطابق يابد همچنين توسعه جامعه توحيدي همه جانبه است و بايد افزون بر بعد سخت افزاري به بعد نرم افزاري و محتوايي آن نيز دقت كنيم.
 
حجت الاسلام نهاوندي، در ادامه به سه هويت بنيادي ايرانيان اشاره و خاطرنشان كرد: بخشي از هويت ايراني، هويت ديني است كه در مراسم هاي مذهبي تجلي مي يابد و نيز هويت انقلابي و ملي كه در مراسم هايي از قبيل 22 بهمن، روز قدس، انتخابات و غيره نظير آن ها را شاهد هستيم.

 مدير كل صدا و سيما خراسان رضوي، با بيان اين كه ما در پنچره طلايي جمعيت قرار داريم، گفت: اگر جمعيت 15 تا 64 سال به 60 درصد برسد، آن كشور در پنجره طلايي قرار دارد و حال آن كه در كشور ما 71 درصد جمعيت در اين سن قرار دارد كه فرصت بي نظيري است كه اگر به درستس هدايت شوند، كارهاي بزرگي مي توان انجام داد.

 وي مردم را بزرگ ترين سرمايه كشور عنوان و تصريح كرد: سرمايه ها در زمينه هاي طبيعي، صنعتي، اقتصادي و اجتماعي است كه مهم ترين پيشرفت در بعد اجتماعي كه شامل فرهنگ، هويت، دين، اخلاق و جوانان است صورت مي گيرد.
 حجت الاسلام نهاوندي، بدبيني و بي اعتمادي را از آفت هاي اجتماع دانست و اضافه كرد: نبايد بگذاريم رابطه مردم با نظام و سازه هاي اخلاقي مردم آسيب ببيند. بايد به اين امر توجه شود كه چه آموزه هايي داشته باشيم تا اين آسيب ها كمتر در خانواده باشد از جمله اين كه كاهش صداقت حس بي اعتمادي را تقويت مي كند.
 
 مدير كل صداوسيما خراسان رضوي با بيان اين كه جامعه ايراني و تحولات فرهنگي پيش بيني ناپذير است، گفت: جامعه ايراني به شدت دستخوش تغيير و تحولات سريع فرهنگي و اجتماعي است به ويژه جامعه جوان و كانون آن خانواده است.
 
وي خانواده را اولين كانون مستحكم تداوم حيات و پناه اجتماعي عنوان و اظهار كرد: اگر جامعه ايراني فروپاشي شود، جامعه نيز از بين مي رود، به همين علت ماهواره ها و رسانه هاي غربي به اين امر توجه بسيار دارند.
 حجت الاسلام نهاوندي اضافه كرد: نظام سازي و امت سازي با محوريت خانواده ممكن است. خانواده توليد كننده سرمايه هاي ايماني، اجتماعي، علمي، مادي و انساني است.
 
مدير كل صداوسيما خراسان رضوي در ادامه به فرصت هايي كه در خانواه ايراني وجود دارد اشاره و تصريح كرد: نرخ رشد آسيب هاي اجتماعي و فرهنگي در خانواده ايراني نسبت به عرصه جهاني پايين تر است، بنيادهاي ديني مذهبي در ايران قوي است و مي تواند مناسبات را تغيير دهد.
 وي با بيان اين كه حوزه با ورود در مباحث اجتماعي مي تواند مناسبات را تغيير دهد، افزود: بر خلاف جامعه جهاني خانواده ايراني از استحكام بالايي برخوردار است كه داراي ارتباطات ريشه دار با يكديگر هستند كه اين يك فرصت است و بايد اين مناسبات و ارتباطات تقويت شود.

حجت الاسلام نهاوندي، آسيب شناسي را از راهكارهاي براي حفظ و تحكيم خانواده عنوان و اظهار كرد: بايد بار اضافي بر دوش خانواده را برداريم و آسيب ها را شناسايي كنيم، در بحث آسيب شناسي به مسأله شناسي، آسيب شناسي، علت شناسي، پيامد شناسي و راهبرد شناسي بايد پرداخته شود.
 مدير كل صدا و سيما خراسان رضوي، خاطرنشان كرد: بايد تصميم گيري بلند مدت با محوريت ديني گرفته شود، راهبردها و سياست هاي فرهنگي در خصوص جامعه و خانواده نبايد با تغيير ساختار و مديران تغيير كند، اقتصاد فرهنگ، مغفول واقع شده بايد سرمايه گذاري شود، تقويت ديپلماسي فرهنگي و از حالت انفعال خارج شويم، كارها موازي كاري و مشابه انجام ندهيم.
 
وي در ادامه به ديگر محورهاي تحكيم خانواده اشاره و ادامه داد: توجه به تعليم و تربيت اسلامي، ازدواج اساسي و آگاهانه، توحيد محوري و معاد را باور و تقويت كنيم، تحقق شاخص هاي خانواده پايدار و محيط هاي سالم فرهنگي به ويژه اماكن مذهبي را تقويت كنيم.

حجت الاسلام نهاوندي با بيان اين كه مأموريت و هدف شبكه هاي ماهواره اي، خانواده و سبك زندگي ايراني و اسلامي است، تصريح كرد: اين شبكه ها ترويج دهنده تجمل گرايي، خيانت به شوهر ، عشق هاي مثلثي، ترويج رابطه جنسي دخنر و پسر، هوسراني و غيره هستند.

 مدير كل صدا و سيما خراسان رضوي با بيان اين كه 2هزار و 300 شبكه در ايران قابل دسترسي كه  146 شبكه با زبان فارسي در ايران قابل دسترسي است، گفت: با اين كه در تمام دنيا براي استفاده اين شبكه ها عوارضي در نظر گرفته اند اما در كشور ما به رايگان قابل دسترسي است.

وي به پيامدهاي سبك زندگي غربي اشاره و اظهار كرد: تغيير نگاه به زندگي، تغيير رفتار در خانواده، بي احترامي به پدر و مادر، بي هدفي و پوچي، تأخير در امر ازدواج شهوت راني، خانواده كم جمعيت، توسعه انديشه فمينيستي نگاه ابزاري به زنان و دختران ، ترس و اضطراب و نيز سبك آرايش و پوشش زنان از جمله اين پيامد ها است.

حجت الاسلام نهاوندي، در ادامه به بيان راهكارهايي براي مبارزه با شبكه هاي ماهواره اي پرداخت و گفت: فرهنگ كتاب خواني را ترويج دهيم، گفت و گو را در خانواده افزايش يابد، از اشتراك گذاشتن تصاوير خانوادگي و شخصي در اينترنت خوداري كنيم.
 

مدير كل صدا و سيما خراسان رضوي، پبه شاخص هاي خانواده پايدار اشاره و تصريح كرد: داشتن زندگي هدف دار و با برنامه ، آرامش و محبت و عشق ورزي، احساس امنيت و آسايش روحي و رواني، توليد و تربيت نسل مفيد و موثر از جمله ويژگي هاي اين خانواده ها است.

 وي افزود: ارتباط موفق با ديگران، ازدواج به هنگام، پررنگ بودن نقش پدر و مادر، مشاركت و مسؤوليت پذيري، نجابت و عيب پوشي، اميد و شادابي، شجاع و آگاه صرفه جويي و پرهيز ار اسراف، صبر و شكيبايي در ناملايمات و پيدا كردن راه حل مناسب از ديگر شاخص هاي خانواده هاي موفق است.
 
حجت الاسلام نهاوندي به اقدامات اجرايي در تحكيم بنيان خانواده اشاره و خاطرنشان كرد: گسترش فضيلت در خانواده، توليد معرفت و ترغيب ارزش ها در استحكام بنيان خانواده، افزايش ميزان تعامل و ارتباط با اعضاي خانواده، تقويت نقش مادري و همسري، ضرورت حمايت جدي و همه جانبه از خانواده، تضيع مصرف گرايي، تجمل گرايي و مصرف گرايي و تبيين مختصات مادران نمونه از جمله اين اقدامات است.


  1394/04/23
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.